Kes olid raadiumitüdrukud?
Pärast seda kui Marie ja Pierre Curie 21. detsembril 1898 avastasid raadiumi, oli esialgne vaimustus radioaktiivsest ainest suur. Loendamatud ettevõtted üritasid leida tulutoovat rakendust ohtlikule materjalile.
Kurva kuulsuse omandas USA firma U.S. Radium Corporation, mis pani kellade sihverplaatide numbrid radioaktiivse värviseguga rohekalt helendama. See oli käsitöö, millega tegeles 200 naistöötajat, keda hakati kutsuma „raadiumitüdrukuteks“. Erinevatel hinnangutel maalisid USAs ja Kanadas kelladele helendavaid numbreid ühtekokku 4000 töötajat. Tööohutusele ei osatud mingit tähelepanu pöörata. Lõppude lõpuks haaras Ameerika ühiskonda tõeline raadiumieufooria ja raadiumi abil loodeti rohkesti teenida. Firmad ignoreerisid teadlaste hoiatusi, et raadiumi kiirgus võib esile kutsuda vähktõppe haigestumist. Ainuüksi 1920. aastal tootsid kolm suurt Ameerika firmat 4 miljonit helendavate numbritega kella.
Pole siis ime, et raadiumitüdrukud käisid radioaktiivse värviga väga kergekäeliselt ümber. Helendav värv koosnes liimist, veest, raadiumist ja tsinksulfiidist. Segu kandmiseks numbritele kasutati kaamelikarvadest pintsleid. Töötasuks oli 1,5 penni ühe sihverplaadi eest. Üks töötaja jõudis tööpäeva jooksul katta helendava seguga 250 kella. Pintslid kaotasid juba mõne tõmbe järel oma vormi ja nii pidid naised regulaarselt lakkuma keelega pintsli otsa teravaks, kuigi pintsli peentes karvades oli veel raadiumi jääke.
Kuna värvipritsmeid sattus ka rõivastele ja juustele, nägid naised pärast tööpäeva lõppu välja nagu helendavad inglid. Nii mõnigi neiu värvis radioaktiivse värviseguga oma küüsi, hambaid ja isegi nägusid, et siis öösel oma kallimat üllatada. See oli ülimalt ohtlik ettevaatamatus. Paljud raadiumitüdrukud haigestusid aneemiasse, alalõualuu vähki või nekroosi. Connecticutis suri 30, Illinoisis 35 ja New Jerseys 41 kiiritatud noort naist vähki. Teistel andmetel nõudis raadium ainuüksi Ottawas 40 inimelu. Lõpuks tuli asjaosalistel aru pähe ja nad hakkasid aru saam raadiumi ohtlikkusest. 1928. aasta varakevadel toimunud kohtuprotsessil mõisteti igale raadiumitüdrukule kahjutasuks 10 000, aastaseks pensioniks 600 dollarit, samuti olid firmad nõus maksma kinni kõik kiiritada saanud töötajate kulud ravile ja advokaatidele. Veelgi idiootlikum oli üritada raadiumi abil vähki kiiritada. Selle tagajärjel hukkusid nii patsiendid kui ka arstid.
Tunnuspildil: Raadiumitüdrukud 1932. aastal.
MAAJA
NB! Loe ka:
Kui ohtlik on inimesele radioaktiivne kiirgus?
Aatomivaimustus