Millal toimus esimene kruiisilaeva reis?

1 minutit lugemist

22. jaaanuaril 1891 väljus Saksa Cuxhaveni sadamast reisilaev „Augusta Victoria“. Täpselt 57 päeva, 11 tundi ja 3 minutit kestis reis vahepeatustega Southamptoni, Gibraltari, Süüria, Egiptuse, Malta ja Lissaboni sadamates.

Nõudlikud reisijad „Augusta Victoria” jalutustekil. (Koloreeritud foto.)

Reisilaeva „Augusta Victoria“ reis 1891. aasta talvel on ajalukku läinud esimese luksusliku kruiisireisina. Luksusliku lõbusõidu idee käis välja Albert Ballin, tollase Hamburg-Amerikanischen-Packetfahrt-Actien-Gesellschaft (HAPAG) peadirektor. Ta lootis sel viisil talveperioodil leida rakendust laevadele, mis muidu sõitsid Euroopa ja Põhja-Ameerika vahet. Juba esimene reis osutus nii tulutoovaks, et HAPAG hakkas peagi lõbureise sooritama ka kariibi merel.
„Augusta Victoria“ pardal oli esimesel reisil 241 reisijat Saksamaalt, USAst ja Inglismaalt. Laeva meeskonnas oli 245 meest. „Kõik hinna sees“ reis maksis 1600–2400 kuldmarka, mis tänapäevases vääringus teeb 28 000–42 000 eurot – summa, mis vastas tollal oskustöölise kolme aasta palgale. Lõbusõitjate aega sisustati galaõhtusöökide ja mitmesuguste mängudega. Ka oli laeval butiik, kust daamid võisid kõike vajalikku ja mitte vajalikku osta. Sellel reisil ilmus laevas ka maailma esimene pardaajaleht. Siiski juhtus üks väike apsakas. Nimelt pidi laev kandma Saksa keisri Wilhelm II abikaasa nime, kuid tema nimi oli mitte Augusta, vaid Auguste Victoria. See viga parandati alles 1897. aastal ümberehitustööde käigus. Seitse aastat hiljem ostis Venemaa laeva, andis talle uue nime „Kuban“ ja kasutas seda abiristlejana Vene-Jaapani sõjas. 1907. aastal läks laev lammutamisele.

Tunnuspildil: „Augusta Victoria”.

©Peter Hagen