Mahatma Gandhi elu suurim armastus

4 minutit lugemist

2011. aastal ilmunud skandaalse raamatu andmeil oli Mahatma Gandhi biseksuaal, kes hülgas teise mehe pärast oma seadusliku kaasa. „Kui täielikult sa küll minu keha üle võimust oled võtnud,“ kirjutanud Gandhi meesarmukesele.

Gandhi biograaf Joseph Lelyveld, endine „New York Times’i“ peatoimetaja avaldas oma raamatus „Great Soul: Mahatma Gandhi And His Struggle With India“ (Suur hing: Mahatma Gandhi ja tema võitlus Indiaga) seni tundmata kirjavahetuse suure India vabadusvõitleja ja tema juudist armastatu vahel. Maineka Pulitzeri preemia laureaadi Lelyveldi andmeil oli vägivallavaba vastupanu jutlustanud India revolutsionäär biseksuaal, kelle abielule sai hukatuslikuks armastus teise mehe vastu. Selleks meheks oli juudi soost sakslase Hermann Kallenbachiga.

Mahatma Gandhi (vasakul) koos Hermann Kallenbachiga 1913. aastal. Keskel seisab Gandhi sekretär Sonia Schlesin.

Gandhi olnud Kallenbachi pärast lausa arust ära. „Kui täielikult sa küll minu keha üle võimust oled võtnud,” tsiteeritakse raamatus Gandhi sõnu Hermannile. „See on äärmuslik orjus. ”
Kes oli siis too salapärane Gandhi armastatu, kellest laiem üldsus seni midagi ei teadnud?
Hermann Kallenbach sündis Leedus, õppis arhitektuuri Sterlitzis, Stuttgartis ja Münchenis. Aastatel 1894–95 teenis Kallenbach sõjaväes. 1896. aastal asus ta elama Lõuna-Aafrikasse, kus temast sai edukas ja jõukas arhitekt. 1904. aastal kohtas ta seal Mahatma Gandhit, keda ta lausa imetles. Meestest said lähedased sõbrad. Sakslasest sai üks Gandhi lähedasemaid jüngreid. Nad elasid kaks aastat koos majas, mille Kallenbach oli ehitanud. Mehed tõotasid kinkida teineteisele armastust, ja veel sellist armastust, nagu nende endi veendumuse kohaselt maailm polnud varem näinud.
Gandhi oli juba 13-aastaselt abiellunud Kasturbai Makhanjiga, kes oli temast aasta vanem. Kasturbai sünnitas Gandhile neli poega. Kuid 1908. aastal läks abielupaar lahku. Varem on räägitud, et 36-aastaselt, veel abielumehena, otsustas Gandhi hakata tsölibaati harrastama.
1910. aastal asutasid nad koos Tolstoi-farmi, kus üritasid koos mõttekaaslastega teostada kasina elustiiliga võrdõigusliku miniühiskonna mudelit. Kallenbach toetas igati Gandhi rahumeelset vastupanu Inglise kolonialismile. Kuna Kallenbach oli valge, ei saanud Lõuna-Aafrika võimud sulgeda tema poolt välja antud Gandhi ajalehte „Indian Opinion“. 1914. aastal läksid Mahatma ja Hermanni teed lahku, Kallenbach arreteeriti reisil Inglismaale, Gandhi aga naasis kodumaale. Esimese maailmasõja tõttu ei lastud Kallenbachi Indiasse. Sõbrad hoidsid ühendust kirjavahetuse teel, mis kestis palju aastaid.
Veel 1933. aastal kirjutas Gandhi Kallenbachile oma raugematust ihast ning nimetas eksabikaasat kõige mürgisemaks naiseks, keda ta eales kohanud on.
Pärast tagasipöördumist Lõuna-Aafrikasse jätkas Kallenbach tööd arhitektina. Juudina toetas Kallenbach sionistlikku liikumist, kuid selle mööndusega, et Palestiinas loodaks Iisraeli kogukond ilma riigi, armee ja tööstuseta. Ta oleks soovinud Aharon David Gordoni eeskujul vältida sionistlike kolooniate loomisel kolonialismi ja imperialismi. 1937. aastal, kui sõbrad taas kohtusid, ütles Gandhi, et ta pooldab Kallenbachi ideed, kuid soovitas asunduste rajamisel vältida relvajõu kasutamist, sest nendel aladel elasid juba ammustest aegadest palestiinlased.
Kord kirjutas Gandhi sakslasele: „Sinu portree (ainus) seisab mu magamistoas kaminasimsil. Kamin on otse voodi vastas. ” Ennast nimetas Mahatma Ülemkojaks, sakslast Alamkojaks. Kahtlust kahe mehe suhete siivsuse kohta äratavad ka Gandhi kirjaread selle kohta, et vaseliin ja vatt meenutavad talle pidevalt Kallenbachi. Ta sundis sakslast vanduma, et ei vaata enam himura pilguga mitte ainsatki naist. „Ma ei suuda ette kujutada midagi sama inetut kui meeste ja naiste vaheline suguline ühendus, ” öelnud Gandhi hiljem Kallenbachile.
Lelyveld purustab oma teoses Gandhi müüdi, maalides tema eraelust sootuks teistsuguse pildi, kui varem teatud. Biseksuaalsest kirest hoolimata olevat Gandhi isegi 70-ndates eluaastates maganud ihualasti ühes voodis oma 17-aastase sugulase, Manu-nimelise neiuga, kes talle vanaduspõlves seltsi pakkus. Samuti olevat Gandhi jaganud aset teiste noorte neidudega, kuid püüdnud mitte seksuaalselt erutuda. Erektsiooni pidanud ta häbiväärseks kogemuseks ning püüelnud sootu oleku poole.
Biograafia kirjeldab õige kummalisi seiku. Kord olevat Gandhi sundinud Manut kõndima läbi džungli, kus varem olid leidnud aset vägistamised. Vanapapi oli saatnud oma noore sugulase pimsskivi tooma – just sellega armastanud Gandhi oma jalgu kõhvitseda. Kui tüdruk pisarsilmil naasis, kõhistas legendaarne revolutsionäär üksnes naerda. „Kui mingi metslane oleks sind minema tassinud ning sa oleksid vapralt surma läinud, oleks mu süda rõõmust tantsinud.”
Hermann Kallenbach suri 25. märtsil 1945 Johannesburgis malaariasse, urn tema põrmuga asub Iisraelis Degania kibutsis.
Visa Mahatma Gandhi aga saavutas selle, et Teisest maailmasõjast nõrgestatud Inglismaa tunnustas 15. augustil 1947 India sõltumatust. Mahatma Gandhi ise aga hukkus 75-aastaselt 30. jaanuaril 1948 32-aastase hindu fanaatiku Nathuram Godse kuulide läbi.

MAAJA

NB! Loe ka:
Rudolf Nurejev – hüpe vabadusse
Biseksuaalne filmistaar ja naistemees Alain Delon