Lihasööja taastub treeningust kiiremini

1 minutit lugemist

2008. aastal avaldatud uurimuses, kus võeti võrrelda toitumise, liikumise ja treeningu omavahelisi seoseid, selgus, et valgud mängivad sportlaste füüsilises jõudluses üsna olulist rolli.
Kui siiani oldi üldiselt arvamusel, et aktiivselt liikuvatele inimestele, sealhulgas tippsportlastele sobib kõige paremini rohkelt süsivesikuid sisaldav dieet, siis nüüd leidis tõendamist, et suurem valkude sisaldus toidus aitab lihastel kiiremini taastuda ja paraneda.
Uuringus osales kaks rühma noori mehi, kes tegelesid järjepideva jõutreeninguga. Ühe grupi liikmetele pakuti treeningjärgsel taastumisel süsivesikuterikast toitu nagu riisi, saia ja teravilju, teisele grupile aga valgurohket toitu, mis sisaldas punast liha.
Tulemusi analüüsides selgus, et „lihasööjad“ taastusid treeningust kiiremini ning ühe põhjusena nähakse toidus sisalduvaid aminohappeid.
Uuringut juhtinud Deakini ülikooli professori David Cameron Smithi sõnul sisaldab näiteks eliitsportlaste dieet traditsiooniliselt palju süsivesikuid. On üsna tavaline, et enne treeningut või võistlusi „laetakse“ end kiirete süsivesikutega, et vastupidavust suurendada. Konkreetne uuring näitas aga, et võistluste ja treeningute järgses toitumises on väga tähtis roll valgurikastel toitudel. Smithi hinnangul ei ole niisiis hädavajalik, et sportlase dieet alati ja ainult süsivesikutest peaks koosnema.
Igaüks, kes soovib parandada oma füüsilist vormi, võiks pärast treeninguid süüa valgurikast toitu, soovitab professor. Heaks valguallikaks on näiteks punane liha, kus lisaks valgule leidub rohkelt rauda, tsinki, B12 vitamiini ja omega-3 rasvhappeid.

* * *

Austraalia ujuja Craig Stevensi menüü sisaldab rohkelt valku ning sportlase kinnitusel on liha tema menüüs väga olulisel kohal. Aga otsustage ise. Toome ära näite sellest, milline näeb välja ujuja tüüpiline toidu- ja treeningkava.

Koidikul meesai
banaan
venitused
7 km ujumist
30 min harjutusi fit-palliga
Varahommik teraviljamüsli, piim
värsked mustikad
2 muna röstsaiaga
õun ja apelsinimahl
Hommik peotäis india pähkleid
riisiküpsised (suupisted)
kohv
1h osteopaatiat või massaaži
Lõuna 2 wrappi singi või
veiselihaga, lisaks avokaado,
tomat ja juust
õun
Pärastlõuna meesai
vitamiinijook
banaan
7 km ujumist
30 min jõutrenni
venitused
Õhtu barbeque-liha
köögiviljad: mais,
brokkoli, seened
kartulipüree
jäätis magustoiduks