Õpi olema õnnelik
Meile tundub, et on inimesi, kellel veab kõiges, mida nad ette võtavad. Õnn justkui langeks ise neile sülle. Tegelikkuses see loomulikult nii ei ole. Psühholoogide väitel on need inimesed leidnud lihtsalt õige orientatsiooni elus. Õnnelikuks olemist peab õppima. Õnne ei saa seostada ainuüksi hea tervise või kopsaka loteriivõiduga. Õnne allikas asub meis endis. Mis iseloomustab õnnelikke inimesi?
Õnnelikud inimesed on optimistlikud
Kõige nägemine sünges valguses ei too kaasa midagi head. Õnnetustele on vaja näkku naerda. Naer on tõesti parim ravim. Naermise ajal saab aju juurde täiendava koguse hapnikku ja tuju paraneb märgatavalt. Sama hea vahend on positiivne mõtlemine. „Ainuüksi ettekujutus mingist meeldivast sündmusest vabastab õnnetunde hormooni dopamiini,” väidab Oxfordi ülikooli teaduslik töötaja Michael Arglie.
Õnnelikud inimesed on reeglina realistid
Õhulosside ehitamine ja ülemääraste nõudmiste esitamine ei too lõppkokkuvõttes midagi muud, kui pettumusi. Õnnelikud inimesed seavad enda ette aga sellised eesmärgid, mida on võimalik täita. Saavutada ideaalne figuur kümne päevaga? Võtke kaks kilogrammi kaalust alla ja juba seegi on hea. Teha fantastilist karjääri? Kuid ka palgakõrgendus pole paha. Neurobioloog Rainer Landgraf ütleb: „Sa tunned end õnnelikuna siis, kui tegelikkus ületab kõik ootused. Kui aga lootused on üleliia suured ega ole õigustatud, siis järgnevad neile ainult pettumused.”
Õnnelikele inimestele on omane usk endasse
Nad võtavad end sellisena nagu nad on, kõigi oma tugevate ja nõrkade külgedega, ja siis tuleb õnn iseenesest. „Neil inimestel, kes ennast armastavad, on rohkem võimalusi õnne leida, olgu see siis vastuarmastus, uus korter, küllakutse või mida iganes,” arvab stressisituatsioonide ekspert Robert Holden Oxfordist.
Õnnelikel inimestel on hulgaliselt sõbralikke sidemeid
„See, kes mõtleb ainult endale, on määratud haiglasele üksindusele,” väidab uurija Larry Shvervita, kes tegeleb terviseprobleemidega. Enne olgu sada sõpra, kui sada eurot – seda tarka vanasõna teavad hästi ja sellest ka juhinduvad õnnelikud inimesed ning pühendavad üsna palju aega ja energiat ühiskondlikele kontaktidele. Nende strateegia on selline: võta vastu see õnn, mille sulle annavad teised.
Õnnelikud inimesed on aktiivsed
„Otsuste vastuvõtmine ja käiseid üles käärides tegutsema asumine – see muudabki inimese õnnelikuks,” teeb järelduse psühholoog Michaly Cirksuen. Tema uurimuses osalejatele esitati regulaarselt küsimusi selle kohta, mida nad nimetatud järeldusest arvavad. Ja saadi hämmastav tulemus: vaba aeg on paljudele stressi allikaks, kutsudes esile rahulolematust ja igavust. Samal ajal aga ühe või teise probleemi edukas lahendamine tekitab uhkuse ja enesekindluse tunde.
Õnnelikud inimesed ei lase juhust käest
„Homme mul veab, aga tänase päeva võin ka niisama ära kannatada.” See, kes nii mõtleb, laseb õige aja käest. Sest just igapäevase elu väikesed rõõmud teevadki meid õnnelikuks. Äsja keedetud kohvi meeldiv aroom, hea film, kohtumine vana sõbraga ja palju muud taolist annavad õnnelikele inimestele põhjust rõõmu tunda.
Õnnelikud inimesed on võimelised ennastunustavalt tegutsema
Selles suhtes on meile eeskujuks lapsed. Oma mängudes sukelduvad nad sügavaima vabanemise seisundisse, väljendades suurepäraselt võimet ennastunustavalt tegutseda, mis omakorda kutsub neis esile siirast rõõmu ja tekitab õnnetunde. Samasuguse seisundi võivad saavutada ka täiskasvanud, kui nad näiteks tormavad, pea ees, mõnd probleemi lahendama, teevad sporti, joogaharjutusi või muud taolist.
MAAJA