Sadistid hambaravikabinetis
Hambaarstiks hakkavad inimesed, kellele meeldib teistele haiget teha.
Sigmund Freud
2016. aasta märtsis algas Prantsusmaal kohtuprotsess hollandlasest hambaarsti üle, kes pettis, piinas ja vigastas sadu patsiente. Aprilli lõpus saatis kohus mehe kaheksaks aastaks vangi. Kuid sadistlikke ja kättemaksuhimulisi hambaarste võib leida teistestki riikidest, mistõttu telesarjas „Doktor Silva“ demonstreeritav verine hambaarst ei pruugi end tunda üksikuna.
Piinas julmalt, kuid viisakalt
Viimase aja kurikuulsamaks hambaarstiks on hollandlane Jacobus Marinus Van Nierop, kes tegi palju kurja Prantsusmaal töötades ja sealsete inimeste hambaid ravides. „Õuduste hambaarstiks“ ja „lihunikuks“ nimetatud arst piinas teadlikult patsiente, tekitas neile tõsiseid vigastusi ja pettis raha välja, mistõttu mõisteti ta kaheksaks aastaks vangi. Lisaks määrati talle kopsakas rahatrahv.
Oma rahalise sissetuleku suurendamiseks mõtles Van Nierop välja olematuid diagnoose, tõmbas rohkem hambaid välja kui vajaja esitas arveid tuhandetele eurodele. Nelja aasta jooksul Prantsusmaal Nievre’i piirkonnas töötades eemaldas ta terveid hambaid, purustas lõualuusid ja nakatas patsiente erinevatesse haigustesse.
Kui hollandlane saabus 2008. aastal Chateau-Chinoni väikelinna hambaarstiks, siis nähti temas päästeinglit, sest maakohtades on arste ka Prantsusmaal vähe. Temasse suhtuti lugupidavalt ja austavalt ning kohalik kogukond võttis ta kiiresti omaks. Ta oli viisakas inimene, keda iseloomustasid kiired autod, kallid sigarid ja arvukad armukesed.
Van Nierop oli väga töökas. Ta võttis patsiente vastu terve ööpäeva jooksul, varahommikust hilisööni ja sageli ka puhkepäevadel, mis oli täiesti ennekuulmatu Euroopa silmis.
Hambaarsti tegutsemisskeem oli enamasti samane. Pärast esmast ülevaatust ja hambapildi tegemist teatas arst, et hammaste olukord on väga ohtlik, misjärel tegi ta patsiendile süsti, mille tagajärjel kaotas inimene teadvuse või jäi magama. Seejärel läks ta teise kabinetti, kus ootas uus patsient. Tagasi tulles asus ta energiliselt asja kallale: tõmbas välja hambaid, pani implantaate veritsevasse suhu, vahetas ilma vajaduseta plomme, eemaldas suure jõu ja vihaga hambakivi.
Patsientide kinnitusel olevat tegemist olnud tõelise tapamajaga: arst kiskus hambaid ja lihatükke välja sellise energia ja jõuga, et veri pritsis talle endalegi näkku.
„Ma soovisin ainult ühte breketit. Ootamatult tegi ta mulle seitse või kaheksa süsti. Ja siis tõmbas järjest kaheksa hammast välja. Ma sülitasin hiljem kolm päeva verd,“ ütles ajakirjanikele 65-aastane Sylviane Boulesteix, kes lasi Jacobus Van Nieropil hambaid ravida 2012. aastal. „Ta ruineeris minu elu. Ka loomaarst oleks oma patsiente paremini kohelnud.“
Hambaarst-sadist püüdis mängida hullu
Kui kriminaaluurijad hakkasid Van Nieropi tegevuse vastu huvi tundma, püüdis mees karistusest pääsemiseks teeselda hullumeelset ja väitis koguni, et tappis Hollandis oma abikaasa. Lisaks põgenes ta Kanadasse, kuid sealsed võimud saatsid ta kõigepealt Hollandisse ja sealt sattus ta edasi Prantsusmaale. Arreteerimisel olevat Van Nierop püüdnud sooritada enesetappu. „Ta lõikas endal kõri lõhki ja venitas haava kätega suuremaks. Sellest ajast on tal armid,“ rääkis hambaarsti advokaat. Vanglas korraldas mees näljastreike ja neelas enne ülekuulamisi žiletiteri. Kuid kõik see ei aidanud sadistlikku tohtrit, sest eksperdid tunnistasid ta süüdivaks.
Teadaolevalt käis Van Nieropi vastuvõtul 2800 inimest, kuid tegelikult võis patsiente olla veelgi rohkem. Sageli tegi ta hinnaalandust, kui pakkus hambaimplantaatide paigaldamist ilma vajalikke dokumente vormistamata. Paljudele tundus selline võimalus ahvatlevana, mistõttu paljud kannatanud pole julenud kaebusi esitada. Nii on ametlikult esitanud süüdistuse hambaarsti vastu vaid veidi üle saja endise patsiendi.
Juurdluse käigus keeldus Van Nierop tunnistuste andmisest, tehes näo, nagu ei mäletaks ta ühtki patsienti. Samas märkis ta kohtunikele ülbelt, et teda inimesed ei huvitanud. „Ma ei tundnud inimeste vastu midagi. Kui ma praegu kahetseksin, siis ma valetaksin,“ teatas arst kohtus.
Tema advokaatide peamiseks argumendiks oli väide, et Nievre’i elanike hammaste hügieen on allapoole igasugust taset. Uurijate sõnutsi sai Nierop aga inimeste sihilikust piinamisest ja sandistamisest ning nendele valu tekitamisest rahuldust ja see oli talle omapäraseks meelelahutuseks.
Suu tehti ühekorraga hammastest tühjaks
Van Nieropi juhtum pole sugugi unikaalne, sest paljudest riikidest võib leida hambaarste, kes püüavad teadlikult patsiente piinata või nende peal erilisi ja julmi trikke korda saata. Kui Van Nieropi patsientidest keegi ära ei surnud, siis on ka selliseid stomatolooge, kes on põhjustanud inimeste surma.
2015. aasta alguses vahistati Ameerika Ühendriikides 46-aastane hambaarst Rashmi Patel, keda süüdistati eaka patsiendi tapmises. Naine suri pärast seda, kui New Yorgi ülikoolis hariduse saanud Patel hakkas ühe visiidi ajal eemaldama patsiendi suust 20 hammast.
Juurdlus tegi kindlaks, et 17. veebruaril 2014 tuli Pateli hambaravikabinetti 64-aastane Judith Gan. Vaadanud patsiendi suu üle, otsustas arst ükshaaval tõmmata välja 20 hammast. Kui pensionäri seisund hakkas halvenema, püüdis assistent tohtrit peatada. Kuid arst ei teinud nägemagi, et Judith oli näost valgeks läinud ja korises. Ta jätkas hammaste eemaldamist isegi siis, kui patsient oli kaotanud teadvuse.
See „stomatoloogiline maraton“ lõppes patsiendi surmaga, kel ei pidanud süda vastu. Hambaarsti abilised kutsusid välja kiirabi, kuid naist elustada ei suudetud!
Pärast seda surmajuhtumit jäeti Patel ilma arstilitsentsist, mis oli kehtinud alates 2003. aastast. Veel keelas meditsiinikomisjon tal kasutada operatsioonide ajal patsientide peal rahusteid. Vanglat õnnestus Patelil siiski vältida, sest surnud naise tütar Maggie Garden otsustas hambaarstile andestada. Patel pidi siiski vabandama ja hukkunu perekonnale kaastunnet avaldama. Patel püüdis leppimise märgiks anda kätt ka Judithi abikaasale Michaelile, kuid viimane ei võtnud seda vastu. See polnud esimene kord, kui Patel on sattunud õiguskaitseorganite tähelepanu alla. 2009. aastal kaebas tema peale patsient Doreen Jasonis, kes süüdistas arsti halvas töös. Lõpuks võitis naine arstilt 500 000 dollarit valuraha. 2013. aastal toimetati aga Pateli kabinetist haiglasse 55-aastane mees, kes enam ei hinganud. Arstidel õnnestus mehe kopsud ja süda siiski normaalselt tööle saada.
16 hamba välja tirimine osutus surmavaks
Üks värskemaid lugusid hambaarsti poolt tapetud inimesest leidis aset tänavu aprillis. 46-aastane ameeriklanna heitis hinge pärast hambaarsti juures käimist, kus tal eemaldati 16 hammast. Hukkunu perekonna arvates süstis arst naisele liiga palju ravimeid.
Michigani osariigi elanik April Walters pöördus hambakliinikusse suure hambavalu tõttu. Naise suu üle vaadanud, pani stomatoloog diagnoosiks infektsiooni, misjärel tiris suust välja 16 hammast. Algselt tahtis arst eemaldada 18 hammast, kuid patsiendi suure südamekloppimise tõttu pidi toimingu pooleli jätma.
Kui April kliinikust lahkus, soovitas hambaarst Rana Rabban tal kiiresti pöörduda kiirabisse ja lasta oma südant kontrollida. Aprili õde aitas tal kõndida autoni, kuid ootamatult hakkas naine õhku ahmima ja kukkus kokku. Õde püüdis küll Aprili elustada ja talle kunstlikku hingamist teha, kuid neil katsetel polnud edu. Haiglasse jõudes ei jäänud arstidel muud üle kui infarktist põhjustatud surma konstateerida.
Nüüd nõuab hukkunu perekond selgitusi hambaarstilt. On teada, et Aprilil oli mitu rasket haigust: diabeet, astma, krooniline kopsuhaigus. Kuid naise halb tervis ei morjendanud hambaarsti. Medõde ütles küll arstile, et patsiendi südamega pole lood korras, kuid arst ignoreeris neid ütlusi ja käskis süstida patsiendile suure koguse valuvaigisteid.
Tunnuspildil: 2009. aastal, kui see foto tehti, oli Jacobus van Nierop veel lugupeetud linnakodanik.