Tom Cruise – tema hirmud ja kompleksid

13 minutit lugemist

Ta on miljonite naiste (ja teatud osa meeste) lemmik, ideaalne mees: ilus nagu Apollo, rikas kui Rockefeller, edukam kui keegi teine Hollywoodis. Ometi tuntakse kitsamates ringkondades hoopis teistsugust Cruise’i – tasakaalutut ja kompleksidega, niisugust, kes igas mõttes isegi täismehe mõõtu välja ei anna.

TomCruise on sündinud 3. juulil 1962, Vähi tähtkujus. Kasv 1.67, keskmine kaal 79 kg, juuste värv šatään, silmad hallikassinised. Eritunnused: vasakukäeline.
Isa: Thomas Cruise, elukutselt insener (suri 1984. aastal). Ema: Mary Ly Manter, elukutselt müüjanna. Abikaasa: näitlejanna Nicole Kidman, kasulapsed Isabella Jane ja Connor Anthony. Hobi: poeesia, mootorrattad, mäed.

TEE KLOOSTRISSE
Õnnelikuks ei saa tulevase superstaari lapsepõlve kuidagi lugeda. See oli tõesti rõõmutu, Tomile ei meeldi seda meenutada. Ehitajast isa oli viinanina ja äärmiselt jõhker nii naise kui poja vastu. Ehitajast isa rändas linnast linna, aina paremat elu otsides. Oli perioode, mil lastel tuli tühja kõhtu kannatada. Tom oli 11-aastane, kui ema isast lahku läks. Sestpeale tuli Tomilgi tööle hakata.

Ta oli nõudepesijaks kohvikutes ja restoranides, ei jätnud aga iialgi emale õhtuti jalavanne tegemast – müüjannatöö oli väga kurnav. Emal olid oma veidrused: talle meeldis Tomi tüdrukuna riietada, tal koguni huuli värvida ja poissi oma „kalliks Brendaks” kutsuda. Niisugusel kodul oli oma mõju küllap ka selles, et kõigis üheksas koolis, kus Tom ühtekokku õppis, peeti teda lootusetuks kahemeheks. Kõige suuremat muret põhjustas Cruise’ile aga tema väike kasv, mis veel 16-aastasena andis välja kõigest poolteist meetrit. „Sümpaatset päkapikku” mõnitasid nii koolivennad kui -õed, viimased muidugi eriti, sest enamikule eakaaslastest tüdrukutele ulatus Tom vaevalt lõuani. Lõpuks sai kannatustekarikas pilgeni, Tom jättis kooli ja otsustas jätkata vaimulikus seminaris. Sealt kirjutas ta emale: „Minuga on lõpp! Niisugusel hädavaresel nagu mina on ainult üks tee – kloostrisse!” Sinna ta ka läks. Aga jumalateeniminegi ei kestnud kuigi kaua. Kaheksa kuu pärast, 1980. aasta suvel lahkus Cruise kloostrist „nõrga tervise pärast”. Nagu kõmureporteritel hiljem välja selgitada õnnestus, oli põhjus muus: kena seminaristi vastu tundis huvi grupp munki, kes ei andnud talle rahu ei päeval ega ööl. See oli aeg, mil Tom Cruise homoseksualismi veel hirmsaks patuks pidas.

HOMAARID FILMISTAARIDELE
Seminar asus Los Angelese külje all, ja pärast sealt lahkumist otsustas Cruise Hollywoodis õnne katsuda. Kõigepealt sai ta kelnerikoha bistroos, kus sageli käis einetamas produtsente ja režissööre. Käis ka noori neide, kellest nii mõnigi ilusasse Tomisse otsekohe armus. Üks neist, Heather Locklear, oli temast koguni tervelt kuus sentimeetrit lühem, ja neist sai kindel paar peaaegu aastaks. „Pidevalt segas meid miski, kui seksini jõudsime,” meenutab Heather praegu naeratades. „Kord oli see maavärisemine, kord läks autol pidur iseenesest lahti, kord tulid sugulased ootamatult külla – minust jäigi Tom neitsiks!” Aga Heatheril õnnestus sümpaatset väikest kelnerit tutvustada nii mõnegi režissööriga, nii et Tom sai väikese osa filmis „Lõputu armastus”. Saanud kätte oma esimese honorari (875 dollarit!), viis Tom Heatheri restorani ja kostitas teda homaaridega.
Siis viisid filmivõtted nad lahku. Heather hakkas kaasa tegema „Dünastias” ja Tom sai peaosa filmis „Ohtlik äri”. Selles oli ta partneriks Rebecca de Mornay, tõeliste miljonäride järeltulija. Esialgu nad teineteist ei talunud, aga ajapikku sõbrunesid, kuni Tomist tema sai tema 21 sünnipäeva eelõhtul lõpuks täisväärtuslik mees. Hiljem kommenteeris Rebecca de Mornay seda järgmiselt: „Mul on seda tänini meeldiv tõdeda, et olin Tom Cruise’i esimene naine. Enne mind polnud tal ainsatki seksuaalset kogemust. Mul tuli teda kannatlikult õpetada, aga Tom oli äärmiselt osav, haaras kõike lausa lennult…”
Üllataval kombel kujunes odavalt tehtud filmist „Ohtlik äri” USA 1983. aasta suve hitiks, ja eriti noorema publiku silmis sai Tom Cruise väga populaarseks. Raha paigutas ta nüüd panka ja asus elama Rebecca de Mornay villasse Beverly Hillsis. Terve järgmise aasta veetis Tom praktiliselt Rebecca ülalpeetavana, kui viimane aga abielust juttu tegi, teatas Tom: „Olen abiellumiseks veel liiga noor, ja lapsed on minus alati allergiat esile kutsunud. Pealegi võib abielu mu karjääri kahjustada!” Mispeale Rebecca mõõt sai täis ja ta andis Tomile hundipassi.

HÜVASTI, MAMMAKE!
Rebecca koha hõivas sedamaid ei keegi muu kui skandaalse mainega lauljatar ja näitlejanna Cher, kes oli Tomist 18 aastat vanem. Tom Cruise sai oma käsutusse kõik elumugavused, pidi selle eest aga hakkama Cheri seksiorjaks. Selleks kulus ilmselt kogu tema vähene elujõud, sest aastatel 1984/85 ei nähtud Tomi üheski märkimisväärses rollis. Aga seda kompenseeris Ferrari, kahekorruseline korter Bei Aire’s ja ülikonnad Versace’ilt ja Armanilt. Ja kes teab, kui kaua oleks kestnud Tom Cruise’i alfonsi-elu, kui teda poleks kutsutud peaossa filmis „Superrelv”.
Sellest sai Ameerikas 1986. aasta hitt ja Tom Cruise’ist superstaar. Esimeseks liigutuseks oli hüvastijätt „mammakesega”. Sestpeale saab Cruise’ile harjumuseks katkestada naistega suhted järsult ja ilma igasuguste skandaalideta. Aga saatusel oli tema jaoks juba uus mammake varuks.
1987. aasta kevadel tutvus Cruise ühel peol 33-aastase näitlejanna Mirnsey Rodgersiga. See mitte eriti kena ega noor naine (Cruise’ist 9 aastat vanem), armus esimesest silmapilgust ja otsustas oma kuulsuse tipule jõudva Cruise’iga otsekohe abielluda. Ta klammerdus õrna saagi külge tõelise buldogihaardega ja nii ameeriklannade kui paljude produtsentide õuduseks sõlmitigi ametlik liit juba sama aasta mais. 15 minutit pärast tseremoonia lõppu helistas paarile president Ronald Reagan, et neid isiklikult õnnitleda. Ometi osutus see liit hapraks – kolm aastat hiljem läksid nad lahku.
See oli kummaline abielu. Enamiku ajast veetis Mimsey avaras villas Pasadenas, Cruise 40–45 nädalat aastas võttepaikades. Vananev naine igatses kirglikult beebit, ja kuna see igatsus kuidagi täide ei läinud, muutus Mimsey üha närvilisemaks, Hollywoodis hakkas aga levima kumu „Ameerika kõige ihaldatavama mehe” viljatusest. Sellest häiritud Paramounthi bossid nõudsid paarilt, et nad vastava uuringu läbi teeksid. Spetsialistide otsus oli masendav: Tom Cruise on viljatu (tema spermatosoidid olid liikumisvõimetud).
Mänedžer Joe Wagner läks paanikasse: kes hakkab vaatama mittetäisväärtusliku Cruise’i filme! Ja kompanii kulisside taga võeti kasutusele meetmeid: arstidele maksti, tulemused võltsiti ja asja lasti paista niisuguses valguses, et süü langes Mimseyle. Cruise ise oli närvišoki äärel, ta kadus mõneks ajaks vaatepiirilt ja veetis aega ööklubides purjutades. Tollal nähti teda tihti homode seltskonnas ja kuuldi aina kordavat: „Kui mul naistega midagi välja ei tule, ehk õnnestub meestega!”

PÄÄSTE-ABIELU
Kuuldused Tom Cruise’i homoseksualismist vapustasid produtsente veelgi rohkem kui tema viljatus. Otsus oli loogiline: lindu, kes kuldmune muneb, ei saa ometi lasta kaotsi minna! Teda sunniti „mammakesest” lahutama. Mimsey pani esialgu vastu, aga viis miljonit dollarit valuraha tegi oma töö, ja sedamaid asusid kinobossid iidolile uut, väärilist naist otsima. Pretendente oli küllaga, aga valik jäi peatuma noorele tundmatule austraallannale Nicole Kidmanile.
1990. aastal polnud Nicole kuigi kena tüdruk – pikk, kõhn, lameda rinnaga. Oma kodumaal polnud ta meeste silmis üldsegi hinnas ning tunnistas hiljem isegi, et enne Tomi oli ta seksiga kokku puutunud vaid neljal korral. Edasi läks kõik kiiresti. Paramounth sundis tagant ja juba 1990. aasta talvel peeti saladuskatte all Nicole Kidmani ja Tom Cruise’i pulmad.
Aga seekordne kummaline abielu on osutunud kestvaks ja kindlaks. Nicole tegi kõik, et mehe homoseksuaalseid kalduvusi välja juurida. Koos Tomiga tegi ta kaasa langevarjuhüppeid, kihutas mootorrattaga, autode ja skuutriga. Aga Nicole’i edu peamine saladus peitub selles, et ta oskab ära kasutada Tomi nõrkusi.

KATOLIIKLASEST SEKTANDIKS
Saientoloogid (Ron Habbardi õpetuse järgijad, kes kuulutavad, et kõik inimesed on muistsete titaanide järglased) pidasid kuulsale Tomile ammu jahti, aga said ta oma ridadesse alles sekti andunud jüngri Nicole Kidmani abiga. Nimelt temal õnnestus John Travolta ja Demi Moore’i abil veendunud katoliiklasest Tomist õrn ja täisväärtuslik mõttekaaslane teha. Kriitikud kuulutavad, et saientoloogide kirik ekspluateerib oma liikmeid, kohtleb neid kui õigusteta orje, värbab kuulsusi, et neid nagu marionette oma huvides kasutada. Sestap siis Hollywoodi kõmukütid murravadki agaralt pead selle kallal, kas on ikka tõsi, et Cruise annetas mõned aastad tagasi kirikule 30 miljonit dollarit.
Tom Cruise aga arvab: „Mina olen ise enda peremees, aga usk lihtsalt rikastab mu hingeelu ja vaimset maailma.” Cruise tunnistab, et sekti kuulumine on aidanud tal tasakaalu leida, Habbardi kiirlugemise erimeetod aga aitab tal stsenaariume lugeda – tegevus, mida ta enne pidas põrgupiinaks.
Tom Cruise’i mõned viimased filmid on osutunud võrdlemisi väheütlevaiks, aga oma töö on superstaari nimi juba teinud – tema pangaarvel arvatakse olevat vähemalt 400 miljonit dollarit. Hästi läheb ka perekonnaelu, ja Cruise on teinud kõik selleks, et Nicole’i kuulsus kasvaks. Alles hiljuti veel praktiliselt tundmatu Nicole Kidman kuulub praegu kindlalt Hollywoodi diivade esikümnesse ja teenis ainuüksi möödunud aastal üle 40 miljoni dollari.
Vabal ajal tegelevad Nicole ja Tom palju spordiga, armastavad tantsida ja mediteerida. Perekonnas on kaks kasulast ja nad elavad nagu normaalne perekond ikka. Vast selle erandiga, et vanemad magavad eraldi magamistubades. Aga ehk peitubki just selles õnneliku abielu saladus?

ISAÕNN
New Yorgi keskel asuvas Central Parkis on see tüüpiline pilt: pinkidel end mõnusasti sisse seadnud emad ja vanaemad jälgivad, kuis nende võsukesed liivalosse ehitavad või ratastega sõidavad. Aga daamide seltskonnas võib tihti kohata noort sümpaatset meest – teksastes ja tossudes, ees mustad prillid. Ta jälgib naeratades aastast poisipõnni, kes liivakastis ukerdab, ja jookseb kohe lohutama, kui poiss käpuli kukkudes end vastu liivakasti ära lööb. Väikese poisi nimi on Connor Anthony, isa aga maailmakuulus TomCruise, keda selles lihtsas inimlikus rollis siin enamasti äragi ei tunta.

TRIUMF
Oma viimase filmiga „Mission Impossible” pani Tom Cruise suure Spielbergigi kukalt kratsima. Triller läks tegijaile maksma küll kopsaka summa – 40 miljonit dollarit. TomCruise oli selle režissöör-lavastaja peaosatäitja. Esimese kuue päevaga tõi see film ainuüksi USA-s sisse 74 139 360 dollarit, lüües Spielbergi „Jurassic Parki” rekordi.

NAERATUS
1999. aasta juulis sai Tom Cruise 37-aastaseks, juustesse on ilmunud juba esimene hall. Aga USA-s korraldatud küsitlus näitas, et 50%-le naistest on Tom Cruise unistuste mees, seksuaalseim oma sookaaslaste seas.
Dr. Amoros: „Naistele meeldib see staar, kuigi esimesel pilgul ei vaagi nad tema seksikust. Tom naeratab nagu laps. See võlub…” Võluvad tema säravad hallikassinised silmad, tema pimestav, väga noor naeratus. Tom ei varja, et viimase on ta välja treeninud. „Igal hommikul naeratan oma peegelpildile. Õhtuti asetan taas peegli paigale ja kontrollin, ega naeratus päeva jooksul kaduma ole läinud?”

ELUSTIIL JA HARJUMUSED
Ta vihkab odekolonne. Ta ei suitseta ega joo, pühendab vähemalt kaks tundi päevas spordile. Talle meeldivad sportlikud autod, nagu näiteks Porsche, ta jumaldab spagetit austritega. Tema parimad sõbrad on Sean Penn ja Dustin Hoffmann.
Reisile minnes ei unusta Tom kunagi kaasa võtmast faksi, et Nicole’ile armastuskirju saata. Perekonnal on kinnisvara Sidneys ja Londonis, apartemendid Manhattanil ja maamaja Colorado osariigis. „Pearesidents”, kolme miljoni dollariline villa, asub Los Angelese lähistel. Sealt avaneb suurepärane vaade ookeanile.

KARJÄÄR
Ekraanilepääsemisest olevat Tom unistanud juba poisikesena. Oma lemmikfilmi „Tähtede sõda” vaatas ta ühtekokku 14 korda. Ta tegi kaasa kooliteatrites ja oli õpetajate meelest näitlejana lootustandev. 17-aastaselt otsustas ta lõplikult, et saab näitlejaks. Kahesaja dollariga taskus siirdus Tom New Yorki, töötas üheaegselt nii baarimehena kui käskjalana ja toitus ainult hamburgeritest. 20-aastaselt oli ta oma eesmärgi saavutatud -Tom sai esimese väikese rolli. Esimese kuulsuse tõi „Top Gun”, aga „Vihmameister” pani sulama juba rangeimategi kriitikute südamed. Järgnesid „Auküsimus”, „Raha värv”, „Firma” jt. Napilt, aga paljuütlevalt arvab Torni kohta Paul Newman: „Ta on terve põlvkonna lemmikkangelane.” Hollywoodi autoriteetsed eksperdid on teda võrrelnud Marlon Brando, Clark Gable’i ja James Deaniga. Märkimisväärne on ka fakt, et Tom Cruise”i keskmine honorar on kaks miljonit dollarit filmi eest.

VEIDRUSED
Mismoodi siis tundub elada ühe katuse all miljonite naiste unistuste mehega? Mõnikord üsna raske – ka Tomil on oma veidrused ja kapriisid. Ta on muide fanaatiline puhtusearmastaja ega suuda taluda seda, kui asjad pole oma õigel kohal. Ka ei paista ta silma erilise jutukusega: ta võib mööda saata terve päeva, lausumata ainustki sõna. Mille solvumusest või tülist, ei – lihtsalt niisama.

TOM CRUISE’i KOMPLEKSID:
1. Ta kannatab sügavalt oma lühikese kasvu pärast, mis on ainult 167 cm ja laseb tal Nicole’ist ligi peajagu lühemana näida. Cruise’ist lühemad on Hollywoodi superstaaridest vaid Dustin Hoftman ja Danny de Vito, sellepärast on Nicole’il rangelt keelatud kõrgeid kontsi kanda.
2. Ta kardab vähktõbe – see kompleks tekkis tal pärast isa surma. Tom Cruise joob ainult väga puhast vett, ei pruugi alkoholi ega tubakat ja usub klistiiri puhastavat jõudu.
3. Ta kardab, et lood tema viljatusest avalikuks saavad. Eriti pärast seda, kui Mimseyl õnnestus uues abielus emaks saada.
4. Oma puuduliku hariduse tõttu kardab ta intervjuusid või mistahes avalikke esinemisi. Seepärast kannab ta kõikjal kaasas sõnaraamatuid, entsüklopeediaid, käsiraamatuid jne.
5. Ta põeb lausa maaniat, et bandiidid kavatsevad tema ja Nicole’ i kasutütreid ära röövida. Hiljuti lasi ta mõlema tüdruku hammastesse miniatuursed raadiosaatjad paigaldada, et iga hetk teada, kus nad asuvad.
6. Ta kardab, et ta ära kaetatakse ja pelgab seepärast võõrastele otse silma vaadata. Rooma lennuväljal nähti Tom Cruise’i kahemeetrise ihukaitsja seljataga, ettekleebitud valehabemega. Tema viimase hiti „Täitumatu ülesanne” võtete ajal maksti võttegrupi liikmetele eritasu selles eest, et nood hoiaksid võtteplatsist eemal ka Cruise’i parajasti jõude kolleegid, et nad ei vahiks, kuidas ta töötab.
7. Ta on hirmul oma hea välimuse säilimise pärast ja kulutab sellepärast muinasjutulisi summasid kosmeetikale.
8. Ta kardab laostumist. Sajad miljonid pangas ei lase tal ometi unustada poolnäljast lapsepõlve. Tänini meeldib talle supermarketil ise sisseoste tegemas käia ning ta kasutab isegi soodusmüüki. Kõik oma honorarid paigutab ta väärtpaberitesse ja kinnisvarasse ja leiab, ei aastaseks perekonnaeelarveks on 200 000 dollarit piisav.
9. Ta pelgab ilusaid naisi, kartes, et nood võivad ta ära võrgutada ja tema turvalisele elule seega lõpu teha. Ta leiab, et seks on tervisele kahjulik, sest röövib palju energiat, mis on vajalik tööks. Armastusega tegelemiseks peab piisama 2–3 korrast kuus – nii soovitavad ka gurud-saientoloogid.

©Peter Hagen