Laulatussõrmuse mõistatused

2 minutit lugemist

Kaasaegses haritud maailmas on saladusi ja mõistatusi veel kuhjaga. Näiteks seoses ühe ilusama traditsiooniga – abielu sõlmimise ja laulatusega. Kas oled ise üks peakangelastest või pulmaline – me kõik oleme liigutatud ja härdameelsed, kui jõuab kätte tseremoonia kulminatsioon – paar vahetab sõrmused. Aga vaevalt tuleb meile sel hetkel pähe küsimus, millest ja millal see komme on alguse saanud?

On huvitav märkida, et seda iidset traditsiooni järgivad miljonid armunud igas maailma nurgas, olgu kristlased, muhameedlased või juudid. Romantilise toimingu mõte on selge: siitpeale ollakse kaks, kes on üks. Ent seda ilusat tava pole ette kirjutanud mitte ükski religioosne kaanon, ja kus sellega kõigepealt algust tehti, on seni samuti saladus. On vaid teada, et see pärineb hallidest aegadest ja et nõnda tehti juba ammu enne kõikvõimalike usuliste konfessioonide sündi.

Marokolased on veendunud, et sõrmuste vahetamise pioneerideks olid Araabia poolsaart asustanud rändhõimud, ainult kulla asemel olid nende sõrmused tehtud vasest või pronksist. Aga absoluutse tõe pähe nad oma veendumust ei serveeri, kuna selle tõenduseks pole ühtegi ajaloolist allikat.

Teine küsimärk on see, miks kantakse laulatussõrmust eelviimases sõrmes, meil rahvapärase nimetusega Nimeta Mats. Euroopas eksisteerib pärimusi, mille kohaselt sellest sõrmest voolab veri mööda „armastuse soont“ otse südamesse, kust õrnad tunded siis üle terve keha n-ö laiali pumbatakse. See oleks ilus põhjendus, ainult et nüüdseks on meedikud ammu kindlaks teinud, et veri voolab südame poole igast sõrmest suisa ühteviisi ja mingit „armastuse soont“ pole olemas. Aga traditsioon püsib.

Omal ajal püüdis Inglismaa kuningas George juurutada uut kommet – kanda laulatussõrmust keskmises sõrmes. Aga see ei juurdunud – alamad leidsid, et see on ebamugav, ja niipea, kui kuningas trooni järglasele üle andis, unustasid inglased uuenduse sedamaid.

Ja miks kannab enamik maailmast laulatussõrmust vasakus käes? On see alati nii olnud? Ilmneb, et mitte. Kuni 15. sajandini kandsid näiteks prantslased seda paremas käes (nagu seda praeguseni tehakse meil ja Skandinaaviamaades), aga muutsid siis korraga meelt ja läksid üle vasakule käele. Miks? Keegi ei tea…