Korgi- ehk vägistamisjook GHB

5 minutit lugemist

Viimastel aastatel on klubides ja baarides üha rohkem kuulda, et inimestele pannakse nende teadmata midagi joogi sisse. Peamiselt noortele naistele, kuid on teada juhtumeid ka noormeestest, keda on salaja narkootilise ainega mürgitatud ja kes on hiljem avastanud, et kadunud on nii rahakott, mobiiltelefon kui ka kuldkaelakett. Suuremal osal juhtudest on tegu GHB-ga ehk korgijoogiga. Oleme erinevates allikatest teinud kokkuvõtte ja juhendi, mis annab ülevaate selle aine ohtudest ning on välja toonud soovitused, mida teha, et kaitsta ennast ja oma sõpru salakavala narkootikumi eest.

GHB…
– tekitab eufooriat, suurendab tundlikkust puudutustele ja seksuaalset naudingut;
– väheneb tarbija objektiivsus ja võime „ei“ öelda;
– koordinatsioonikaotuse ja uimasuse tõttu väheneb võime end kaitsta või põgeneda, veidi suurema koguse korral jõuab see sügava koomalaadse uneni, millest ei ärata ka väga tugev valu;
– põhjustab ajutist mälukaotust, raske on meenutada ka aine tarbimisele eelnenud perioodi. See teeb halbade kavatsustega inimese tabamise keeruliseks;
Uriinitestiga saab GHB organismis tuvastada kõigest 12–24 tunni jooksul pärast tarbimist.
Ühesõnaga, kui keegi paneb sulle joogi sisse GHB-d, on tema eesmärgiks võtta sinult otsustusvõime ja vabadus. Panna sind tegema midagi, mida sa muidu ei teeks või võtta sinult võime hakata vastu millelegi, mida sa muidu juhtuda ei laseks. Ja sellega karistamatult pääseda. Veel hullemgi, GHB „optimaalne” doseerimine on väga keeruline.

Millest oleneb GHB mõju?
GHB liigub üldiselt vee sisse lahustatuna (tegelikult on tegu pulbriga) ning mustal turul ei tunta standardkontsentratsioone. Kahes eri lahuses, mis on erinevatest partiidest, võib milliliitri kohta sisalduda väga erinev kogus GHB-d;
GHB mõju sõltub…
…tarbija kehakaalust ning kehakeemiast;
…sellest, millal ja mida tarbija viimati sõi;
…sellest, mida tarbija veel samal õhtul sisse on võtnud. Eriti ohtlik on see koos alkoholi või rahustitega;
GHB mõju kasvab suureneva koguse suhtes eksponentsiaalselt.
Kõikide nende teguritega on isegi enda puhul keeruline arvestada, rääkimata ohvrist, kelle kohta kurjategijal kogu vajalikku teavet ei ole. Seega võib ka „parimate“ kavatsuste korral (kõigest vägistada, mitte tappa), üsna lihtsalt saabuda surm okse kätte lämbumise või mürgistuse tagajärjel. Eufooria ja oksendamise ning kooma vahe võib tulla värisevast käest aine kallamisel.

Kuidas GHB-d ära tunda?
GHB lahus on värvitu ja peaaegu lõhnatu. Puhtal lahusel on söögisooda laadne soolakas maitse, mille varjamiseks pannakse seda tihti magusate (alkohoolsete) jookide sisse. GHB hakkab mõjuma 10–20 minuti jooksul pärast tarbimist, mõjud tugevnevad 30–60 minuti jooksul. Mõju kestab üldiselt 1,5–3 tundi, sellele võib järgneda kahe tunni pikkune periood madalama taseme efektidega. Seda kõike juhul, kui annus on ühekorraga sisse võetud. Kui doos on tarbitud pikema aja jooksul, venitab see kogu protsessi pikemaks.
Umbkaudsete koguste järgi on GHB-l lisaks eelmainitud mõjudele veel sellised tunnused:

MADAL DOOS: 1 kuni 3 alkohoolse joogi laadne mõju. Inimene on lõdvestunum, sotsiaalsem, koordinatsioon on veidi häiritud. Mõnikord kerge uimasus/peapööritus.
KESKMINE DOOS: lõdvestumus suureneb, tasakaal häiritud. Teeb nauditavamaks muusika, tantsimise, rääkimise, puudutused. Tihti tõstab tuju. Diktsioon häiritud, kõne muutub seosetumaks. Võib tekkida iiveldus ja uimasus.
KÕRGE DOOS: tasakaal väga kehv, süda võib pahaks minna. Samas tekib eufooria.
ÜLEDOOS (VÄGA õrn piir eelmise tasemega): võimalik ekstreemne iiveldus ja uimasus, oksendamine. Periood tugevat unisust, millele järgneb teadvuse kaotus ning 1–4 tundi sügavat koomalaadset und.
MÜRGITUS: hingamine nõrgeneb, krambid, tõmblused, oksendamine. Inimene ei reageeri isegi tugevale valule. Pupillid fikseeritud.
JÄRELMÕJUD: GHB pohmell on nõrk või olematu. Mõnikord kestab järgneval päeval uimasus/unisus.

Mida teha, et end GHB eest kaitsta?
– eelista alati jooke kinnistes pudelites ja purkides
– ära lase pubis oma jooki kunagi silmist. Enne kui lähed tualettruumi, joo kindlasti oma klaas tühjaks
– hoia pudelil/purgil sõrme peal ja klaasil õllealust
– ära võta mitte kunagi vastu jooke võõrastelt
– ära lase võõrastel oma jooke avada
– püüa jälgida, kas su jook maitseb normaalselt. Kui tunned kummalist soolakat kõrvalmaitset, ära seda jooki enm joo!
– ära unusta, et GHB-d võidakse „naljaviluks” sinu joogi sisse sokutada ka sõprade või heade tuttavate seltskonnas!

Kui arvad, et oled enese teadmata midagi tarbinud?
– leia kiiresti sõber, keda sa VÄGA usaldad ja lase tal end taksoga koju või muusse turvalisse paika viia.
– ohumärkide korral pöördu kohe kiirabi poole (tel. 112) ja ütle kindlasti, et kahltustad, et sulle on GHB-d sisse joodetud
– järgmisel päeval mine kiiresti uriiniproovi andma ja tee politseisse avaldus
– räägi tuttavatega, kes sinuga õhtu jooksul samadel pidudel ringi liikusid. Uuri, kellega sa suhtlesid ja millal. Uuri, kuidas sa mis hetkel käitusid.

Mida teha, et oma sõpru GHB eest kaitsta?
– Hoia alati oma sõprade käitumisel ja olekul silma peal.
– Kui kahtlustad, et sõber on enese teadmata midagi tarbinud, vii ta kohe taksoga koju. Kui ta jääb sügavalt magama, pööra ta stabiilsesse küliliasendisse, üks jalg tõmba võimalikult kõveraks, see takistab tal ennast selili keeramast. Mõned teadmamehed soovitavad veel pükisrihmaga jala asend fikseerida, et ta ei saaks seda välja sirutada ja siis ennast selili keerata. Ära jäta teda üksinda! Jää tema juurde, et ohumärkide korral aega viitmata kiirabisse pöörduda.
– Jälgi alati, kellega su sõbrad õhtu jooksul suhtlevad ja kes nende ümber tiirutavad. Niimoodi saab vajadusel adekvaatse pildi kokku panna ja kurjategija leida.
Palume erilist tähelepanu baaride ja klubide töötajatelt. Teil on teinekord suurem võimalus midagi ebameeldivat või kahtlast märgata. Püüame ühiselt tegutsedes ja vajalikku tähelepanu kaotamata selliseid vastikuid juhtumeid ära hoida.

NB! Täiendav info http://www.narko.ee/ghb/

Loe ka:
Milline narkootikum on kõige ohtlikum?
Mida võiks teada poppersist ja mida see droog endast üldse kujutab?
Kumb on kahjulikum – kanep või alkohol?
Narkosõda – kaotatud võidud
Avameelselt narkootikumidest
Narkootikumide eriskummalised teekonnad

MAAJA