Oli aasta 1913
JAANUAR
1. Pärast relvarahu Balkani riikide ja Türgi vahel algavad Londonis rahuläbirääkimised.
2. Türgi on valmis loobuma oma valdustest Euroopas väljaarvatud piiratud maa-alast Dardanellide ja Bosporuse ääres. Türgi plaanide kohaselt peab Albaaniast saama iseseisev riik.
8. Balkani riigid nõuavad, et türklased lahkuksid kõigilt Euroopa aladelt, samuti Kreetalt ja Egeuse meres asuvatelt saartelt. Rahukonverents Londonis lõpeb aga Türgi vastuseisu tõttu tulemusteta.
12. Kiel ja Wilhelmshaven muudetakse Saksa allveelaevade flotillide tugipunktideks.
13. Paavst Pius X keelab filmide näitamise kirikutes. Pühakodades ei tohi näidata isegi religioosse sisuga filme.
14. Pärast Londoni rahukonverentsi nurjumist alustavad Balkani riigid uuesti sõjategevust Türgi vastu.
15. New Yorgi ja Berliini vahel alustab tööd traadita telegraaf. Pärast uue raadiomasti valmimist on Berliini lähedal Nauenis asuv saatja muutunud tunduvalt võimsamaks.
17. Prantsuse senine peaminister Raymond Poincaré saab riigi uueks presidendiks. Peaministriks saab Aristide Briand.
Poliitiline tüli viis duellini
Ungari saadikutekoja president krahv Istvan Tisza kutsub opositsiooni juhi krahv Mihaly Karolyi duellile. Karolyi tahab viia Ungaris läbi sotsiaalseid ja poliitilisi reforme, samal ajal kui Tisza kaitseb kehtivat korda. Need vastuolud ja lahkhelid isiklikul pinnal viivad selleni, et Tisza peab vajalikuks kaitsta oma au kahevõitluses. 2. jaanuari hommikul toimub mõlema aadlisoost poliitiku vahel duell mõõkadega. Kahevõitluse käigus lööb Tisza vastasele laubahaava ja saab ise käest haavata.
VEEBRUAR
2. Avatakse New Yorgi keskraudteejaam, mis on maailma suurim. Hoone enda ja perroonide pindala on 32 ha. Raudteejaam on kahekorruseline. Ülemisel on 42 rööpapaari kaugliinide jaoks, alumisel asuvad linnalähedased liinid. Raudteejaam pakub varjualust 1043 raudteevagunile. Reisijad peavad ronge ootama hiiglaslikes ootesaalides. Perroonile lastakse neid alles rongi saabudes.
6. Vene valitsus lükkab tagasi Riigiduuma ettepaneku lubada naistel töötada juristidena.
8. Briti naisõiguslased purustavad London-Glasgow telefoniliini.
9. Mehhikos puhkeb revolutsioon. Felix Diaz, endise presidendi nõbu, võtab pealinnas võimu enda kätte. President Francisco Madero on sunnitud põgenema.
17. New Yorgis avatakse Armory Show – esimene moodsa kunsti näitus Ühendriikides. Näitusel on välja pandud rohkem kui 1600 maali ja skulptuuri Euroopast ja Ameerikast. Näitust külastab rohkem kui 300 000 inimest. Võrreldes Euroopaga pole aga Ameerikal millegagi kunsti valdkonnas hiilata. Sama näitust eksponeeritakse hiljem ka Chicagos ja Bostonis.
18. Revolutsiooniline kindral Victoriano Huerta vahistab Mehhiko presidendi Madero. Huerta kuulutab ennast uueks Mehhiko presidendiks.
19. Inglise naisõiguslased lasevad Walton on Hillis õhku alles äsja valminud inglise varakantsleri David Lloyd George maamaja.
20. USA president H. Taft paneb New Yorgis Staten Islandi kõige kõrgemal kohal nurgakivi mälestussambale, mis on pühendatud Põhja-Ameerika indiaanlastele. Pidulikul sündmusel viibib ka 33 indiaanihõimu pealikku. Indiaanlaste arv USAs väheneb pidevalt. 1900. aastal oli neid 270 000, 1912. aastal aga 305 000. Indiaanlaste arvukuse madalseis oli 1870. aastal, mil neid oli kõigest 50 000.
24. Inglise naisõiguslaste juht Emmeline Pankhurst vahistatakse pärast seda, kui ta on võtnud enda peale vastutuse varakantsleri Lloyd George maamaja õhkulaskmise eest.
26. Ameerika kongress kinnitab sõjalaevastiku täiendamise programmi. Nii on 1913. aastal ette nähtud ühe lahingulaeva, kuue hävitaja ja nelja allveelaeva ehitamine.
27. Seoses ebatavaliselt tugeva pakasega on Balkanil peatatud sõjategevus kõigil rinnetel.
MÄRTS
1. Prantsuse valitsus kavatseb pikendada ajateenistust kahelt aastalt kolmele.
3. (vana kalendri järgi 21. veebruar) Vene tsaar Nikolai II tähistab Romanovite dünastia valitsemise 300. aastapäeva. (Tunnuspildil.)
4. Woodrow Wilsonist saab USA 28. president.
5. Helgolandi saare lähedal põrkab Saksa hävitaja S 178 kokku ristlejaga York ja läheb põhja. 55 sõdurit saab surma.
6. USAs Baltimore sadamas hukkub dünamiidiplahvatuse tagajärjel 100 inimest.
18. Mõni kuu enne oma valitsemise 50. aastapäeva hukkub Kreeka kuningas Georg I atentaadi tagajärjel. Kuningas kavatseb pärastlõunal minna Salonikis jalutama. Tema tungival nõudmisel ei tohtinud ihukaitsjad teda saata. Kell 18.30 tulistab keegi tundmatu hoiatamata kuninga pihta. Kuul tabab monarhi meelekohta, surm on silmapilkne. Tapjaks osutub vaimuhaige Alexander Schinas, kes kõhkleb teo motiivi nimetamast. 6. mail sooritab mõrvar enesetapu. Georg I järglaseks Kreeka troonil saab tema vanim poeg, Sparta hertsog Konstantin (sünd. 2. 8. 1868), kes on abielus Saksa keisri õe Sophie von Preusseniga.
19. Saksa õhulaev puruneb hädamaandumisel Karlsruhes.
24. Katastroofiline üleujutus Ohios. Tööstuspiirkondades Daytonis ja Cincinnatis on olukord kontrolli alt väljas. Ohio tulvaveed on üle ujutanud rohkem kui sada asulat. Peavarjuta jääb 75 000 inimest, üle 100 000 kaotab töö. Selle katastroofilise üleujutuse puhul jääb üle vaid imestada, et ohvreid oli alla tuhande inimese.
APRILL
2. Saksamaal Solingenis saab pärast hobuseliha söömist toidumürgistuse 300 inimest. Ühes suures tapamajas oli tapetud hobune, kelle liha enne müügilesaatmist polnud veterinaararst uurinud.
3. Laevaehitusfirma Blohm & Voss ellingult lastakse vette maailma suurim kiiraurik Vaterland. Pärast luksusauriku Titanicu hukkumist on Saksa laevakompanii HAPAG nüüd maailma moodsaima kiirauriku omanik. Vaterland on 277 m pikk, 30 m lai ja mahutavusega 54 282 brt, peaaegu 8000 t võrra Titanicust suurem. Laeva masinate koguvõimsus on 61 000 hj ja planeeritud maksimaalseks kiiruseks 23,5 sõlme. Laevas on kohti I klassis 752, II klassis 535, III klassis 850, vahetekireisijatele on 1540 kohta. Laeval on 1234 meeskonnaliiget.
3. Õhulaevad on sakslaste rahvuslikuks uhkuseks. Friedrichshafenis valmib üks õhulaev teise järel. Nii kiiresti, kui neid ka ehitatakse, niisama kiiresti õhulaevad ka hukkuvad. Ühe õhulaevaõnnetuse pärast pidi äärepealt puhkema konflikt Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Tugeva idatuule mõjul kaotas ühe õhulaeva komandör orientatsiooni ja maandas tsepeliini prantsuse sõjaväeharjutusplatsile Lunévilles. Prantslased kahtlustavad isegi spionaaži, kuna saksa kapten ei taha lubada prantsuse ametnikke õhulaeva pardale, väites, et tsepeliin on eksterritoriaalne. Kuid pärast Saksamaalt saabunud telegrammi annab mees järele. Prantslased ei suuda tõestada, et õhulaev oleks olnud luurelennul ja lubavad tsepeliinil kolm päeva hiljem taas oma teekonda jätkata. Saksa kantsler Theobald von Bethmann tänab Prantsuse valitsust korrektse asjaajamise eest.
10. Kesk-Euroopasse on talv tagasi tulnud. Pakane purustab Austria-Ungaris 20 000 telefoniühendust, Saksamaal hävivad kõik viljapuude õied.
15. New Yorgis õnnistatakse sisse Titanicul hukkunute mälestuseks rajatud tuletorn.
21. Oma esimest reisi alustanud Saksa kiiraurik Imperator satub Elbe jões madalikule. Alles kahe päeva pärast õnnestub tohutu laev madalikult lahti sikutada. Imperator oli üldse üks väga õnnetu laev – üks äpardus järgnes teisele. Ta ei olnud mitte ainult raskesti juhitav, vaid ka raskepärane igas mõttes. Juba esimesel reisil hakkas laev väga tugevasti lengerdama. Selgus, et laeva raskuskese oli lubamatult kõrgel. Pärast Saksamaale tagasijõudmist lõigati Imperatori korstnad kolm meetrit lühemaks ja I klassi kajutites vahetati rasked marmorist vannid kergete metallvannide vastu.
22. Prantsuse sõjasadamas Toulonis registreeritakse 163 oopiumiurgast. Oopium pärineb Indo-Hiina riiklikest vabrikutest, kes teenivad aastas uimastite pealt 10 miljonit franki.
24. Metaaniplahvatuse tagajärjel hukkub Cincinnati (USA) kaevanduses 115 kaevurit.
MAI
2. Albaania päritolu türgi kindral Paša Toptani kuulutab välja Albaania autonoomia Türgi protektoraadi all.
4. Hamburgis lastakse vette liinilaev Grosser Kurfürst.
6. Briti alamkoda lükkab 266 vastuhäälega (219 poolthäält) tagasi seaduseelnõu valimisõiguse andmise kohta naistele.
7. Isehakanud Mehhiko president Victoriano Huerta seab riigis sisse üldise sõjaväekohustuse.
10. Saksa Maailmakeelteliidu kongress avaldab kahetsust, et esperanto pole „abikeelena“ ikka veel küllalt levinud.
15. Pariisis esietendub Claude Debussy ballett Jeux.
17. Saksa ajakiri Statistische Korrespondenz teatab, et 1912. aastal ütles Saksamaal jah-sõna 32 415 paari, rohkem kui kunagi varem alates 1870. aastast, mil Saksa riik loodi. Seevastu väheneb pidevalt sündide arv. Kui 1906. aastal nägi Saksamaal ilmavalgust 1 309 094 uut kodanikku, siis 1912. aastal oli see arv 1 219 867.
19. Spionaaži pärast vanglasse mõistetud briti ohvitseridele Brandonile ja Trenchile antakse armu.
19. Briti kuningas Georg V teeb ametliku visiidi Berliini.
22. Saksamaal tähistatakse suurejooneliselt helilooja Richard Wagneri sajandat sünniaastapäeva.
25. Kindralstaabi oobersti Alfred Redli enesetapp paneb punkti Austria-Ungari kaksikmonarhia ajaloo suurimale spionaažiskandaalile. Ooberst Redl oli oma homoseksuaalsete seikluste tõttu rahalistesse raskustesse sattunud ning selleks, et oma majanduslikku olukorda päästa, on ta tervelt 14 aasta jooksul müünud sõjasaladusi Venemaale. Alates 1898. aastast maksis Vene valitsus Redlile igal aastal 50 000 kuni 100 000 krooni. Selle raha eest müüs Redl venelastele kõik Austria sõjaplaanid ja tema peamise liitlase Saksamaa sõjasaladused, niipalju, kui Redlil neid hankida õnnestus. Alates 1912. aastast märkas Austria salateenistus, et venelased on informeeritud kõigist Austria monarhia kavandatud sõjalistest aktsioonidest. Võimalike kahtlusaluste isikute jälgimisel hakkab silma Redl. Pärast Redli ülekuulamist ja tema ülestunnistust panevad kaks salateenistuse ohvitseri tema ette lauale revolvri, millega spioon ennast ootuspäraselt maha laseb.
31. Balkani riigid ja Türgi kirjutavad Londonis alla rahulepingule.
JUUNI
5. Keiser Franz Jospeh nimetab Ungari peaministriks krahv Istvan Tisza.
5. Pärast uusimat Preisi siseministeeriumi korraldatud rahvaloendust selgub, et Preisimaaal elab 4 014 221 poolakat. Enamus poolakatest elab Oppelnis, Posenis, Brombergis, Marienwerderis ja Arnsbergis.
15. Saksa keiser Wilhelm II tähistab oma valitsemise 25-ndat aastapäeva. Keiser annab amnestia 24 000 karistusalusele.
Seoses Wilhelm II valitsemise 25 aastapäevaga dekoreeritakse pealinn Berliin.
18. Saksamaa tunnustab Mehhiko uue presidendi Victoriano Huerta loodud valitsust.
24. Seoses vaidlustega piiriküsimuses Makedoonias ja Traakias, sõlmivad Serbia ja Kreeka liidu Bulgaariaga.
29. Norra parlament otsustab ühehäälselt anda naistele valimisõigus. Seni oli naiste hääleõigus seotud otseste maksudega.
29. Algab teine Balkani sõda.
JUULI
1. Serbia ja Kreeka kuulutavad Bulgaariale sõja.
14. Üheteistkümnenda Tour de France’ võidab belglane Philippe Thys.
15. Briti alamkoda võtab 345 poolthäälega (vastu 243) vastu seaduse Iirimaa omavalitsuse kohta. Ülemkoda paneb aga sellele seadusele 302 vastuhäälega (poolt 64) veto.
JUULI
19. Prantsuse rahvuskogu võtab 358 poolthäälega (vastu 205) seaduse ajateenistuse pikendamise kohta kahelt aastalt kolmele.
22. Türklased alustavad taas sõda Bulgaaria vastu ja vallutavad Adrianopeli (Edirne) tagasi.
26. Kopenhaagen-Esbjerg ekspressrong sõidab Brammenge lähedal rööbastelt välja. 16 inimest saab surma.
30. Bukarestis algab Balkani riikide rahukonverents.
AUGUST
5. Kuulus saksa firma Krupp peab Berliinis bürood, mida külastavad ka saksa kõrgemad ohvitserid. Suurte pististe eest teatavad nad Kruppi firmale, mis armees teoksil või milliseid uusi relvi kavatsetakse kasutusele võtta. Samas annavad ohvitserid Kruppile teada ka konkureerivate firmade pakkumisi. Nii on Krupp kogu aeg kursis armee vajadustega. Lõpuks võtab 18. aprillil asja üles sotsiaaldemokraadist saadik Karl Liebknecht. Asjasse sekkub ka sõjakohus, kes mõistab 5. augustil sõjasaladuste edasiandmise eest terve rea ohvitsere kolmeks kuni neljaks nädalaks trellide taha. Kruppi Berliini büroo direktoritele Emil Brandtile ja Otto Ecciusele mõistetakse kummalegi 1200-marga suurune rahatrahv. Seoses võidurelvastumisega õitseb Kruppi äri rohkem kui kunagi varem. 1913. aastal maksab Kruppi kontsern 14 protsenti dividende, mis aga jäävad majja, sest pr. Bertha Krupp on ainuke aktsionär.
6. Oma külaskäigul Londonisse teeb Prantsuse peaminister Louis Barthou oma briti kolleegile Henry Asquith’ile ettepaneku ehitada Inglise kanali alla tunnel. Prantslased on juba konkreetsed plaanid välja töötanud. Saja meetri sügavusele merepinnast tuleks rajada kaks paralleelselt kulgevat kuuemeetrise läbimõõduga tunnelit. Briti peaminister näitab projekti vastu suurt huvi üles, kuid peab tunneli rajamist siiski enneaegseks.
10. Rumeenia, Serbia, Montenegro, Kreeka ja Türgi armee löökide all variseb Bulgaaria armee kokku ja valitsus palub võitjatelt rahu. 10. Bukarestis kirjutatakse rahulepingule alla. Bulgaaria kaotab viljakad põllumaad Lõuna-Dubrudškas ja saab Makedoonialt endale vaid kitsa maariba. Lõuna-Makedoonia koos Saloniki ja Thasose saarega lähevad aga Kreekale. Balkanisõja võitja Serbia suurendab oma territooriumi kahekordseks ja hakkab esitama nõudmisi Austria aladele, et asutada Suur-Serbia riik. Kreeka saab endale suurema osa Lõuna-Makedooniast ja esitab nõudmisi Epirusele, mis kuulub Türgi Albaaniale. Balkani sõja ajal oli oma kodudest sunnitud põgenema rohkem kui pool miljonit inimest. Bulgaariast ja Serbiast lahkus 234 000 türklast, 15 000 bulgaarlast põgenes Kreekale antud Makedoonia alalt, üle 7000 kreeklase lahkus aga bulgaarlastele loovutatud Traakiast. Kreeka väed ajasid Epirusest minema 70 000 albaanlast, 265 000 kreeklast olid sunnitud Türgist lahkuma ja Kreekast suundus Väike-Aasiasse 100 000 türklast.
13. Kuulus reisirong Idaekspress tähistab oma tegutsemise 25-ndat aastapäeva.
14. Los Angeleses pühitsetakse sisse maailma pikim veejuhe, mis varustab suurlinna 410 km kauguselt läbi Sierra Nevada kõrbe.
16. Ameerika Ford Motor Company teeb esimesi katsetusi autode liinil tootmiseks. Tänu sellele uuendusele õnnestuks suurendada tootmist neli korda.
20. Ungari peaministri krahv Istvan Tisza ja krahv Georg Pallaviani vahel toimub duell. Mõlemad duellandid saavad peast haavata.
20. Haagis algab 20. rahukongress, millest võtab osa 950 delegaati. Osavõtjad nõuavad relvastuse piiramist ja rahvusvahelist kokkulepet võidurelvastumise peatamiseks.
25. USA president Woodreow Wilson nõuab majanduslikku boikotti Mehhiko vastu.
SEPTEMBER
5. septembril 1913 pandi Stuttgarti lähedal Degerlochis toime veretöö, millist polnud tükil ajal juhtunud. 35-aastane õpetaja Wagner tapab oma perekonna. Ta lõikab naisel kõri läbi ja tapab noaga neli last. Seejärel tekitab ta külas neljas eri kohas tulekahju. Kolm küüni põlevad maani maha. Kui külamehed amokijooksjale jälile saavad, laseb ta hästisihitud brauningulaskudega kaheksa inimest maha. Lõpuks õnnestub ühel politseinikul Wagner mõõgahoobiga jalust maha lüüa. Wagneri juurest leitakse kott 250 padruniga. Kohutavas raevus rahvahulk lintšib mõrtsuka – tal raiutakse üks käsi maha. Stuttgarti vanglahaiglasse saabumisel ei ilmuta mees mingit märki kahetsusest. Ülekuulamisel ei nimeta ta ka oma tegutsemise motiivi. Amokijooksja mõisteti surma.
8. Oma esimese proovilennu teeb Saksa mereväe suurim õhulaev L 2. Tsepeliini pikkus on 160 m, läbimõõt 16 m ja jõuallikateks neli 205 hobujõulist mootorit.
11. Balkanil puhkeb kooleraepideemia. Rumeenias sureb koolerasse 661 ja Serbias 277 inimest.
17. Trammiõnnetus Marseille’s. Ühe trammi kolm vagunit kukuvad kuristikku. 12 inimest saab surma.
21. Türgi ja Bulgaaria sõlmivad rahulepingu. Bulgaaria loobub Adrianopeli piirkonnast.
29. 55. eluaastal saab mõistatuslikel asjaoludel surma konstruktor ja ettevõtja Rudolf Diesel. Viimase septembrinädala veetis ta Belgias Gentis. 29. septembri õhtul astub ta Antwerpenis auriku Dresden pardale, et Inglismaale sõita. Kella kümne paiku läheb ta oma kabiini. Järgmisel hommikul leiab stjuuard kabiini tühjana, Diesel on jäljetult kadunud. Alles 18. oktoobril leitakse Roompatis Schelde suudeme lähedal Dieseli surnukeha. Selgusetuks jääb, kas tegemist oli enesetapu või õnnetusjuhtumiga. Rudolf Diesel sündis 18. märtsil 1858 Pariisis saksa perekonnas. Diesel õppis insenerikoolis ja Tehnika kõrgkoolis Augsburgis ning Münchenis. Pärast õpinguid tegeles ta põhiliselt sisepõlemismootori täiustamisega ja konstrueeris määrdeõlimootori. Aastatel 1893 kuni 1897 arendas ta välja tema nime järgi tuntuks saanud diiselmootori.
OKTOOBER
1. Püreneedes lööb välk süüteainevabrikusse. Plahvatuse tagajärjel hukkub 14 inimest.
2. Prantsusmaal Nantesi lähedal asuvas Landreau külas tapab 15-aastane õpipoiss Marcel Redureau oma peremehe seitsmeliikmelise perekonna.
10. Panama kanalis lastakse õhku Gamboa tamm. Nüüd on Atlandi ja vaikne ookean omavahel veeteed pidi ühendatud.
10. 2. okt. lahkus Inglise laevakompanii Cunard aurik Volturno, pardal 564 reisijat ja 93 meeskonnaliiget, Rotterdamist, suundudes halifaxi ja New Yorki. Peale reisijate oli Volturnol tuleohtlik last – lõuend, baariumoksiid ja muud kemikaalid. 9. oktoobri varahommikul, kui laev oli umbes keset Põhja-Atlandit, algas vööritrümmis tulekahju, mida ei suudetud enam kustuda. kapten andis käsu päästepaadid vette lasta. Mitu läheduses asunud laeva ruttas Volturnole appi, kuid tohutu lainetus takistas päästetöid. Hukkus 136 inimest. Ellujäänud 521 võeti üheksa laeva pardale. Kaheksa päeva hiljem märkas põlevat Volturnot Taani tanklaev Carlos. Kapten Schmidt otsustas triiviva laeva uputada. Volturno kingstonid avati ja poolt tundi hiljem kadus laev ookeani pinnalt.
14. Inglismaal Cardiffis kaevanduses Universal toimunud plahvatuses hukkub 418 kaevurit. Päästemeeskondadel õnnestub maa alt elusana välja tuua 300 kaevurit.
15. Liverpoolis St.-Jamesi raudteejaamas toimub ränk rongiõnnetus. Linnalähirong sõidab otsa Manchesteri ekspressile. 10 inimest saab surma.
17. Saksa sõjaõhulaev L 2 plahvatab 300 m kõrgusel Johannistali kohal. Tsepeliin muutub hetke jooksul põlevaks tõrvikuks. Hukkuvad kõik pardal viibinud 24 inimest.
18. Leipzigi lähedal Blachfeldis õnnistatakse sisse rahvastelahingule pühendatud monstrumlik 91 m kõrgune mälestusmärk. Teatavasti sai Napoleon 16.–19. oktoobrini 1813 toimunud lahingus hävitavalt lüüa. 91 m kõrgune mälestusmärk valmis pärast 15 aastat kestnud ehitustöid.
20. Ühe Leipzigi trammi mootorvagun sõidab Blücherstrassel otsa tsirkuse loomavagunile. Vagun puruneb ja selles olnud viis lõvi põgenevad. Üks kiskjatest tungib hotelli Blücher ja põhjustab külastajate hulgas paanika, üks teine lõvi tungib kallale voorimehe hobusele. Loomad on ootamatust vabadusse pääsemisest segadusse sattunud ega lase ennast kinni püüda. Nii ei jää politseil muud üle, kui pärast edutut jälitamist kõik viis lõvi maha lasta.
NOVEMBER
5. Saksamaal suureneb tööpuudus. Ajavahemikus juulist oktoobrini on tööotsijate arv suurenenud 30 000 võrra. Novembri alguses on riigis 443 000 töötut, vakantseid kohti on aga ainult 276 000.
9. Kreeka esitab nõudmise Albaania lõunaosale.
12. Maavärin Lõuna-Peruus purustab Apurimaci provintsis asuva Abancay linna täielikult. 200 inimest saab surma.
13. Järjekordne ikaldus Venemaal põhjustab näljahäda Tomskis, Volõõnias ja Doni aladel.
20. Saksa keiser Wilhelm II keelab univormis ohvitseridel tangot tantsida.
26. Vene Riigiduuma keelab Poola linnavalitsuste istungitel poola keele kasutamise.
30. Charles (Charlie) Spencer Chaplin alustab oma tummfilmikarjääri produtsent Mack Senneti filmis „Making a Living“.
DETSEMBER
2. Prantsuse rahvuskogu avaldab umbusaldust peaminister Barthou’le. Louis Barthou astub tagasi. Tema järglaseks saab Gaston Doumergue.
2. Türgi valitsus nimetab saksa kindrali Otto Liman von Sandersi korpuse komandandiks ja Türgi sõjanõukogu liikmeks.
6. Suurriigid aktsepteerivad saksa printsi Wilhelm zu Wiedi Albaania kuningana.
10. 1913. aasta Nobeli preemia saavad: Rabindranath Tagore (India) kirjanduse eest, prof. Heike Kamerlingh Onnes (Holland) füüsika, Alfred Werner (Šveits) keemia, Charles Richet (Prantsusmaa) meditsiini eest. Rahupreemia määratakse Brüsseli ülikooli rahvusvahelise õiguse professorile Henri La Fontaine’le.
13. Leonardo da Vinci kuulus maal Mona Lisa, mis rööviti 22. augustil 1911 Pariisi Louvre muuseumist, ilmub päevavalgele Florenzis. Kunstnik Vincenzo Perugia pakub maali antikvaar Gerile. Viimane alarmeerib otsekohe politseid ja Perugia võetakse vahi alla. Pärast maali põhjalikku uurimist selgub, et tõepoolest on tegemist Mona Lisa originaaliga. Maal pole saanud vähimaidki vigastusi. Enne, kui maal saadetakse tagasi Pariisi, eksponeeritakse seda nädal aega Firenzes, kus Leonardo selle 16. sajandil maalis. Enne Pariisi tagasisaatmist eksponeeritakse maali Mona Lisa nädal aega politsei kaitse all Firenzes.
19. On valminud Amuuri raudtee lääneosa ja seega avatud otseliin Petersburg Blagovetšensk.
19. Vulkaanipurske tagajärjel Uus-Herbiididel hukkub 500 inimest.
20. Kiievis mõistab kohus üheks aastaks vanglasse ajakirjaniku Brasul Bruškovski selle eest, et ta jäi keisrihümni ajal istuma.
Ja veel…
* Rootsi firma Lux (nüüd Electrolux) toodab esimese silindertüüpi tolmuimeja.
* Gideon-Sundback (Rootsi-USA) toodab esimese kasutamsikõlbliku tõmbluku, mille patenteeris järgmisel aastal tollal nime Hookless Fastener Co. kandnud firma.
* Sikorsky reisilennuk Russkij Vitjaz (Venemaa) on esimene käimlaga lennuk.
Tunnuspildil: 300 aastat Romanovite dünastiat. Moskva on piduehtes.
©Peter Hagen