10 000 sammu päevas pole põhjendatud norm

1 minutit lugemist

10 000 sammu päevas pidavat olema maagiline norm. Kes sellega hakkama saab, on oma tervise ja kehakaalu suhtes midagi erakordset teinud. Sellel „teaduslikul“ normil on ainult üks aga. 10 000 sammu päevas ei põhine mingil teaduslikul uurimusel, vaid on seotud marketing-gag’a aastast 1964. Keei ei eita, et liikumine on tervis, kuid optimaalne sammude arv päevas on 6000–8000, mitte 10 000.
Poolas asuva Lodzi meditsiiniülikooli ja USA Johns Hopkinsi meditsiinikooli meeskonnad leidsid 2023. aastal, et kõndimise eelised kehtivad kõikide sugude, vanuserühmade ja elukohtade puhul. Suurimat kasu saavad igapäevasest jalutamisest aga alla 60-aastased inimesed.
Ülikoolides töötavad teadlased analüüsisid rohkem kui 226 000 inimese sammude arvu ja terviseandmeid. Analüüs näitas, et juba 4000 sammust päevas piisab selleks, et vähendada enneaegse surma riski mistahes põhjusel. Iga 1000 lisasammu, mis tehti sellest enam (kuni 20 000ni), vähendas surmariski veelgi 15 protsenti. Südame-veresoonkonna tervisele mõjub aga hästi juba see, kui kõnnid päevas 2300 sammu. „Peaksime alati rõhutama, et elustiilimuutused (toitumine, treening jm) on eluea pikendamisel ning kardiovaskulaarsete haiguste ennetamisel vähemalt sama tõhusad või tõhusamadki kui meditsiinilised võimalused,“ märgib Lodzi ülikooli professor Maciej Banach.
WHO andmeil on ebapiisav füüsiline aktiivsus seotud 3,2 miljoni surmajuhtumiga igal aastal ning see on väga märkimisväärne näitaja. Seega enda tervise parandamiseks piisab ka mõnest tuhandest sammust päevas, kuid mida rohkem, seda uhkem – lihased-liigesed rõõmustavad ning tervisenäitajad paranevad.