Valge Maja voodisaladused

4 minutit lugemist

Abraham Lincolni ja Mary Toddi abielu läks Ameerika Ühendriikide ajalukku kui üks ebaõnnestunumaid. Ainuke kirjalik tähis, mille Lincoln sellest maha jättis, oli märge Samuel Marshallile saadetud ametialase läkituse lõpus, mis kõlas nii: „Meil siin pole mingeid uudiseid, kui mitte arvestada minu naisevõtmist, millesse ma ise suhtun kui suurimasse arusaamatusse.”

Selle paari ebakõlades mängis tähtsat rolli hariduslik tase. Mary Todd oli saanud hariduse prestiižikas pansionis, kõneles Pariisi aktsendiga prantsuse keelt ja oli üldse üks oma aja haritumaid naisi. Mis puutub Lincolni, siis tema haridustee kestis umbes aasta. Mary tundis uhkust selle üle, et kogu tema suguselts koosnes kindralitest ja kuberneridest, keegi kaugem sugulane oli olnud koguni mereminister. Lincoln seevastu ei teadnud oma sugulastest midagi, välja arvatud ühest, kes teda Springfieldis kord külastas, aga toogi oli varguse pärast vangi pandud. Mary arvates olid head kombed peaaegu pühalikuks rituaaliks, Lincoln ei teadnud elementaarsetest lauakommetestki midagi. Mary oli kõrk ja järeleandmatu, Lincoln lihtsakoeline ja tolerantne. Mary armukadedus oli fanaatiliselt meeletu, lausa jõhker.
Biograafid kirjutavad, et Abraham Lincolnil oli kergem juhtida riiki kui suhelda oma naisega. Iga otsuse või teo eest, mida Mary õigeks ei pidanud, karistas ta presidenti karmilt. Tema tavaliseks võtteks oli mees magamistoast välja tõsta. Oma risti kandis Lincoln väärikalt tervelt 23 aastat, mitte kunagi ega kellelegi oma nördimust tunnistamata.
Ajakirjanik Carl Anthony, kes avaldas raamatu USA esimeste leedide kohta, väidab, et president Dwight David Eisenhower (president 1953–61) pühendas hoopis vähem tähelepanu oma seaduslikule abikaasale kui punapäisele roheliste silmadega Kay Summersonile, keda avalikkuse ees oma „parimaks sekretäriks” nimetas. Esimene leedi omakorda vastas väärika konstateeringuga, et tema ja presidendi abikaasalikes suhetes on kõik suurepärane ning et ta võib millal tahes paitada tema „armast kiilaspead”.
Harry S. Trumani (president 1945–53) temperamendist kõneldakse imelugusid – nimelt olevat tema ajal Valge maja magamistubades nii tormilisi stseene ette tulnud, et kord olevat voodigi kokku langenud. Enne seda olevat Truman viibinud pikal ringreisil mööda osariike.
President Thomas Woodrow Wilson (president 1913–1921) telegrafeeris oma Eleonorale ilma igasuguse šifreeringuta: „Kas oled kiretormiks valmis? Ma põlen ihast…”
John Fitzerald Kennedy ajal peeti Valges Majas tõelisi seksiorgiaid, loomulikult vaid siis, kui võluvat Jackiet kohal polnud. Kennedy meelisajaviiteks arvati olevat kaunite daamidega presidendi administratsiooni basseinis alasti suplemas käia. Ka oli Kennedyl ilmselt eriline sümpaatia filmistaaride vastu (nende hulgas oli ka sekspomm Marilyn Monroe).
Franklyn Delano Roosvelt (president 1933–45) ei varjanud oma sümpaatiat kauni sekretäri Lucy vastu. Tema olevat seda teinud aga peaasjalikult kättemaksuks abikaasa Eleonore’le, kelle intiimsuhted ajakirjanik Lorena Hitchcockiga hepikuid ameeriklasi ülimalt šokeerisid. Seda enam, et Lorena koguni Valgesse Majja kostile võeti – et ta esimesel leedil alati käepärast oleks.
Kurjad keeled kõnelevad, et nõrkuses õrnema soo võlude vastu ületab praegune USA president Bill Clinton kõiki oma eelkäijaid. Lugejal on kindlasti veel meeles skandaal, mille küttis üles keegi Paula Jones, Clintoni sekretär veel neil päevil, mil ta Arkansase osariigi kuberner oli. Rahaahne „kannatanu”, kes Clintoni patust kirge tema vastu ka kohtupingis detailideni kirjeldas, jäi siiski pika ninaga – viis kuud hiljem valiti Clinton presidendiks.
Et president Clinton oma Hillary kõrval ka teiste naiste võlusid märkab, pole kellelegi saladuseks. Arkansase päevil tunnistas ta avalikult, et ka temal on abieluga probleeme. Aga ohtliku skandaalini ei saa minna niikaua, kui Clintonil Hillary taoline esimene leedi on. Kunagi, veel valimiskampaania ajal, olevat Hillary koju tulles abikaasa võõra daamiga voodist leidnud. Mida ta tegi? Sulges vaikselt ukse, riietus ümber, pani optilised läätsed paika, tegi soengu… Ja varsti pärast seda, kui bulvarilehed taas Clintoni abielutruudusetust häbimärgistasid, kaitses see võrratu naine oma abikaasat igati, arukusega, mis süüdistajate suud lukku pani: „Igale ameeriklasele on enesestmõistetavalt selge, et pärast kümneaastast abielu ei saa abikaasadevahelised suhted mingil juhul ideaalsed olla!”
Ja vaatamata sellele, et Jennifer Flowers, teine avameelitseja Clintoni kuberneripäevilt, nende suhete kohta isegi raamatu trükki lasi ja sellele, et tema ihukaitsjad presidendi sadadesse ulatuvatest afääridest kõnelesid, suhtus publik sellesse tingel-tangelisse jaheda ükskkõiksusega. Clinton kolis Valgesse Majja ja oli tema poliitilise ja seksuaalse reitinguga kuis tahes – Hillary Clintonit respekteeriti nii Ameerikas kui ka mujal maailmas.

NB! Loe ka:
USA presidendid – võta üks ja viska teist!
Esimesed leedid – USA kroonimata kuningannad
USA presidendid – kroonimata kuningad
Monica Lewinsky – naine, kes imes ennast ajalukku
Veel kord Monica Lewinskyst ehk kas käekiri ütleb kõik