Millal avastati sperma?

0 minutit lugemist

Alles 19. sajandil (!) tõestati, et sperma on seotud viljastamise ja sigitamisega. Et mehe spermas liigub midagi elavat, avastasid Delfti üliõpilased juba 1677. aastal. Ludwig Hamm oli see mees, kes tuvastas mikroskoobi abil spermatosoidid.

Anton van Leeuwenhoeki juures õppinud Hamm tõi ühel päeval õpetlase juurde pudelikese spermaga ja ütles, et selles ujuvad mingisugused loomakesed. Leeuwenhoek uuris hiljem paljude meeste spermat ja leidis, et kõigis proovides ujusid sellised väikesed loomakesed. Oma Londoni Royal Societyle kirjutatud aruandes kirjeldas õpetlane oma tähelepanekuid, mainides muuhulgas, et need tibatillukesed loomakesed liiguvad uskumatult elavalt. Need loomakesed üllatanud teda rohkem kui kõik muu, mida ta seni näinud oli. Pole sugugi kindel, et Leeuwenhoek ja tema üliõpilased olid esimesed inimesed, kes nägid spermas seemneniidikesi.

On andmeid, et analoogilise avastuse tegi Roger Bacon juba 14. sajandil. Pikaks ajaks jäi aga täielikuks mõistatuseks, mida sperma endast tegelikult kujutab. Kaua aega usuti, et loomakeste näol on tegemist mingite parasiitidega.