Talumatu vaikus

2 minutit lugemist

See on maailma kõige vaiksem paik: üks helineelavatest kambritest Orfieldi (USA Minnesota) laboratooriumis. Maailma kõige vaiksem paik on lausa nii hääletu, et mõõdik näitab seal detsibelle miinustes.

Heli neelav kamber, mis ajab hulluks.

Meetripikkused fiiberklaasist kiilud ja tonnide viisi metalli ja betooni neelavad 99,99 protsenti helidest. Selles kambris kuuleb inimene oma südame lööke ja seda, kuidas magu toitu seedib, veri soontes voolab, silmad liiguvad, ja võib hulluda, kui ta peaks sinna liiga kauaks jääma. Absoluutses vaikuses tekivad juba mõne minuti pärast visuaalsed ja akustilised hallutsinatsioonid. Vaid vähesed peavad sellises kambris vastu kauem kui pool tundi ja keegi pole suutnud seal olla üle 45 minuti.
Alates 2005. aastast on ruum avatud külastajatele ning vaikuseotsijate arv kasvab iga aastaga. Ruumi omaniku Steve Orfieldi sõnul tehakse ruumi ekskursioone kaks korda nädalas ning enamasti on kõik külastajad turistid. Orfieldi sõnul on mõnele ruumi absoluutne vaikus hirmutav ja tekitab isegi õudust. Lisaks tekkivat ruumis tunne, nagu oleksid kõrvad surve all, mis ei ole tegelikult tõsi, kuna surve sellise vaikuse tõttu kõrvadest just kaob.
Umbes esimese poole minuti jooksul hakkab inimene ruumis kuulma helisid, mida tekitavad tema enda kõrvad. 20 minuti jooksul hakkab ta kuulma põlvedest ja küünarnukkidest luude kokkupuutumisel tekkivaid helisid. Kui olla ruumis üle poole tunni, hakkad kuulma südamelööke ning kui oled hea kuulmisega ka kopsude tekitatavaid helisid.
Kõik need helid tekitavad tegelikult äärmiselt ebamugava tunde. Seda enam, et selles ruumis tekib arusaam, et meie jaoks täielikku vaikust ei eksisteerigi. Kuna meie enda kehagi on müra allikaks, võtab see ära võimaluse tõelist vaikust kogeda.
Orfieldi sõnul naudivad introverdid enamasti külastust ekstravertidest enam. Paljud kõnnivad ruumi sisse, leiavad selle liiga ebamugava olevat, ning lahkuvad kohe. Teised jäävad pikemaks ajaks, et kogeda omaenda keha helisid.
Loomulikult ei kasutata ruumi ainult külastajate vastu võtmiseks. Ruum on kasutusel ka heliuuringute laboratooriumina, kus viiakse läbi teaduslikke uuringuid vaikuse mõju kohta autismile, traumajärgsele stressile ning mitmele teisele psüühilisele probleemile.

Tunnuspildil: Vaikusekamber, mis võib inimese hulluks ajada.

MAAJA