Koldi lõpp – ühe ameerika legendi lugu

3 minutit lugemist

Kolt. Metsiku Lääne legend, osa ameerikalikust „suhtlemiskeelest”, ameerika pärand aastast 1836. Kuid siis saabus lõpp – pankrott. Kuulus Hartfordi relvavabrik, mis asutati 1853. aastal, suleti 1992. aastal.

Vabriku sulgemise põhjuseks oli revolvrite müügi tunduv vähenemine – turg oli 50-dollariste püstolitega üle ujutatud.
Koldiga tehti omal ajal ajalugu. See oli relv, millega vallutati Metsik Lääs. Kolti kandsid nii kauboid, skaudid kui ka gangsterid. Koldiga olid relvastatud nii šerifid kui ka need, keda nad taga ajasid.
„Mitte jumal ei teinud inimesi võrdseks,” nii kõlas Metsiku Lääne kõnekäänd, „vaid seda tegi kolonel Colt.”

Samuel Colt.

Tõsi, kolt andis vastastele võrdse võimaluse, ülejäänu sõltus juba osavusest ja kiirusest. Nõrk ei olnud enam kaitsetu, kui tema puusal kõlkus „mister Colt”. Vesternikangelased lahendasid kõiki tüliküsimusi koldi abil, tülitamata bürokraatlikke kohtuorganeid. Kõigele sellele aitas Samuel Colt oma leiutisega kaasa. Tema leiutatud revolver võimaldas teha järgemööda viis lasku. Päästikule vajutamisel lukustus viielasuline trummel alati nii, et padrun oli rauas, seega jäi ära tülikas laadimine iga lasu järel.
Koldi esimene, tuleproov oli 1841. aastal, kui 80 komantši tungisid kallale ühele Texase rantšole Plum Creeki ääres. Pärast esimest kogupauku tungisid indiaanlased vapralt edasi, sest nad arvasid, et relvade uuesti laadimine võtab aega. Kui aga püssirohusuits hajus, oli elus ainult üks indiaanlane. Texas Paterson – nii hakati pärast seda sündmust kutsuma Patersonis valmistatud kolte.
Löömameeste soove arvestades valmistati kõige raskem revolver Walker, mis kaalus kaks ja pool kilo ning oli 40 cm pikk. „Taskukahuri” kaliiber oli 11 mm.
Hogleg (seajalg) oli aga igapäevasteks tulevahetusteks liiga raske ja võimas. Nii lõi Colt 1851. aastal uue käepärasema mudeli Navy, mis muutus raudteelaste, kullaotsijate, aga ka kaabakate lemmikrelvaks. Mudelit Navy 51 müüdi tervelt 215 000 tükki.
Tõsi küll, kuulsat elukutselist valemängijat ja abišerifit Bill Hitchkocki, kes ei kasutanud kunagi sõna „tapma”, vaid „tabama”, ei aidanud ka mõlemal puusal rippuvad Navyd. Ta lasti saloonis maha selja tagant.
Kes peab hea sõnaga meeles Colti, ei tohiks unustada ka tema konkurenti Smith & Wesson, kes laskis välja esimese metallpadrunitega revolvri. Kui siis aga 1873. aastal uut tüüpi püstoli patendi tähtaeg möödus, võtsid Colti järeltulijad kasutusele mudeli, mis jättis varju kõik teised revolvrid. Püstoli nimi Peacemaker kõlas küll küüniliselt, kuid keegi ei suutnud eitada selle ainulaadse relva „veenmisjõudu”. 32 cm pikkune revolver kaalus kaks ja pool naela ning trumlis oli kuus 12-millimeetrilist padrunit. Veel 30 meetri kauguselt läbistas kuul 12-sentimeetrise palgi!
See oli relv, mida kandis isegi ameerika kindral Patton, kui ta 1945. aastal oma armeega Saksamaale sisse marssis. Sama tüüpi püstolit kasutasid ka oma aja nimekad bandiidid nagu Jesse James, Daitonid või Billy the Kid. Loomulikult kuulus Peacemaker kõigi vesternikangelaste varustuse hulka alates John Waynest kuni Gary Cooperini välja.
Mida me teame aga koldi leiutajast endast?
Samuel Colt (1814–1862) rändas dollarijahil Metsikus Läänes ringi. Oli kullaotsija, imearst ja piiblijutlustaja. Noorel mehel oli edu aastalaatadel, kus ta astus üles kui Calcuttast pärit doktor Coult. Isehakanud arst tuimestas oma patsiente naerugaasiga ja tõmbas hambaid välja. Idee oma kuulsa leiutise jaoks sai Colt Mississippi ratasaurikult. Nii nagu auriku sõurattad, nii võis ju ka pöörlev silinder revolvrit laadida. Ingliskeelsest sõnast „revolving” – pöörlema, ongi revolver oma nime saanud. Colt sai oma uuele relvale patendi 1836. aastal ja see jäi tema nimega alatiseks identseks.
Kuna uue relva tootmine tema enda firmas Patent Arms Manufactoring, mis asus Patersoni linnas New Jersey osariigis, edenes aeglaselt, otsustas Colt korraldada Valge Maja ees proovilaskmise. USA presidendi Van Bure hobused hakkasid perutama, kutsar aga kukkus surnuks. Selle peale ütles president piinatud ilmel: „Seda tegite te hästi.” Puhkenud kodusõjas ajas Colt kokku miljoneid.

©Peter Hagen