Tent’s-City-Jail – maailma kõige hullem vangla
Nälg, piinamine, alandused, hoobid – õudus igale inimesele. Arizonas Maricopa telkvanglas on see 7800 vangi jaoks igapäevane elu. Nad töötavad kõrvetava päikese käes varahommikust hilisõhtuni, on kogu aeg kettidesse aheldatud. Kurikuulsa šerifi Joseph M „Joe“ Arpaio (s. 1932) käe all koheldakse pisisulisid nagu paadunud kriminaalkurjategijaid.
Hommikul kell 6.30 äratatakse vangid megafoniga. Kes viie minuti pärast püsti ei ole, seda ootab ees järgmine õudus: sõnakuulmatud peavad ennast alasti võtma ja neile suunatakse jääkülm veejuga. Kes ka siis veel jalgu alla ei saa, pannakse nn standing-boxi, mille mõõtmed on kõigest 50×50 cm. Karistusalune peab seal liikumatult 24 tundi söömata-joomata vastu pidama. Ja kui süüa antaksegi, siis on see söögikõlbmatu.
Hommikusöögiks on valge leib ja keeks, õhtusöögiks ühepajatoit ja kartulid. Öök! Ühe vangi söögirahaks päevas on ette nähtud kõigest 50 senti!
Šerif Joseph Arpaiot võib õigustatult pidada maailma kõige kokkuhoidlikumaks, kuid samas ka kõige sadistlikumaks politseiametnikuks, kuigi mees ise on oma tegemistest teisel arvamusel. Ta ise nimetab ennast Ameerika kõige rangemaks šerifiks (America’s toughest sheriff). Tuntuks sai Arpaio oma ebatavaliselt julmade karistusmeetodidega, mille eesmärk oli kulusid maksimaalselt vähendada ja vangide elu võimalikult talumatuks muuta.
Arpaio töötas ametnikuna USA narkokuritegude vastu võitlemise üksuses DEA (Drug Enforcemenet Administration) ja võitles narkoäri vastu Mehhikos ja ka Türgis. 1982. aastal lahkus ta teenistusest ja asus tööle oma abikaasa reisibüroosse. 1992. aastal valiti ta vabariikliku partei kandidaadina šerifiks, viiendat korda valiti ta sellele kohale 2012. aastal. Ta on president Obama poliitiline vastane, väites, et presidendi sünnitunnistus on võltsitud.
Šerif Joe Arpaio kantseldada on seaduserikkujad, kes on vangi mõistetud maksimaalselt üheks aastaks. Seega pole nende kinnipidamiseks vajalik kulukas paksude müüridega vangla. Arpaio ostis 120 000 dollari eest USA armeelt Korea sõjast järele jäänud varustust (telgid, välivoodid jne) ja asutas kurikuulsa telkvangla Tent City ühe prügila juures, sest seal olid maahinnad kõige soodsamad. Vangilaager mahutab kuni 8000 kinnipeetavat, selle rajamisel oli seal kohti vaid 4000-le.
Telklaagris on vangidel võimaldatud vaadata vaid kolme teleprogrammi: ilmateated, kokandus ja parlamendikanal, kus kantakse üle poliitilisi debatte.
Kord juhtus, et laagrist üritati pihta panna ja välja toimetada aluspesu. Siis hakati pesu värvima erkroosaks. Vangid peavad kandma klassikalist mustvalgete triipudega rõivaid. Kui Mike Tyson laagrisse toodi, pidi ka tema kandma roosasid sokke ja kandma roosasid käeraudu. Naisvange mõnitatakse sellega, et neid sunnitakse kandma põikitriipudega rõivaid, mis muudavad nad koledateks ja paksudeks. Teleri vaatamiseks vabal ajal tuleb ise ergomeetri abil elektrit toota.
Laagris on kõikjale paigutatud turvakaamerad, mida kasutatakse ka veebikaameratena. 15 dollari eest võib igaüks osta video pealkirjaga „A Day with Sheriff Joe“ (Üks päev šerif Joega). Valvekoertena kasutatakse saksa lambakoeri, kes on treenitud kuuletuma saksakeelsetele käsklustele.
Väljaspool laagrit töötavad vangid jalakettidega neljaliikmelistesse gruppidesse aheldatuna. Isegi siis, kui väljas on 40 kraadi varjus, peavad vangid kuus päeva nädalas tegelema koristustöödega ja tänavate puhastamisega. Sadistlik Arpaio korraldab aeg-ajalt linnas politseireide, mida ta ise nimetab clean sweep’ks (puhtaks tegemine). See tähendab seda, et ta saadab relvastatud mehed mingisse linnaosasse ja laseb kõigil ettejuhtuvatel dokumente kontrollida. Piisab vaid kahtlusest, et kontrollitav on illegaalne sisserändaja, kui ta otsekohe vahistatakse.
Satelliitlinnas Mesas viis ta kord 60 relvastatud mehega läbi reidi, kusjuures võeti vahi alla linna raekojas töötanud koristajad, sest Arpaio leidis, et nende isikuttõendavad dokumendid on võltsitud. Arpaio jõhkrad meetodid on USA-s leidnud nii hukkamõistu kui ka poolehoidu. Kodanikuõiguste eest võitlevad ühendused nagu Amnesty International, American Civil Liberties Union ja American Jewish Committee on Arpaiot teravalt kritiseerinud. Tema reide on kritiseerinud ka riiklik politsei, kartes, et sedalaadi aktsioonid võivad viia veriste kokkupõrgeteni.
Kuna veebikaameratega tehtud videod vangidest tualett- ja riietusruumides on tehtud ilma inimeste endi nõusolekuta ja kõigele lisaks veel ka internetti üles pandud, on kodanikuõigust eest võitlev organisatsioon Middle Ground Prison Reform esiatnud Arpaiole 1,4 miljardi dollari suuruse kahjutasunõude. President Barack Obama on käskinud uurida, kas range šerif võtab pihtide vahele inimesed ainult sellpärast, et nad räägivad hispaania keelt või on muud nahavärvi.
„Nuhkige rahumeeli. Vaadake minu populaarust – 69 protsenti. Ja see trend suureneb. Kas Obama saaks minuga konkureerida?“ ütles Arpaio. Maricopa maakond pidi seoses Arpaio karistusmeetodide tagajärjel hukkunud vangide ja neile tekitatud vigastustega maksma 43 miljonit dollarit kahjutasu. Arpaio ise on oma jõhkrate meetodide üle uhke. Tema arvates on ainult nii võimalik võidelda kuritegevuse vastu Arizonas, ja mis kõige kummalisem, tema sadistlikud jõuvõtted meeldivad ka Arizona elanikele. Hoiab ta ju vanglakulud ülimadalal ja teiseks: paljud vangid, kes on selle õuduse üle elanud, ei riski enam teist korda sinna sattuda. Seega olevat selline vangilaager aga paljude ontlike kodanike meelest võti paremasse ühiskonda.
Tunnuspildild: Väljaspool laagrit töötavad vangid on jalakettidega gruppidesse aheldatud.
©MAAJA