Oo, mees, nii pikendad oma parimaid aastaid!
Äkki on sinu särk muutunud kõhule kitsaks. Parast tervisejooksu või tennisematši tunned ennast üsna sandisti. Tegelikult oled veel üsna vormis, kuid sinu keha „ei tee enam kaasa“. Selge, sa oled muutunud vanemaks. Üht-teist suudad sa siiski ära teha, et vanadus ei annaks end nii ruttu tunda. Kui sa täidad mõnesid põhireegleid, säilitad nooruslikkuse pikemaks ajaks.
Harjutused raskustega. Mõõdukalt, kuid reeglipäraselt. Uurimused on näidanud, et musklijõu arendamine mõjub hästi mehe tervisele ja muudab sind vitaalsemaks. Trenn mõjub hästi ka potentsile. Tulemus: mees, kes tõstab raskusi või teeb harjutusi hantlitega, näeb vanemas eas parem välja kui (tervise)spordiga mittetegelev mees. Kunagi ei ole hilja. Teadlased on kindlaks teinud, et jõusaalides õnnestus isegi 90-aastaste meeste jalgade jõudu kahekordistada.
Söö vitamiine ja toidulisandeid (muidugi eelnevalt asjatundjaga konsulteerides). Eriti kehtib see atsetüülsalitsüülhappe kohta, mis kaitseb sind võimaliku ataki eest ja väldib veresoonte ummistumist ning parandab seega aju ja südame veresoonte varustamist hapnikuga. Enne vitamiinikuuri konsulteeri kindlasti oma arstiga.
Vähem valku. Paljud inimesed söövad rohkem valku kui nende keha vajab. Piisab täiesti ühest grammist valgust ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Üheainsa karbonaadi või paari kotletiga katad sa täielikult oma päevase valguvajaduse. Saledad mehed on aktiivsemad, energilisemad ja vähem vastuvõtlikumad kroonilistele haigustele. Sinu figuurile ja tervisele ei mõju ainuüksi kalorid. Sinu figuuri tõelised vaenlased on rasv ja liikumisvaegus. Kes vähem sööb, petab oma keha, jättes selle ilma olulistest toitainetest. Parem on rohkem liikuda. Söömisel tuleks jälgida vahest kõige rohkem seda, et toidus oleks võimalikult vähe loomset rasva ja loomaliha.
Seksi terviseks. Vanemas eas kaotavad peenise veresooned oma elastsuse eelkõige tänu rasvkoe suurenemisele. Mõned lihtsad harjutused võivad aidata kaasa uute tugevate erektsioonide tekkimisele. Pingulda spontaanselt lihaseid, mis peatavad urineerimise, 3 sekundi pärast lõdvesta. Korda seda harjutust kuni paarsada korda päevas. Ära unusta: seks aitab vältida stressi, mõjub hästi unetuse korral, tugevdab südant ja vereringet, kulutab kuni 600 kalorit energiat ja pikendab lõppkokkuvõttes sinu elu. Ära unusta, erutav partner ja seks on maaiilma parimad antidepressandid!
Hoia rühti. Kühmus selg mõjub ebaesteetiliselt ja laseb sind vanemana välja paista. Käia tuleb sirgelt, pea püsti, kõht sees. Igas jõusaalis õpetatakse sulle harjutusi, mis tugevdavad sinu seljalihaseid. Ka sinu kõhulihased peavad tugevad olema: nad toetavad osaliselt sinu selga. Tähtis on see, et sinu luud ei kaotaks kaltsiumi. Kaltsiumipuudus organismis nõrgendab sinu selgroogu ja suurendab haiglaste muutuste tekkimist luustikus. Õigesti toitudes väldid luude hõrenemist. Peamised kaltsiumiallikad on piimatooted (kuigi uuemal ajal üritab terve „spetsialistide” armee piimatööstusele surmahoopi anda), pähklid ja kuivatatud puuvili.
Alati korralikult välja magada. Kes vähe magab, tunneb end igas vanuses vanana. Inimese, kes pole aastate jooksul saanud ennast korralikult välja magada, tunneb silmapilkselt ära tumedate kottis silmaaluste järgi. Kui sa end hommikuti või hilisel pärastlõunal loiuna tunned, peate öösel rohkem magama, eelkõige aga varem voodisse heitma. Kõige parem on muidugi minna magama ühel ja samal kellaajal, sest siis töötab sinu bioloogiline kell paremini. On ka neid, kes ei saa läbi ilma lõunauinakuta. Lõunane tukastamine on väga tervislik, eriti siis, kui öösiti ei jõuta end korralikult välja puhata. Tähele tuleks panna ainult seda, et lõunauinak ei kestaks üle ühe tunni, vastasel korral tuntakse end veel loiumana kui enne uinakut. Üldiselt piisab isegi veerandtunnisest tukastamisest, et end ka päeva teisel poolel reipana tunda.
Nooruslikult mõelda. On mõttetu hästisäilinud nooruslikku keha vanadusest väeti vaimuga rikkuda. Seepärast pead sa oma vaimu erksana hoidma. Testid on näidanud, et inimesed, kes ka vanas eas veel töötavad, omavad palju parema verevarustusega aju eas pannakse nooruses kui vähemaktiivsed inimesed, kes oma pead mõtlemisega ei vaeva. Vaimselt erksad inimesed elavad pealegi kauem. Leia endale tegevus või hobi, mis erinevad sinu igapäevasest rutiinsest tööst, see forsseerib sinu ajutegevust ja lõppkokkuvõttes lõdvestab teid paremini kui passiivne puhkus.
Hingamine. Sügav hingamine hoiab sind vormis. Kui sa ei suitseta või oled sellest loobunud ja oled endale harjumuseks teinud iga päev mõnedki korrad sügavalt hingata, siis on sul 70-aastasena 45-aastase kopsud. Peale selle oled ka erksam ja teovõimelisem. Vanadusväsimuses on sageli süüdi hapnikupuudus organismis.
©Peter Hagen