Maailm on saanud uue tigeda lapsjumala!

8 minutit lugemist

ÜRO kliimatippkohtumise tulemust võib vaadata kaheti – ühtede jaoks jäid saavutatut väheseks, teised aga ei läinud ilmselt reaalsust arvestades paanikaga kaasa.

Rootsi autistist lapsaktivist Greta Thunberg süüdistas 23. septembril 2019 ÜRO kliimatippkohtumisel maailma liidreid tegevusetuses kasvuhoonegaaside emissiooni piiramiseks, kuid sellest hoolimata jäid osalenud riikide lubadused oodatust tagasihoidlikumaks.

ÜRO peasekretär António Guterres kutsus tippkohtumise kokku, et riigid tuleksid välja konkreetsete ja realistlike plaanidega, kuidas täiustada 2015. aasta kliimaleppes võetud eesmärki hoida soojenemine alla kahe kraadi Celsiuse järgi ja ideaalis alla 1,5 kraadi võrreldes tööstusrevolutsiooni eelse ajaga.
ÜRO ütles kohtumise eel tehtud avalduses, et 66 riiki, 10 piirkonda, 102 linna ja hulk ettevõtteid lubab saavutada 2050. aastaks süsinikuneutraalsuse.
Suurtelt saastajatelt Hiinalt ja Indialt loodetud lubadused aga keskkonnaorganisatsioonide pahameeleks ei täitunud. Tõenäoliselt aga ei hakanud need miljardimaad andma lubadusi, mida nad nii tohutu rahvaarvu juures nagunii täita ei suuda.
Küll aga ergutas maailmalõpuhüsteeriat autistist lapsaktivist. „Me oleme massilise väljasuremise alguses ning ainus, millest teie räägite, on raha ja muinasjutud igavesest majanduskasvust. Kuidas te julgete!” nõudis noorte kliimaliikumise algatanud autist Greta Thunberg.
Tema vihasest ja paatoslikust kõnest hoolimata kinnitasid järjestikku kõnetooli tõusnud riigijuhid küll, et mõistavad olukorra tõsidust, kuid ei pakkunud välja konkreetseid plaane selle lahendamiseks.
Keskkonnaühendused reageerisid kohtumisele pea üksmeelse pettumusega. „Minu arvates ignoreerisid nad Greta kirglikku üleskutset mõistusele tulla, teadlasi kuulata ja teaduslikul alusel tegutseda,” ütles Greenpeace Internationali juht Jennifer Morgan.
Selle väikese kurja autisti etteastet oli Youtubes kolme päeva jooksul vaadatud 2,5 miljonit korda! Paljudes riikides on selle psüühiliselt haige lapse jumaldamine võtnud lausa enneolematud mõõtmed. Greta rääkis, et temal on röövitud lapsepõlv? Kuidas sellest aru saada? Kas keegi pani ta keldrisse kinni või saadeti ta kohviistandusse lapsorjaks? Palju tigedat vahtu ja ülivõrdeid, aga mida ühelt ülesässitatud autistilt ikka tahta.

Muidugi on muinasjutt puutumatust ja puhtast loodusest imetore, kuid kahjuks pole selle unelma teostamine võimalik. Inimtegevus on paraku seotud looduse kahjustamisega ja selle ulatust ei saa niisama lihtsalt vähendada, sest otsustajateks on kasuahned ettevõtjad. Greta demonstratiivne sõit purjekaga üle Atlandi oli poos ei enamat. Kas me tõesti loobume reisilennukitest ja hakkame purjelaevadega üle Atlandi sõitma – kaks nädalat sinna ja kaks nädalat tagasi. Või kes hakkaks näiteks purjelaevaga Austraaliasse sõitma?! Pealegi pole sugugi üheselt tõestatud, kuivõrd on kliima muutumine looduslik protsess, kuivõrd inimtegevuse tagajärg. Ja ärgem unustagem, ühed suurimad õhusaastajad on kruiisilaevad. Üks hiiglaslik diiselmootoritega kruiisilaev paiskab aasta jooksul õhku sama palju heitgaase kui 1,6 miljonit sõiduautot. Kuid see võrdlus ei tule nagu jututeemaks.

* * *

Kuidas Rootsi „kiiksuga tütarlaps“ sai aastaga planeedi tähtsamaks inimeseks ja mis inimkonnale uue ikooni tagant terendab?

Austraalia peaminister kommenteerib Greta Thunbergi avaldusi ja hoiatab noori „tarbetu paanika“ eest kliimavallas. Greta Thunberg peaks ühinema ametiühingutega, et võitlus käiks samaaegselt nii kliima kui ka töötajate õiguste eest, nõuavad moesolevad radikaalseid publitsistid. Ainult nii võivat võita.
Greta Thunberg läks trollimislahingusse Donald Trumpiga. Ameerika president ütles tüdruku ÜRO kõnetoolist valatud kirglikke pisaraid kommenteerides, et seda „rõõmsameelset tüdrukut, keda ootab ees helge ja särav tulevik, on meeldiv vaadata.“ Thunberg asendas vastuseks tema Twitteri kontol olevad elulooandmed Trumpi tsitaadiga.
Meedia üritab mõista, kuidas üldse „kiiksuga tüdruk“, kes alles aasta tagasi piketeeris üksi mingeid graniidiasutusi Rootsis, sai nüüd planeedi tähtsamaks inimeseks ja tunnustab professionaalsete mainekujundajate suurepärast tööd.
Greta Thunberg on „Anti-Trump“, teatavad juhtivad meediaväljaanded. Ta on keskendunud tõenäolisele tulevikule, Trump aga kujuteldavale minevikule.

Kui nõrkus muutub tugevuseks
Sõltumata sellest, kuhu Põhja-Euroopast pärit koolitüdruku edasine elutee viib, on fenomen juba sündinud. Miljon-poolteist kooliõpilast kogu maailmast käivad õppimise asemel aeg-ajalt „kliimastreikidel“, rangetes ülikondades täiskasvanud kuulavad alandlikult neile adresseeritud sõimu ja ettevõtted on hirmunult vait.
Ta on tüdruk ja keegi ei saa tema peale komprat leida – tal lihtsalt pole elulugu. Tal on Aspergeri sündroom – see tähendab, ta on nii kaitsetu, et sellest kaitsetust loomusest on saanud tema absoluutne soomuskaitse. Igaüks, kes püüab tema arengupeetusele tähelepanu juhtida, matab end ise, kui saast ja lurjus.

Fox News eetris nimetas üks kommentaator teda mõtlematult „vaimuhaigeks“. Telekanal palus seepeale avalikult vabandust ja lubas, et see kommentaator enam tema eetrisse ei ilmu.
Ta on koolitüdruk – see tähendab, et tema avaldusi ei saa kritiseerida, sest alaealiselt ei saa keegi nõuda põhjalikke teadmisi. Ta pole teadlane, kuid talle osundavad hüperlingid kõikides „roheliste“ teadusuuringutes. See tähendab, et „üldiselt on tal õigus“ ja konkreetsetes punktides peavad tema kriitikud võitlema mitte tema, vaid tuhandete täiskasvanud keskkonnakaitsjate armeega.
Muide, Greta on veel ka vegan, protestib autoritarismi vastu Venemaal ja toetab LGBT-d. See aga tähendab, et lisaks ökoliikumisele toetavad teda ka muud lobistide armeed, mis on moraalsete massihävitusrelvade loosungihoidjad. Seksuaalvähemuste puhul on asi selge. Venemaaga, tema süsivesiniku mordori ja heteroseksuaalsest valgest mehest riigipeaga, kus vabadusi piiratakse, samuti.
Kuid ka neetud lihast loobumine on võimas globaalne trend koos oma lobistide ja ärihuvidega. Neil päevil kutsus isegi selline ülimalt autoriteetne arvamuskanal nagu Bloombergi äriinfoagentuur inimkonda üles „vähemalt kord nädalas lihast loobuma“.
Praegu transleeritakse tema kaudu peamiselt rohelist energiat, kuid tulevikus ei takista miski suunamast Gretat loomade või transformerite õiguste kaitsele ja niis nimekirja järgi ikka edasi. Greta etendab teatud mõttes rubiini osa laserseadmes, teda saab protestienergiat täis pumbata ja minevikku kinni jäänud isikutele või asutustele saata ning kõikeläbiva kiirega läbi põletada.

Olemine ei defineeri enam teadvust
Ja nüüd tulebki tegelikult kõige huvitavam osa. Abstraheerugem tütarlaps Gretast ja leidkem ühine nimetaja kõigile revolutsioonilistele kampaaniatele, mis temast lipu ja kultuse tegid. Kas on midagi ühist võitlusel globaalse soojenemise vastu, võitlusel transsooliste laste õiguste eest, võitlusel feminismi eest ja patriarhaadi vastu ning võitlusel loomade õiguste eest?
Tundub, et jah, ühine revolutsiooniline nimetaja on täiesti olemas. Lühidalt võiks selle sõnastada: „olemine ei määra enam teadvust“. See tähendab, et kogu senise ajaloo vältel elas inimkond nii, nagu olud seda sundisid. Inimesed kündsid loodusmaastikku ja külvasid sinna oma kaalika – sest midagi pidid nad sööma.
Inimesed kasvatasid määgivaid, ammuvaid ja ruigavaid kariloomi, lüpsid neid ja veristasid julmalt enne ärasöömist, sest nad pidid kuskilt valku saama.
Inimesed ühinesid binaarsetesse perekonnarakukestesse, kuna nad pidid ellu jääma, ja see oli kõige usaldusväärsem ellujäämisstrateegia. Inimesed olid sunnitud ühinema rahvustesse ja arendama endale riike koos relvajõududega, nad olid sunnitud maa seest süsivesinikke hankima jne.
Kuid nüüd seda „sundust“ enam pole. Nüüd on tsivilisatsioon revolutsioonilise ideoloogia praeguse versiooni kohaselt saanud nii võimsaks, et miski ei peaks meid enam millekski „sundima“.
Inimesed saavad kasutada rangelt taastuvaid ja keskkonnasõbralikke energiaallikaid – päikest, tuult ja meretõusu (ärge küsige, kuidas näiteks meie kliimaga Venemaal oleks võimalik elada vaid päikesepatareidel. Asi pole reaalsuses, vaid kontseptsioonis.).
Inimene on revolutsioonilise ideoloogia versioonis lõpuks looduse kuningas ja universumi valitseja. Ta on nüüd kõikvõimas. Kuid siin on üks „aga“. Kuigi inimkond pole enam „sunnitud“ elama nagu varem, siis tuleb välja, et nüüd „peab“ ta elama uutmoodi. Ja siit edasi algab tõeline sõda. Sõda selle pärast, kellele me kõik võlgneme.
Ja mida täpselt me võlgneme. Inimkonnale arve esitanud võlausaldajate nimekiri on juba kindlaks määratud. Nendeks on kõik, keda kaitsetu loomuse tõttu on varem ahistatud. Selleks on metsik Loodus, mille jõhkra lüpsmise, kündmise ja söömise peaksid inimesed lõpetama.
Nendeks on erivajadustega ja arengupeetusega inimesed, keda varem peeti haigeteks ja seetõttu ei arendatud, kuid nüüd tuleb nende eest hoolitseda ja neid arendada. Nendeks on algeliste ühiskondade liikmed, kes viljelevad oma kultuste maagiat täiskuul ning kummardavad Jumalaema ja Sarvilist (nemadki ägasid sajanditepikkuse „nõidade ja paganate jahi“ all). See on vaid lühike loetelu nendest, kellele me nüüd võlgneme.
Nende nõrkus on nüüd nende peamine tugevus. Kuna inimkond on endalt sunni ikke heitnud, peab ta nüüd vabatahtlikult aktsepteerima uut, väga kõlbelise vabaduse iket. Tavatähenduses – ärge sööge liha, sõitke ühistranspordiga või käige jala, ärge lennake lennukiga, loovutage palk ebasoodsas olukorras olevatele kategooriatele ja ärge minge nendega vastuollu.
Paradoks on aga selles, et tegelikult on tegemist katsega maailmareligiooni kehtestada. Jumala asemel on selles mingi „loomus“, kõik muu on aga tuttav: on olemas nii tungiv üleskutse pattu kahetseda, apokalüpsise lähenemine ning inimkonna jagunemine päästetud vastutustundlikeks tallekesteks ja truudusetuteks kitsedeks ning isegi süütu neitsi.
Ja see juba iseenesest räägib sellest, kui vähe on maailm tegelikult muutunud.

RIA Novosti vaatleja Viktor Marahhovski

MAAJA