Naiste armastus – BRILJANDID!

3 minutit lugemist

Väärisehted on hallidest aegadest olnud vaprate ja ilusate elus sama enesestmõistetava kui uhked villad ja luksuslimusiinid. Briljantide sära saadab staare kõikjal, kuhu nad ka ei ilmuks.

Aastaid tagasi oli kogu Ameerika šokeeritud 81-aastase Texase multimiljonäri Howard Marshalli abiellumisest rinnaka mannekeeni Anna Nicole Smithiga (1967–2007), kes oli temast täpselt kolm korda noorem. Vanamees kinkis kaunitarile 22-karaadise, mandlisuuruse briljandiga sõrmuse, mis maksis poolteist miljonit dollarit. „Näete, kuidas Howard mind armastab!” hüüatas vaimustatud pruut kingitust vastu võttes, ja murdis abikaasale truudust juba pulmaööl, vahetades ta välja ühe ihukaitsja vastu.

„La Peregrina” on selle rubiinidega kaunistatud pärlikee küljes rippuva pirnikujulise pärli nimi. Ehe leiti 400 aastat tagasi Panama lahes hukkunud laevalt. Hiljem sattus see hispaania, inglise ja prantsuse aadlike kätte. 1969. aastal ostis Richard Burton pärlikee 37 000 dollari eest.

Aristoteles Onassisel (1906–1975) oli õigus, kui ta kord märkis, et briljandid on universaalne muukraud, mis avab iga naise südame. Õnneseen, kellega Onassis juhtus kaks korda järjest voodit jagama, sai temalt kingituseks 3-karaadise briljandiga sõrmuse. Originaalsuselt trumpas Onassise üle ameerika kunstnik Andy Warhol, pop-arti looja. Tema magamistoa põrand oli alati üle külvatud briljantidega, ja iga naine, kes ekstravagantse kunstnikuga öö veetis, sai hommikul mõne neist kingitusena kaasa.
Maailma nimekaim maag David Copperfield märkis oma kihluse tippmodell Claudia Schifferiga ära nii, et tõmbas Claudiaga Kariibi mere saare Saint Jamesi rannal jalutades shortside taskust välja viiekaraadise veeselge briljandi (120 000 dollarit) ja ulatas selle oma kaunile kaaslannale. Viimane saatis selle samal õhtul ekspresspostiga Saksamaale tuttavale juveliirile, lisades juurde juhise: „Leidke sellele kivile raamistuseks kõige kallim sõrmus ja kaunistage seda veel mõne väikese teemandiga. Arve saatke minu peigmehele.” Nädala pärast sai Claudia ihaldatud sõrmuse, Copperfield 75 000-dollarilise arve.
Madonna kuulub nende staaride hulka, kel pole kingitustega eriti vedanud. Enamik tema meestest on osutunud kas kitsipungadeks (Sean Penn kinkis Madonnale 885-dollarilise laulatussõrmuse!) või liialt vaesteks (tütre isale Carlos Leonile tuli lauljannal enesel kingitusi teha). Sellest pole aga probleeme tekkinud, sest Madonnal jätkub enesel piisavalt vahendeid, et end väärisehetega rõõmustada. Kuulu järgi on nii mõnedki neist tal kõikjal kaasas, kui ar­vestada naba kaunistavat kuldset rõngast, teist analoogset, lisaks veel teemandiga ehitut, veelgi intiimsemas paigas ja briljante sõõrmeis.
Maailma tuntuimatest kaunitaridest olevat Sophia Lorenil üks rikkalikumaid väärisehete kollektsioone. Selle põhjenduseks peetakse asjaolu, et tema abikaasa, itaalia nimekamaid režissööre Cario Ponti, kinkinud Sophiale briljante siis, kui abielutruudust murdis. Oli aeg, mil seda olevat juhtunud pea iga päevi!
Analoogiliselt käitus Inglismaa troonipärija prints Charles. Pärast esmakordset patuse tärnist oma noorpõlvearmastuse Camilla Parker-Bowlesiga sai leedi Diana lohutuseks pärlitest kaelakee, mille väärtus oli 500 000 dollarit. Järgmine kord oli Tema Kuninglik Kõrgus kokkuhoidlikum – seda tähistab Diana kollektsioonis vaid suure safiiriga sõrmus (vaid 150 000!).

* * *

Mitteametliku statistika järgi oli suurima väärisehete kollektsiooni omanik maailma suurte staaride seas Elizabeth Taylor – pärast kaheksat seaduslikku abielu oli neid kogunenud 70 miljoni dollari väärtuses. Kõige märkimisväärseni nende seas oli laulatussõrmus, mida ehib 74-karaadine briljant. (Tema ehted müüdi oksjonil maha, oksjoni kataloogis oli 350 lehekülge!)
Teisel kohal oli (nüüdseks pole kollektsioon enam ühe konkreetse pärija valduses) kadunud presidendi lesk Jacqueline Kennedy-Onassis. Tema valduses oli briljante, rubiine ja pärleid ühtekokku 55 miljoni dollari eest. Kõige kuulsam nende seas on rubiinidega kaunistatud ehetekomplekt (sõrmus, kõrvarõngad ja käevõru) – Aristoteles Onassise kingitus. Kolmandaks võib lugeda kadunud Walesi printsessi Dianat, kelle ehete koguväärtus ulatus 34 miljoni dollarini. Sophia Lorenil on praeguse seisuga 30 miljoni dollari väärtuses ehteid. Esimese viie seas jääb punase laterna omanikuks Sharon Stone. Oma intelligentsuse ja isemeelsuse poolest tuntud Sharon valib ja ostab oma ehteid põhiliselt ise, kulutades selleks igal aastal mitu miljonit dollarit. Vähemalt Sophia Loreni on ta lubanud üsna varsti üle trumbata. Temaga võrdsele tasemele jõudmiseks tuleb Sharonil välja anda veel täpselt 6 miljonit dollarit.

©Peter Hagen

NB! Loe ka:
Teemandid – hinnatuimad vääriskivid
Kas vääriskividel on nende kandjatele maagiline mõju?
Kulla maagia
Ebavõrdse abielu karid