Gangster Al Capone auto

5 minutit lugemist

Ameerika Ühendriikide oksjoni majas RM Auctions pandi 28. juulil 2012 enampakkumisele erakordne auto, mida olevat kasutanud nii gangster Al Capone kui president Franklin Delano Roosevelt.

Ajaloo üks kuulsamaid gangstereid Al Capone.

Oksjonile pandud neljaukseline soomustatud auto Cadillac V- 8 Town Sedan (seeria 341-A), mille väljalaskeaastaks on 1928. Kuigi dokumentaalset tõestust pole, et nimetatud autoga on Al Capone kunagi sõitnud, väidavad seda selle auto senised omanikud ja ka uurimistöö tulemused kinnitavad seda. Cadillac kuulus algselt tõepoolest Chicago gangsterile Al Caponele, kuni tema vahistamiseni 1931. aastal.
Seeria 341-A Cadillaci autol on 5,58 liitrine mootor, võimsus on 90 hobujõudu ning maksimaalseks kiiruseks 112 kilomeetrit tunnis. Auto on varustatud kolmeastmelise käigukastiga ja kaalub ilma soomustuseta 2,3 tonni. Auto on värvitud mustaks ja roheliseks – needsamad värvid iseloomustasid ka 1920. aastate Chicago politseiautosid. Seetõttu aeti maffiabossi autot alatihti politseiautoga segamini.
Kuna Cadillac ei tootnud soomustatud mudeleid, olevat oksjonimaja kinnitusel Al Capone nõudmisel auto ümber ehitatud ja täiustatud, nii et sõiduvahend muutus praktiliselt kindluseks neljal rattal. Al Capone isiklikul tellimusel soomustati autokere ühes pisikeses autotöökojas. Soomusplaatide kogukaal on enam kui 1300 kilogrammi.

Vilkuri ja sireeniga maffiaauto
Lisaks asendati sealsamas töökojas akendeks olnud tavaklaas kuulikindla klaasiga ning tagumine aken muudeti avanevaks – nii oli maffiabossi turvameestel lihtsam tulistada jälitavaid autosid. Veel tehti kuulikindlatesse akendesse pisikesed augud (laskeavad), kuhu oli mugav susata automaaditoru, kui reisijatel tekkis vajadus ründajaid tulistada – laskeavade olemasolu korral polnud vaja aknaklaase alla lasta. Autos on säilinud üks esimestest spetsiaalsetest raadiosaatjatest, mille kaudu oli võimalik politseinike kõnelusi pealt kuulata. Al Capone masinal olid olemas ka helkiv vilkur ja sireen.
Et veenduda auto kuuluvuses tippgangsterile, teostas oksjonimaja omapoolse juurdluse, mille käigus leiti üles 92-aastane Richard Capstran, kelle automehhaanikust isa Ernest oli tegelenud Al Capone auto täiustamisega. Richard Capstran jutustas, et tema isa töökotta tõid mingid inimesed 1928. aasta suvel uhiuue auto ja selgitasid tellimuse sisu. „Meie selliste töödega ei tegele,“ olevat mehhaanik püüdnud vastu vaielda. „Nüüd hakkate siis tegelema,” olid gangsterid vastanud ja teinud mehaanikule ettepaneku, millest polnud võimalik keelduda.
Al Capone olevat valmistöö ise vastu võtnud, sellega ülimalt rahule jäänud ja maksnud kokkulepitud summast tänutäheks kaks korda kõrgema hinna. Kui maffiaboss sai teada, et auto juures oli abiks olnud ka mehaaniku 10-aastane poeg Richard, siis oli ta poisile kirjutanud tšeki kümnele dollarile.
Pärast 70 aastat taas autot näinud Richard Capstran tunnistas selle Al Capone omaks. „Ilma ühegi kahtluseta oli just see auto minu isa töökojas,“ oli Richard kindel.

Al Capone auto sobis ka presidendile
On teada, et sedasama Al Capone autot on kasutanud ka USA eriteenistus president Franklin Delano Roosevelti sõidutamiseks.
Esmakordselt kasutas president maffiabossi soomusautot 1941. aastal, kui ta pidi esinema Kongressis kõnega jaapanlaste rünnaku asjus Pearl Harborile. Presidendi turvameeskond ei olnud Valgest Majast esinemiskohani kulgeva marsruudi ohutuses kindel ja pidas vajalikuks leida turvalisem auto. Kuid tol ajal kehtinud seaduse kohaselt ei tohtinud Valge Maja soetada ilma parlamendi loata üle 750 dollari maksvat autot. Nii kuluski marjaks ära Al Caponelt konfiskeeritud soomustatud auto.
Roosevelt kasutas Al Capone autot lühikest aega, kuni tema isiklik auto polnud saanud samasugust soomustust. (Uuematel andmetel ei olnud siiski tegemist Al Capone autoga.) Ühtlasi varustati kõik järgmised presidendiautod Al Capone eeskujul vilkurite ja sireenidega.

Hinnaks pool miljonit dollarit

Auto allalastavast tagaaknast oli lahe tagaajavatele mentidele või konkurentidele tuld anda.

Al Capone Cadillaci ajalugu on täpsemalt dokumenteeritud alates 1933. aastast, kui auto omanikuks sai Harry LaBreque, kes omakorda oli soetanud masina kellegilt Patrick Moore’ilt. Viimane sai auto aga ühelt Chicago agendilt, kes oli kuulduste kohaselt olnud seotud maffiaga. Seetõttu väitiski Patrick Moore kindlalt, et Al Capone on isiklikult selle autoga sõitnud.
1952. aastal autot restaureeriti, mille tulemusel eemaldati teadmata põhjustel peaaegu kõik soomusplaadid, alles jäid vaid kuulikindlad klaasid ja avanev tagumine klappaken.
LaBreque vedas autot mitmesugustele rahvaüritustele, kuid 1958. aastal müüs masina oksjonil 510 dollari eest maha. Pärast seda sai Cadillacist näituse eksponaat – masinat demonstreeriti Kanada linna Niagara-Fallsi mitmes automuuseumis. Autot veeti ka teisele poole Atlandi ookeani ning ta käis ära Inglismaal. 2006. aastal ostis auto selle viimane omanik John Maurice O’Quinn, kes aga 2009. aastal hukkus autoõnnetuses.
Senini on kõige kallimaks müüdud Cadillaciks seeriast 341-A olnud auto, mis vahetas 2006. aastal omanikku 621,500 dollari eest. Kuna võib oletada, et rikkurite tung seda haruldast ennesõjaaegset Ameerika autot endale saada on suur, siis võib ka hind kujuneda rekordiliseks. 2012. aastal hinnati Al Capone auto hinnaks 300–500 000 dollarit. Oksjon leidis aset 28. juulil 2012 Plymouthi linnas Michigani osariigis.

Lühidalt Al Caponest
17. jaanuaril 1899. aastal New Yorgis sündinud Itaalia päritolu USA gangster Alphonse Gabriel Capone tegeles 1920.–1930. aastatel kehtinud „kuiva seaduse” ajal mööbliäri kattevarjus alkoholi salakaubanduse ja -müügiga, aga samuti röövimiste, hasartmängude, katusepakkumiste, sutenöörlusega.
Temaga on seotud üks kuulsamaid massimõrvu 20. sajandi Ameerikas – 1929. aasta Valentinipäeva veresaun, kui politseinikeks maskeerunud Al Capone mehed tulistasid surnuks rivaalitseva rühmituse seitse tüüpi. Olles küll gangster, tegutses Al Capone ka linlaste hüvanguks – ta avas tasuta supikööke ja aitas päästa tänavatele sattunud lapsi.
1931. aastal mõisteti ta maksudest kõrvalehoidmise eest süüdi – juurdlusel õnnestus tõestada, et ta oli jätnud maksmata 400 000 dollarit. Maffiabossile määrati rahatrahv ja 11-aastane vanglakaristus, millest suurema osa veetis ta kurikuulsas Alcatrazi vanglas, lisaks konfiskeeriti kogu tema varandus.
Al Capone vabanes vanglast tervislikel põhjustel 1939. aastal, kui tema vaimsed võimed olid neurosüüfilise tagajärjel langenud 12-aastase lapse tasemele. Al Capone suri 25. jaanuaril 1947. aastal Floridas.