Õnnelik olla on väga lihtne

2 minutit lugemist

Pole kahtlust, et sestsaadik, kui homo vähegi sapiens ‘iks sai, on ta tahtnud õnnelik olla. Ja samutigi on ta läbi aastasadade ohkinud: ajad on rasked! Esimene on loomulik ja eluterve, teine pehmelt öeldes totter. Ajad on vaheldumisi lihtsamad ja keerulisemad, ja pole inimest, keda saatus kordagi ei nöögiks, aga põhiliselt on ajad ikka sellised, millisteks nad ise teeme. Mida rohkem selle heaks pingutad, seda õnnelikum oled. Hakka pihta!

* Armastaja austa iseennast! See pole üleskutse egoismile – sa ei pea ennast imetlema ja teistest kõrgemale seadma. Loobu lihtsalt kõigi ja kõige umbusaldamisest ja „enesesöömisest“. Iga ebameeldivus on märguanne sellest, et valisid ühe või teise olukorra lahendamiseks vale tee. Täna saatust kogemuse eest ja mine edasi, otsi õiget!

* Ole visa! Kui miski ei õnnestu, pole see mingi katastroof. Ka negatiivsed kogemused on kulla kaaluga. Need teevad sind tugevamaks – iga järgmine katsetus läheb juba paremini õnneks, kui sa käega ei löö.

* Usu – elus pole väljapääsmatuid olukordi! Lahendusi on alati rohkem kui üks – mõtle, looda! Ainult ära lase käsi rüppe, sest magava kassi suhu hiir ei jookse. Keskendu, analüüsi, mõtle loogiliselt ja ratsionaalselt, millised on su loomuse ja antud olukorra plussid ja miinused. Hoidu paanikast, ole enesekriitiline. Ära häbene abi palumast, seda vastu võtmast, ole valmis korrigeerima oma põhimõtteid ja elustiili. Kui raske su olukord ka ei tunduks, hoia emotsioonid mõistuse kontrolli all.

* Ka siis, kui nii saatus kui inimesed on sinuga karjuva ebaõiglusega ümber käinud, hoidu enesehaletsusest ja kättemaksuihast. See viib vaid neuroosideni, depressiooni, lõpuks sinu kui isiksuse laostumiseni.

* Laienda silmaringi! Õppida pole mitte kunagi hilja, mitte üheski eas, ja liigseid teadmisi pole olemas. Hirm pealetungiva progressi ees, kaasaegse maailma seaduspärasuste ja seaduste mittetundmine, nende üle ironiseerimine, nende eiramine on teekond mitte kuhugi. Mida rohkem infot oled valmis vastu võtma, seda parem.

* Suhtle, ole avatud! Sa ei pea oma hinge kõikjal ja valimatult alasti võtma, aga liigu inimeste seas ringi avali silmade ja südamega – lollimaks sa ei lähe, ikka saad kuulda ja teada ühtteist kasulikku!

Kõiges, mida teed, anna oma maksimum! Aga kui näed, et see on mõttetu, ära raiska aega ja jõudu tühja. Tasakaalukas inimene kasutab oma võimalusi eneserealiseerimiseks arukalt, läbikaalutult.

Mõtiskle, täiustu! Küsi eneselt, kas see, millega tegeled, on su kutsumus, kas see viib sind seatud sihtidele lähemale. Äkki juhib hoopis peateelt kõrvale? Kui nii, siis muuda kurssi, vali teine tee!