Ohtlikud seksiseiklused

2 minutit lugemist

Saksa valitsuse tellimusel tehtud uurimus alarmeerib: sakslased seksivad puhkusereisidel, nagu poleks aidsi-ohtu üldsegi olemas! Teemal „Seks ja puhkus” vestles ajakirjanik Berliini Avatud Ülikooli professori dr. Dieter Kleiberiga.

Suvel, puhkuste ajal on inimesed üldiselt seksuaalselt aktiivsemad ja rohkem valmis riskile minema, arvab dr. Kleiber. Naised otsivad romantilisi seiklusi, üha sagedamini just võõramaalastega.
Teie instituut tegi uurimuse aidsi-ohust seoses puhkusereisidega. Kui suur on tõenäosus, et nn seksturistid aidsi oma kodumaalegi toovad?
Faktilised andmed näitavad, et 5–10 protsenti uutest nakatunutest aastas on seotud turismiga, täpsemalt – seksiturismiga. Üldse tuleb aastas juurde kuni 3000 nakatatut.

Kes on õigupoolest seksiturist?
See on inimene, kes puhkuse- või ärireisi ajal raha või esemete eest seksi ostab, muidugi välismaalastelt. Meie küsitletuist oli 70 protsenti niisuguse operatsiooni puhkuse ajaks lausa planeerinud.
Kas see puudutab ainult mehi?
Ei. Naissoost seksituristide kohta puuduvad meil lihtsalt põhjalikumad andmed – valdavalt oleme seni mehi küsitlenud. Aga meile on teada, et eksisteerivad ka naistest seksituristid. Esmakordselt küsitlesime väikest gruppi naisturiste Keenias.
Kas naised on seksimisel välismaalastega ettevaatlikumad kui mehed?
Otse vastupidi! Naised otsivad puhkuse ajal romantilist armastust, seiklusi, mis erutavad oma ainukordsuses, sellepärast ei tule neil enamasti mõttessegi kondoomilt kaitset otsida.
Kui paljusid naisi te Keenias küsitlesite?
Täpselt kuutkümmet.
Ja kui paljud tarvitasid kondoomi?
Vaid üksainuke.
Missuguseid mehi sakslannadest seksituristid eelistavad?
Niisuguseid, kes ei paku lihtsalt seksi, vaid on nõus rahuldama ka nende armastuse- ja õnnevajadust. Sedasorti võõramaalaste puhul tuleks tähelepanu pöörata ka omamoodi meesteprostitutsioonile. Aafrika ja Lähis-Ida maades pole see küll nii levinud ja hästi organiseeritud kui naiste prostitutsioon, aga see on olemas. Just sellepärast riskivad naised palju rohkem aidsi nakatuda.
Kas nad siis ei suuda kujutleda, et nende võõramaalastest armukesed on samal põhimõttel ka paljude teiste naistega maganud?
Armuseikluses vaimustab neid vaid võõra mehe lähedus, tervele mõistusele jääb siin vähe ruumi. Pealegi kardetakse, et kondoomi meenutamine võib niigi lühiajalist ja habrast suhet kahjustada.
Kas mehed tarvitavad niisuguste puhkusereiside ajal sagedamini kondoome kui naised?
Päris kindlasti. Meie 2014–2018. aasta küsitluse ajal võttis 50 protsenti omaks, et nad kondoomi ei tarvitanud, kaks aastat hiljem oli neid ainult 30 protsenti. Uurimise tulemus näitab aga selgelt, et mehed, kes oma kodus püsivas vahekorras elavad või on abielus, tarvitavad seikluste puhul kondoomi harvemini kui üksikud, vallalised mehed.
Kas võite öelda, kui palju puhkusele reisijaid otsib sihilikult armuseiklusi võõramaalastega?
Üldiselt 8 protsenti kõikidest puhkajatest, mehi ja naisi kokku arvates, ja läbilõikes vaevalt pooled tarvitavad kondoome.

©MAAJA