Miks mehed naisi vahivad

3 minutit lugemist

„See paneb mu südame põksuma, et tüdrukud segadusse lähevad, kui neid silmitsen. Pean seda komplimendiks!” ütles esimene mees, kellele küsimuse esitasin.

28-aastasel meremehel Bazil oli kõikvõimalikke kogemusi, alates hunnide juhi Attila aegadest! Charles, elegantne kesklinna advokaat, valis otsekohe põhjenduse number üks: mehed on lihtsalt sündinud vahtijad.

„Mehed on n-ö visuaalsed,” ütles ta. „Sellepärast meeldib meile ka porno, et meie aju reageerib asjade välimusele. Naised võtavad asju nii, nagu nad neid tunnetavad – emotsioonide tasandil.”

Antropoloogid ütleksid ilmselt sõna sekka meie puberteediea kaitseks – mil leidsime end esmakordselt idiootide ja kurttummadena seismas kõnnitee serval, vahtides ammulisui mõnda Sharon Stone’i taolist, kes juhuslikult mööda sammus; ja ainus vabandus olnuks vaid see, et olime liiga noored, et asja sisust midagi taibata.

Aga asjad ei pruugi ajaga tingimata paraneda. Mida iganes kaasaegne mees ka ei väidaks – fakt jääb faktiks: kõik mehed vahivad, ainus vahe on ehk selles, et vanemaks saades teevad mõned meist seda diskreetsemalt. Samas ei saaks ka väita, et meie seas pole neid, kes teevad seda otse pealetükkivalt, isegi agressiivselt.

Pidage aga silmas, et tuleb teha selget vahet vaatamise ja vahtimise vahel, ja kui päris õiglane olla, siis vahtimine jääb neljapunktilises nimekirjas alles teisele kohale. Esimene on siiras vaatamine, kui me isegi ei märka inimese sugu, keda oleme vaatama jäänud. Silmitseme naist nii nagu tavaliselt teist meest: hinnates, kui lähedal ta meile on, kas ta enesest füüsilist ohtu ei kujuta jne. (kaalutlemine, kas ta on meist pikem või parema välimusega, tuleb alles pärast seda!).

Silmadega söömine

Järgmine on ihalus, himu – see ongi vahtimine, silmadega söömine, võrreldav põngerjaga maiustustepoes. Tahame seda, mida näeme! Eriti selgesti võib seda täheldada poiste juures kevade saabudes, kui naised loobuvad paksudest talvemantlitest ja džempritest.

Kolmas tasand, millest tuleks rääkida, on võlutud pilgud – õigupoolest samuti vahtimine, ainult et respektiga. Need on niisugused vargsed, küljetsi heidetud pilgud, mis millelegi sisukamale viitavad. Enamale kui lihtsale kalkulatsioonile „ma tahan” ja kahtlusele „aga kas tema mind võiks tahta?”

Igatahes on see tunduvalt vähem jultunud kui vahtimine. Sisuliselt pigemini: mulle tõepoolest meeldib tema välimus, aga kahtlane, kas see temale üldse huvi võiks pakkuda!

Ja kõige lõpuks tulevad vapustatud, oimetud pilgud! Vahet pole, kas nimetate seda vahtijat juhmikslööduks, peast põrunuks, autotulede meelevalda jäänud küülikuks – efekt on sama: esialgsele ihalusele lisandub samaväärne emotsionaalne puhang. Kusjuures mõnel naisel (või ka mehel) on loomupärane võime inimesi sel moel vapustada.

Kui see juhtub, satub „oimetukslöödu” sageli piinlikku olukorda. Mu sõber sammus mööda tänavat, kui märkas enesele vastu tulevat vapustavalt ilusat tudengineiul. „Oh sa kurat,” lausus ta juhmilt, „tema eest laseksin end kas või maha tappa!” Sellele vaatamata, et sõber oli koos oma partneriga; fakt, et nad on tänini koos, näitab vaid viimase tolerantsust. Ilmselt hindas ta seda, et sõber ütles kogemata valjusti välja selle, mida enamik mehi endamisi mõtleb.

Miks? Selles pole ma, ausalt öeldes, päris kindel. Ei tea, kas see on sobiv põhjendus, aga – arvatavasti on see midagi geneetilist.

Üks Texase ülikooli uurimus kinnitab, et meestele jäävad silma need naised, kelle talje on märgatavalt õblukesem kui puusad. Seda tean ma küll kindlasti, et mõnikord kasutavad mehed teiste naiste vahtimist signaalina oma partnerile: ma pole mitte jäägitult sinu kütkes!

Ja kokkuvõtteks: kindel tunnus, et oleme armunud, on see, et lakkame teisi naisi vaatamast. Ja sa ei pruugi olla antiikkirjanduse tudeng, teadmaks vanimat ja meeldivaimat komplimenti, mille mees võib sulle teha: nimelt öeldes, et tal jätkub silmi ainult sinu jaoks!

©MAAJA