Üheksa nõuannet, kuidas tervena kaua elada
2 minutit lugemist
Kes ei tahaks elada kaua ja tervena? See on täiesti teostatav, väidavad gerontoloogid. Oma eluea pikendamisel tuleks järgida üheksat nõuannet, mis hoiavad sinu keha ja keharakud noorena.
- Hoolitse selle eest, et sa kaaluksid umbes 10 protsenti vähem, kui normaalkaal ette näeb. Muide, kõik pikaealised on söönud väga lihtsat, võiks öelda isegi et ühekülgset toitu. Uuringud on tõestanud, et mida vähem kaloreid sinu organism saab, seda vähem rakke purustavaid mürke (vabu radikaale) ainevahetuse tagajärjel organismis tekib. Ideaalne oleks 1000 kuni 1200 kalorit päevas. Muidugi sõltub vajalike kalorite hulk eelkõige sinu kehalisest aktiivsusest ja sellest, kas teete vaimset või füüsilist tööd.
- Ära lase kolesteriinipeeglil kunagi tõusta üle 200. Vastasel juhul võib sinu veresoonkonnas tekkida ohtlikke ummistusi, ka südame verevarustus võib saada häiritud. Võitluses liigse kolesteriini vastu aitab kõige paremini suure kontsentratsiooniga artišoki ekstrakt või küüslauk.
- Kaitse oma organismi vabade radikaalide (ainevahetuse jääkainete) eest, mis purustavad sinu rakke. Just vabadel radikaalidel on väga suur osa vähktõve tekkimisel! Optimaalne vahend vabade radikaalide vastu on vitamiinid A, C ja E.
- Hoia oma vererõhk normi piires (140), vastasel juhul võivad lõhkeda väikesed veresooned ajus (insuldioht) või südames (infarktioht). Vererõhku aitab stabiliseerida igapäevane võimlemine ja sport.
- Jälgi, et sinu vererõhk ei oleks liiga kõrge, muidu tekib organismis liiga palju glükoosi. Nõuanne: mõõda ise või lase regulaarselt oma vererõhku mõõta. Söö võimalikult vähe maiustusi.
- Hoolitse selle eest, et sinu magamistoa temperatuur ei tõuseks kunagi üle 18–20 kraadi. Soojus aktiviseerib ainevahetust ja see omakorda vabade radikaalide produktsiooni. Viimased aga purustavad terveid rakke.
- Väldi negatiivseid mõtteid. Kes on kurb või õnnetu, selle immuunsüsteem on pärsitud. Tal on märksa suurem tõenäosus haigestuda vähki, nakkushaigustesse või reumasse.
- Kaitse ennast stressi eest. Statistika on juba ammu tõestanud, et kestev tugev stress võib põhjustada vähktõppe haigestumist.
- Stressi pole võimalik vältida, kuid on vaja osata sellest vabaneda. Õpi võitma tusatuju ja stressi!
Hoidu aktiivsest kehalisest tegevusest ajal, mil organism selleks valmis pole (õhtuti, öösel, tugeva väsimuse või halva enesetunde korral). Ei mingit terviserjooksu hommikul kell 7! Maga end alati välja. Ideaalne uneaja pikkus on 8 tundi.