Desmond Morris: Evolutsioonist, rindadest ja infantiilsusest

12 minutit lugemist

Oma raamatus „Alasti Naine” (The Naked Woman, 2004) esitab inglise evolutsiooniuurija Desmond Morris provokatsioonilise teesi: naised on moodsaimad ja seksuaalselt kõige kaugemale arenenud elusolendid meie planeedil. Alljärgnevalt saksa ajakirjas „PM” avaldatud intervjuu Desmond Morrisega.

Üks teie raamatu põhipostulaate kõlab solvavalt ja seksuaalselt: naised olevat infantiilsed.
Morris: Infantiilsus on erialane termin, millel on paraku negatiivne kõla, kuid mina kasutan seda kui komplimenti. Tegelikult tähendab infantiilsus arengupeetust: inimene on ikka veel lapsik, kuigi juba suguküps. Tegemist pole siiski mingi hälbega, vaid hoopiski progressiga. Inimene kui liik on sellepärast nii edukas, et ta säilitab ka täiskasvanuna sellised „lapsikud omadused” nagu uudishimu ja mängulust. See avaldab täiskasvanud inimese kõikvõimalikes elusfäärides – kirjanduses, muusikas, teatris, teaduslikes uurimustes, spordis, lõbustustes jne. Ühesõnaga kõiges selles, mis pole seotud soo jätkamisega. Loomulikult on eeltoodud tegevused äärmiselt komplitseeritud mängud, kuid eelkõige siiski mängud.

Desmond Morris.

See kehtib mõlema soo kohta. Kas teie arvates on naised infantiilsemad kui mehed?
Meeste ja naiste puhul on tegemist täiesti erineva arenguga. Mehed on vaimselt lapsikud. Neile meeldib (eluga) riskida, teha ohtlike asju. Nad sõidavad autoga liiga kiiresti, mängivad ragbit ja jalgpalli ning vigastavad ennast teatud eas statistiliselt võttes 15 korda sagedamini kui naised. Samas on mehe keha veel suhteliselt vanamoodne: tal on pikad käed ja ta on karvane nagu ahv. Naise keha on selles mõttes märksa kaasaegsem, palju nooruslikum. Tal on karvutu nahk nagu beebil, kõrge lapsehääl ja etteulatuvad huuled nagu šimpansi lootel. Seda nimetatakse teaduskeeles infantiilsuseks.

Miks naised näevad välja just sellised nagu nad välja näevad?
Sellepärast et nad imiteerivad beebisid. Evolutsiooni vältel on naised teinud kindlaks, et mehes ärkab kaitsjainstinkt, kui ta näeb beebit. Kuna naised on alati soovinud, et neid kaitstakse, siis on nad püüdnud oma välimuselt beebile sarnaneda. Kui nad näeksid välja sõjakate ja enesekindlatena, ei käivitaks nad meestes tugevat kaitsjaimpulssi. Selles mõttes on nad füüsilises arengus sellised nagu nad on. Ütleme nii: nad on oma infantiilses arengus meestest kaugemale jõudnud.

Sellel väitel on seksuaalne alatoon?
Ei ole. See on evolutsioonilis-bioloogiline selgitus. Muidugi ei ole sugugi lihtne mõista, et arengupeetus võiks olla evolutsiooniliseks eeliseks. Naise keha on meie planeedi tähelepanuväärsemaid organisme.

Sellegipoolest keerleb kogu teie jutt ainult seksi ümber. Oma uurimistöös võtate luubi alla naise iga kehaosa. Ja kõikjal näete erootilisi signaale. Juuksed, suu, tagumik, rinnad – kõik need kehaosad on n-ö seksuaalsuse teenistuses. Kas naised on teie arvates evolutsiooni käigus taandunud pelgalt seksiobjektideks?
Tõepoolest, naise välimus on loodud selleks, et tekitada meestes seksuaalset huvi. Naised on seksuaalselt kõige eesrindlikumad olendid meie planeedil. Ja sellel on hea põhjus. Suurim evolutsiooniline erinevus emasloomade ja naiste vahel on see, et nad hoiavad oma ovulatsiooni saladuses. Kui te kohtate naist, siis te ei tea, kas tal on ovulatsioon või mitte. Sellepärast on seksimine naisega nagu udus ekslemine. Mees ei tea kunagi, kas ta suudab naist viljastada või mitte. Vastupidi, võimalus, et tal ei ole parasjagu ovulatsiooni, on palju suurem. Kõigi teiste primaatide puhul näitab emasahv oma pundunud suguorganiga selgelt välja: vaata, ma olen viljastumiseks valmis. Ainult jooksuajal aktsepteerib ta vahekorda, muidu mitte (öeldu kehtib kõigi imetajate kohta). Teisiti öeldes: inimese puhul ei ole seksil ainult soojätkamise eesmärk nagu teistel primaatidel – sellel on veel teinegi eesmärk.

Rindade vaatamine on täiesti loomulik Kui mees takseerib hindavalt naise rinnapartiid või peput, siis pole selles midagi amoraalset või taunitavat. See on mehe ürginstinkt, mis sunnib teda vastassugupoolt niimoodi vaatama. California teadlane dr. Donald Symons väidab, et sealjuures mõtleb mees ainult „sellele”. Kuid ka seda ei saa talle pahaks panna, sest see on nii bioloogiliselt programmeeritud.

Mis eesmärk siis seksil inimese jaoks on?
Seks tähendab armastusega tegelemist selle sõna otseses mõttes. Seksil on sotsiaalne tähendus: see aitab partnereid koos hoida. See oli äärmiselt vajalik, kui ürginimesed hakkasid tegelema jahi ja korilusega. Kui mehed läksid jahile ja olid sageli päevi ära, jäid naised koju. Loomulikult tahtsid nad, et mehed tuleksid saagiga nende ja laste juurde tagasi. Selleks lasid nad käiku oma seksuaalsuse.

Kas te tahate öelda, et mehed tulevad oma naiste juurde tagasi ainult sellepärast, et neid tasustatakse seksiga?
Ei, seksi võivad mehed ka mujal saada. Inimeste seksuaalsus äratab sügavaid ühendavaid emotsioone. Me nimetame seda armastuseks. Selline seksuaalsuse vorm sai võimalikuks alles siis, kui naised hakkasid oma ovulatsiooni varjama, orgasme saama ja üha seksikamalt käituma. Aja jooksul arendasid nad välja meie planeedi kõige tugevamaid seksisignaale saatva keha. See on evolutsioonis midagi täiesti uut. Kui inimahvid paarituvad, kestab see mõnikümmend sekundit ja emasloom ei saa mingit orgasmi. Inimese seksuaalsus on selles mõttes palju kaugemale arenenud.

Te mainite ikka ja jälle orgasmi. Millist rolli on see inimese evolutsioonis mänginud?
Orgasm on n-ö tasu seksuaalsuse eest. Kes oleks vabatahtlikult seksuaalselt aktiivne, kui ta ei saaks sealjuures ühtegi orgasmi? Alles naise orgasmi „leiutamine” looduse poolt tegi võimalikuks, et naised erinevalt emasahvidest tahavad seksida ka siis, kui neil pole ovulatsiooni. Regulaarne seks on aga vajalik ühenduslüli ühiskonnas, kus ei ole enam võimsaid haaremipealikke, vaid üksikud paarid.

Miks ei ole haarem inimühiskonnas levinud?
Kui mehed ürgajal jahile läksid, siis pidid nad ühinema, kui nad tahtsid mõnda suurt looma maha nottida. Kui mõnede loomaliikide isased on oma sookaaslasetest tunduvalt suuremad, siis mehed on vähemalt füüsiliselt enam-vähem võrdsed. Sellepärast ei sobi inimestele loomariigis levinud haaremisüsteem, kus kõige tugevam isane saab kõik emased endale. Mis puutub seksi, siis moodustasid inimesed ka selles osas tiimi. Igal suguharuliikmel oli oma ülesanne ja igaühel oli naine. See süsteem funktsioneerib aga ainult siis, kui selle kohta kehtivad reeglid. Inimese puhul kõlab see reegel nii: mees ja naine moodustavad paari. Ja see paarisüsteem funktsioneerib kõige paremini seksi abil.

Kes toob suhetesse seksi, kas mehed või naised?
Ühemõtteliselt naised. Naised on traditsiooniliselt sotsiaalsete huvide kandjad ja selle juurde kuuluvad partnerlussuhted ja seks. Selleks on naised arenenud ekstreemselt seksikateks olenditeks. Võiks öelda, et loodus on nende keha seksikaks disaininud. Naistel ei ole mitte selleks kumerustega keha, et mehed peaksid neid seksikaks. Neil on kumerused selleks, et nad saaksid talletada kaks korda rohkem rasva kui mehed. Neid rasvavarusid vajasid nad ürgajal selleks, et sagedastel näljaaegadel olla suuteline last ilmale tooma, teda imetada ja suureks kasvatada. Meeste silmis tähendasid naise kumerused seda, et naine on terve ja võimeline järglasi saama. Sellepärast on vormikad ja kumerustega naised meeste silmis seksikad.

Väga korrapäraste näojoontega Elizabeth Taylor oli omal ajal kahtlemata üks maailma ilusamaid naisi.

Hea küll, kuid me ei ela ju kiviajal.
Täiesti õige, me oleme kõvasti edasi arenenud, kuid ürginstinktid funktsioneerivad ikka veel.

Kuid miks peetakse siis lamedaid modelle eriti ilusaks?
Suurem osa meestest ei pea neid kondibukette üldsegi mitte atraktiivseks. Ma olen teinud katseid, näidates meestele kujutusi naiste piirjoontega, alates hirmkõhnadest kuni väga paksudeni. Mehed pidid ära märkima kõige atraktiivsema figuuri. Suurem osa valis keskmise figuuri, mitte liiga kõhna, mitte liiga paksu, aga kumerustega ning isegi mõne väikese rasvavoldikesega. See, et moemaailmas domineerivad poisikeseliku kehaga naismodellid, on seotud moeloojatega. Kõik rõivaloojad on homoseksuaalsed mehed, kes armastavad saledaid poisse või noori mehi, mitte aga naiselike kehavormidega naisi. Sel lihtsal põhjusel teevad nad lamedad ja ilma igasuguse rinnapartiita naised supermodellideks. On imelik, et väiksearvuline moekunstnikest homode grupp surub kogu maailmale peale oma väärastunud maitset. See on naiselikkuse täielik peapeale pööramine. Tõeliselt naiselikult mõjub naine ainult siis, kui tal on kumerused. Pesulaud ei eruta kedagi…

Oma kurviteooriaga olete kaugele läinud ja endale vaenlasi kogunud, väites, et naise rinnad on omamoodi tagumik keha eespool. Kas te jääte oma seisukoha juurde?
Jah, kuigi see seisukoht on mulle palju pahandusi kaela toonud. Idee ise pärineb saksa etoloogilt Wolfgang Wincklerilt, kes ühel kongressil rääkis mimikirist* kalade juures. Selle all mõeldakse seda, et teatud kehaosasid aimatakse järele keha teistes piirkondades. Pärast ettekannet läksin Winckleri juurde ja ütlesin, et ta andis mulle idee. Mimikiri võib esineda ka inimese juures. Ta oli šokeeritud. Aga ma usun, et mul on õigus. Vaadake noori naisi: nende rinnad on erinevalt ahvide omast alati ümarad ja pringid. (* Mimikiri – kaitsekohastumus; looma välimuse ja käitumise sarnanemine mõne kaitsevahendeid omava mitterünnatava loomaga.)

Selge, rinnad on mõeldud eelkõige selleks, et piima anda.
Ei, kaks kolmandikku rinnast moodustab rasvkude, mis pole beebi huvides. Ei ole sugugi lihtne pringist tissist piima imeda. Sellepärast olen endalt küsinud, miks on naistel alati esiletükkivad ümarad rinnad.

Teie vastus?
Poolkerakujulised rinnad ei ole seotud beebi toitmise funktsiooniga, vaid pigem seksuaalse signaali vahendamisega. Põhjust pole raske leida. Kõik teised neljal jalal käivad primaadid signaliseerivad oma valmisolekut paaritumiseks tagumikuga, mille pundumine erutab isasahve. Ka naise kannikad võivad edastada tugevaid seksuaalseid signaale. Kuid naine käib püsti ja suhtleb mehega peamiselt näost näkku. Seega võimaldavad rinnad edastada ürgset seksuaalset signaali, ilma et oleks vaja partnerile selga keerata.

Veel olete saanud nahutada selle eest, et võrdlete naiste huuli häbememokkadega. Kas ka see on mimikiri?
Loomulikult. Inimesed on ainukesed primaadid, kellel on suured väljapoole võlvuvad niisked huuled. Need huuled näevad välja nagu 16-nädalasel šimpansi lootel. Ahvibeebi kaotab oma täidlased huuled veel enne sündimist. Inimesel säilivad nad kogu elu, naistel kauem kui meestel. Pealegi on huuled väga tundlikud ja seksuaalsed nagu häbememokad. Kui naine on erutunud, siis ei pundu tal mitte ainult häbememokad, vaid ka huuled. Sellepärast on suudlemine nii ilus. Paljud naised värvivad huuled veripunaseks või lasevad neid kunstlikult suurendada.

Sophia Loren on ise ühes intervjuus tunnistanud, et ilma „kumerusteta” (ta pidas silmas oma rinnapartiid) poleks ta filmimaailmas läbi löönud.

Miks iluoperatsioonide arv järjest kasvab?
See on seotud sellega, et me elame tänapäeval kaks korda nii vanaks kui looduse poolt ette nähtud. Sel põhjusel oleme peaaegu poole oma elust bioloogiliselt liiga vanad. See on suur muutus. Varem ei tehtud iluoperatsioone mitte ainult sellepärast, et puudusid tehnilised võimalused, vaid eelkõige sellepärast, et ei elatud nii kaua, et näha, kuidas seksuaalsed signaalid oma mõju kaotavad. Tänapäeval püüavad naised isegi siis, kui nad on juba 40. eluaasta künnise ületanud, säilitada oma atraktiivsust. Ja see teeb ilukirurgid rikkaks!

Kas on teaduslikku selgitust selle kohta, miks naised lasevad seljale tagumiku kohale tätoveeringut teha?
Me jälgime juba ammu, kuidas erootiliste signaalide tsoonid mööda naise keha rändavad. Minu arvates on see seletatav sellega, et erootilist huvi tuleb ikka ja jälle uuesti äratada. Mood aitab selles osas palju kaasa. Oli aeg, mil naised näitasid paljaid õlgu. Ka jalad on tugev erootiline signaal. Aga kui naised kannavad pikki pükse, siis tuleb kusagil mujal paljast ihu näidata. Naised rõhutavad üha julgemalt oma seksuaalsust.

Kas te võiksite kokkuvõtteks öelda, mis teeb naise keha teadlase arvates seksikaks?
Kumerustega keha, sest need võimaldavad juba kaugelt naist mehest eristada. Ka on sellist naist palju meeldivam kabistada kui kondist supermodelli. Ka on sile värske nahk tervise tundemärgiks. Ja kindlasti vähe karvu kehal, sest see on naiselik. Selles osas on blondiinid paremas olukorras kui tumedajuukselised. Blondiinidel on säärtel sama palju karvu, kuid neid on vaevu näha. Seksikas on ka lame nägu väikese nöbininaga. Mitte ükski naine ei lase oma nina suurendada.

See tähendab: mida rohkem naine beebile sarnaneb, seda seksapiilsem ta on?
Jah, aga see ei ole primaarne ega ole sellel ka mingit pistmist pedofiiliaga. See on inimese arengu peamisi jooni. Mida lapsikumad me välja näeme, seda atraktiivsemad me oleme.

Me oleme teel totaalsesse infantiilsusesse?
Seda võib öelda ka siis, kui me anname sellele sõnale negatiivse värvingu. Evolutsioon ei lase aga ennast sõnadest eksitada. Ta areneb suunas, mis on igale liigile kasulik. Sel põhjusel hakkab tulevikus naiste välimus veelgi rohkem beebidele sarnanema: sile nahk, nöbinina, suured silmad. Ka mehed muutuvad aja jooksul vähem karvasteks. Kuid nende juures toimub infantiilsus pigem peas. Õnneks! Sest infantiilsus on meie liigi suur ja tähtis omapära. Kui me ei teeks asju, mis esimesel pilgul näivad lapsikutena, tarbetutena või isegi mõttetutena, poleks leiutisi, avastusi, kunsti meistritöid ega progressi.

Kui kõiki asjaolusid arvesse võtta, siis kes on maailma ilusaim naine?
Ma ütleksin, et Claudia Schiffer on ilusaim naine, keda ma tean. Ta vastab kõigele sellele, mida ma olen oma uurimustes naise juures atraktiivseks pidanud.

Ajakirjast „PM” Peter Hagen