Ladyboys – transseksuaalide mõistatuslik maailm

13 minutit lugemist

Ma olen plastiklill, mu värvid pole ehtsad,
Ma olen üksinda ja üksik,
Ma ei oleks pidanud sündima.
(See laul on Tai transseksuaalide hümniks)

* * *

Bangkok, Tai kuningriigi pealinn. Ühes pealinna fotostuudios valmistatakse ette uut reklaamikampaaniat. 25-aastane modell Poy Treechada on selles bisnessis uus tegija. 171-sentimeetrise pikkuse juures kaalub ta kõigest 48 kilogrammi. Ka teiste strateegiliste mõõtude järgi (84/60/90) on ta ideaalne modell. Kuid ta pole mitte alati olnud nii hingematvalt kaunis naine. Kõigest üheksa aastat tagasi oli ta veel mees. Juba teismelisena otsustas Poy naiseks saada. „Ma ei oska seda selgitada, olen lihtsalt neiuna nooruki kehas üles kasvanud. Ma olen alati ennast naisena tundnud. Üritasin mehena elada, kuid see oli tõeline piin. Kas ma oleksin tõesti pidanud teiste arvamuse nimel kannatama. Mõned inimesed ütlesid, et ma oleksin pidanud mehena edasi elama. Kuid miks ma pidanuks ennast selleks sundima? See oli minu vaba tahe,“ selgitab Poy.

Tai transseksuaalist supermodell Poy Treechada.

Poy on nn. kathoey, mehe kehas sündinud naine. Tailased kasutavad seda mõistet nii transvestiitide kui ka soomuutmisoperatsiooni läbi teinud transseksuaalide puhul. Paljude Lääne seksituristide silmis on nad aga lihtsalt ladyboys – naistena esinevad meesprostituudid, kes on muutunud seksiturismi klišeeks.
Kuid ainult murdosa kathoeydest tegeleb prostitutsiooniga, suurem osa neist elab täiesti normaalset elu, kathoeysid võib kohata kõikjal: tänaval, restoranis või supermarketi kassas. Ka paljud telestuudiote saatejuhid on tegelikult naisteriietes mehed.
Tais on umbes 200 000 transseksuaali, 20 korda rohkem kui Saksamaal! Miks on just Tai kuningriigis nii palju transseksuaale ja transvestiite, mis on selle fenomeni põhjus? Mis roll ladyboydel ühiskonnas on, mida võtavad mehed ette selleks, et täiuslikuks naiseks saada? Püüame anda ülevaate nn kolmandast soost, kuigi vastuseta jääb küsimus, miks naiste hulgas leidub väga vähe neid, tunnevad ennast mehena ja sooviksid lasta ennast meheks opereerida.
Ühelgi teisel maal ei suhtuta transseksuaalidesse nii tolerantselt kui Tais. Mõistvalt suhtuvad nendesse ka buddha mungad, kelle arvates transseksuaalid on oma karma ohvrid. Need, kes on oma eelmises elus midagi halba teinud, Buddha õpetust eiranud või abielu rikkunud, sünnivad kathoeyna.
Kolmanda soo fenomen on Tai ühiskonnas sügavalt juurdunud. Igal aastal korraldatakse suurejooneline ja kõmuline iludusvõistlus, milles osalevad ainult kathoeyd. Kes saavutab esikoha, saab endale tiitli Miss International Queen. Missivõistlust kantakse televisioonis üle ja see meelitab telerite ette vähemalt 25 miljonit tailast. 2009. aastal võitis jaapanlane, 2010 lõunakorealane ja 2011. aastal aga taas tailane – Sirapassorn Athayakorn, kes oli tollal 21-aastane ja õppis ülikoolis kommunikatsiooni.

Tai supermodelli Poy Treechada „looja” dr Kamol Pansritum.

Ka temal tuli enne võistlusi põhjalikult ette valmistada. Homodest koreograafid õpetasid teda naiselikult istuma ja astuma, ennast igas situatsioonis naiselikult liigutama. Missivõistluse kõige kardetum etteaste oli lavale ilmumine bikiinides. Sirapassorni võit oli tähtis, sest sellisel juhul oleks ta suureks eeskujuks paljudele tai kathoeydele.
Miss International Queeni võistlus toimub Pattayas – maailma suurimas vabaõhulõbumajas –, mida külastab igal aastal 8 miljonit turisti.
Võistlus leiab aset transvestiitide kabarees Tiffany Show, kus muul ajal toimub igal õhtul maailma suurim ja suurejooneliseim kathoeyde show. 4. novembril 2011 toimunud võistlusest võttis osa kandidaadid 23-st riigist. Teistest maadest pärit kathoeyde jaoks on Tai lausa paradiis, sest seal ei diskrimineerita kolmandat sugu. Tai publiku ees võivad ekstravagantsetes kostüümides esinevad kathoeyd olla need kes nad on.

* * *

Tai põhjaosas on ühes külas on kool, kus kathoeysid ametlikult tunnustatakse. 2008. aastal võeti vastu üpriski novaatorlik otsus: kool laskis kolmanda soo jaoks sisustada eraldi tualettruumi, kus noored kathoeyd saavad ennast peeglite ees minkida. Nende jaoks kavandati isegi uus piktogramm, millel on meilegi tuttav kujutis jagatud meheks ja naiseks.
13-aastane Tem: „Uued tualettruumid teevad meie elu kergemaks, meil on nüüd rohkem privaatsust ja peale meie ei tule siia keegi.“ Tem mingib ennast juba aasta aega. Kool lubab seda seni, kuni ta ei lase oma juustel pikaks kasvada ja ei hakka naisteriideid kandma. Oma klassis on Tem peaaegu ainuke kathoey. Peaaegu sellepärast, sest ka Tai kultuuri õpetaja Srinath on tema saatusekaaslane, eelviimase peal naine, aga väga madala häälega. Muide, ka see on üks transseksuaalide omapära. Kui näiteks naiselikud homod on neile iseloomuliku kõrge häälega, siis paljud transseksuaalid seevastu põristavad bassi nagu tõrrepõhjast.

2011. aasta Miss International Queen võitja Sirapassorn Athayakorn enne võistlust. Kohal olid ka tema vanemad, et „tütre“ edule kaasa elada.

Tem elab koolist 15 kilomeetri kaugusel asuvas väikeses külas. 13-aastase poisi magamistoas on suur valik minkimisvahendeid, nurgas kõrgete kontsadega kingad. Kuid on midagi, mida Tem vanemate eest varjab. Ta kasutab juba mitmendat kuud antibeebipille, sest on kuulnud, et need suurendavad naissuguhormoonide tootmist organismis ja nii võivad tal ka rinnad kasvama hakata. Tais on sellised pillid nagu ka paljud muud medikamendid retseptivabalt müügil. Antibeebipille kasutavad paljud noored kathoeyd. Tem räägib, et ühes telesaates rääkis 2007. aasta missivõistluse võitnud tai kathoey, et oli hakanud antibeebipille võtma juba kooliajal 12-aastasena ja leiab, et just need pillid on ta nii ilusaks teinud.
Temi vanemad on lihtsad riisikasvatajad ega tea poja salajasest pillideneelamisest midagi. Ka ei suuda nad ikka veel leppida sellega, et nende pojast kasvab naine. Temi isale ei mahu see lihtsalt pähe: „Ma olen teinud kõik selleks, et seda takistada, ma olen isegi tema riideid põletanud, kuid midagi pole muutunud. Kas ma peaksin tema õnnel ees olema? Seni kuni ta on hea ja tubli inimene, olen ma õnnelik. Ma ei ole vanamoodne, olen võimeline uut aktsepteerima.“
Temi ema: „Ma tahan, et temast saaks tõeline mees, aga mitte kathoey. Ta peab saama tugevaks, mitte naisestuma.“
Tem: „Ma kurvastan ema, kuid ma ei saa teisiti. Muidugi on mul temast kahju, et ma niisugune olen, kuid on tore, et ta kõigest hoolimata mind aktsepteerib.“
Kord nädalas kohtub Tem oma kathoeydest sõpradega kohalikul ööturul. Shoppamine on tema meelistegevus. Poissi ümber veenda on lootusetu, ta jätkab pillide võtmist ja kui on piisavalt raha kogunud, siis laseb ka soomuutmisoperatsiooni teha.
Kuid kas kõikvõimailike hormoonpreparaatide sissekühveldamine on ikka tervisele ohutu? Mitte kõik tailased ei ole selles osas muretud.

Novaatorlik uuendus külakoolis: tualettruum kathoydele!

Natee Teerarojjanapongs, kes võitleb homoseksualistide õiguste eest, leiab et selline kontrollimatu pillide neelamine kujutab tegelikult suurt ohtu kathoeyde tervisele. „Kathoeyd võivad osta ilma arstidega konsulteerimata kõike, mida nad tahavad. Aastate möödudes võib kathoeydel tekkida aga tõsiseid tervisekahjustusi.
Äri on äri, Tai apteekides võib retseptivabalt osta pea kõike: antibeebipille, naisuguhormoone süstimiseks ja isegi prostata raviks mõeldud antiandrogeeni, mida kathoeyd kasutavad meessuguhormooni testosterooni mõju vähendamiseks. Tõsi, apteegi seinal on plakat, mis hoiatab sellise ravimi omapead kasutamise tagajärgede eest: unehäired, higistamishood, kontsentratsioonihäired, häälemuutus, depressioon, kaalu suurenemine, sugukihu nõrgenemine ja kõige lõpuks impotentsus. Lõppkokkuvõttes vähendab see medikament selle tarvitaja eluiga, sest hormonaalse tasakaalu puudumine kahjustab luid, lihaseid ja siseorganeid. Kuid selline hoiatusplakat ei pane ühelegi kathoeyle aru pähe. Naiseks saamise soov on niivõrd tugev, et ollakse valmis riskima isegi oma eluga.
Natee Teerarojjanapongs: „Valitsus peaks kehtestama range kontrolli hormoonpreparaatide müümise üle, et kaitsta kathoeyde elu ja tervist. Neid tuleks ka paremini informeerida.“
Üllatav, et tänini puudub põhjalik uurimus selle kohta, mis on kathoeyde naisestumise negatiivsed kõrvalmõjud.
Äri soomuutmisega õitseb. Juba aastaid on Bangkok maailma suurim soomuutmisoperatsioonide keskus. Kliinikud avaldavad oma reklaame ajalehtedes koos hinnakirjadega. Selliseid operatsioone teeb Bangkokis umbes 20 kliinikut. Ühes sellises ultramoodsas kliinikus Kamol Cosmetic Hospital tegutseb dr Kamol Pansritum. Registratuur meenutab pigem luksushotelli fuajeed kui haiglat, stiilne interjöör, kõikjal värsked lõikelilled. Isegi sissepääs operatsioonisaali mõjub rahustavalt ja lausa kutsuvalt. Tippmodell Poy Treechada on selle kliiniku visiitkaardiks. Nii nagu paljude teiste kathoeyde jaoks, oli operatsioon ka tema jaoks võrdne uuestisündimisega. Poy: „Dr Kamol on mulle nagu teiseks isaks. Ta tegi minust täiesti uue inimese. Mõned arvavad, et me oleme hullud või puudega, et tahame sellist operatsiooni, kuid see ei ole nii. Alles soomuutmisoperatsioon muudab mind täisväärtuslikuks. Ma ei tunne ennast enam tõrjutuna. Minu jaoks ei olnud operatsioon mingi esteetiline küsimus, vaid minu terveksravimine.“

Kui teised poisid jooksevad tunnivaheajal ringi või mängivad palli, teeb Tem kathoyde tualettruuumis „suud pähe”.

Dr Kamol opereerib igal aastal umbes sadat kathoeyd. Suhteliselt vähese nõudluse tõttu opereerib ta ka välismaalasi, nii et lähiaastatel opereeritute arv ilmselt neljakordistub. Dr Kamol on auahne: „Ma tahan, et minu kliinik muutuks sel alal juhtivaks kogu maailmas. Meie sisseseade ja spetsialistid on tipptasemel. Kogu maailmast tuleb meile patsiente, et lasta ennast just meie kliinikus opereerida.“
Soomuutmisoperatsiooni käigus eemaldatakse mehe suguelundid ja allesjäänust vormitakse naise vagiina ja kliitor. Seksuaalse naudingu saamist see ei mõjutavat (?). Sellises luksuslikus kliinikus läheb soovahetamisoperatsioon maksma 7000 eurot. Nii kallist operatsiooni võivad endale lubada vaid vähesed tailased. Enamik kathoeysid kasutab odavamate nurgataguste tohtrite teenuseid.
Bangkoki kesklinnas asub ühes ilmetus hoones müügilettide ja varikatuste varjus peaaegu silmapaistmatu vaateaken, millel olev kiri pakub muude teenuste hulgas ka soomuutmisoperatsiooni. See on üks odavamaid plastilise kirurgia kliinikuid kogu Tai kuningriigis. Kliinik (kui seda nii nimetada võib) kuulub dr. Tepile, kogenud kirurgile. Naiseks opereerimine maksab 65 000 bahti ehk umbes 1700 eurot, mis on üks neljandik luksuskliinikus tehtava operatsiooni hinnast. Dr Tep pikalt ei tseremoonitse, mõned küsimused patsiendile ja läheb lahti!
Juba mitu aastat vajavad patsiendid sellise operatsiooni jaoks kahe psühholoogilise ekspertiisi otsust. Kui need olemas on, võib noa sisse lüüa. Hügieenist on sellises „kliinikus“ üsna omapärane arusaamine. Enne operatsiooni peab patsient ainult jalgu pesema. Riiuleid ja kappe täis väike operatsioonisaal meenutab pigem mõne haigla kolikambrit. Teiseks suureks üllatuseks on see, et puudub anestesioloog, operatsioon viiakse läbi narkoosisüstiga, kusjuures patsient on kogu lõikuse ajal pooleldi teadvusel ja kõnetatav.

Piktogramm kolmanda soo esindajatele tualettruumi ukse kohal.

Dr Tep: „Enamik arste ei tööta nii kuigi meelsasti, vaid kasutavad üldnarkoosi. Muidugi on osalise narkoosi puhul mõned riskid, kuid kogenud arst suudab opereerida ka ilma üldnarkoosita.“
Kui patsient hakkab operatsiooni ajal valust oigama, suurendatakse narkoosi ja lõikus läheb edasi.
Dr Tep: „Narkoos muudab patsiendi lustlikuks ja ta hakkab sageli operatsiooni ajal laulma. Iga opereeritav oma keeles.“
Operatsioon kestab kolm tundi, kõigest pool tundi kauem kui dr Kamoli luksuskliinikus. 25 aasta jooksul on dr Tep opereerinud üle 2000 kathoey. Operatsiooni tulemuseks on endaga rahulejääv transseksuaal, tegelikult aga sootu ja viljatu olend, kes abikaasana ei kõlba ei meheks ega naiseks. Mitte iga operatsioon ei anna soovitud tulemusi. Vähe sellest, et opereeritu ei saa enam kunagi järglasi, küllaltki sageli pole ta enam võimeline ka orgasmi saama. Suguelu rõõmudest ilma jäänud kathoey Pi soovitab kõigil soomuutmisoperatsiooni hoolikalt kaaluda. Kuid ei asjatundlikud ja omakasupüüdmatud hoiatused ega mingid selgitused pane ühelegi kathoeyle aru pähe.
Supermodellid ja suurejooneliste missivõistluste võitjad tekitavad paljudes kathoeydes vastupandamatut soovi sama edukaks saada. Kuid mida arvab asjast dr Kamoli kolleeg, „odav“ kirurg dr Preecha Tiewtranon: „Etteheited minu töö kohta pole põhjendatud! Ma ei opereeri kathoeysid, sest enamik neist ei ole isegi transseksuaalid, kes tunnevad ennast olevat vangis võõras kehas, vaid transvestiidid, kes riietuvad naistena ja nõuavad operatsiooni, sest nad ei taha oma meesarmukest mõnele naisele kaotada.“ Kuid ka näiliselt põhimõttekindel dr Tiewtranon valetab issanda rahus, sest on teada, et ka tema opereerib patsiendile liigseid küsimusi esitamata.
Kogu probleemistik ei taandu mitte ainult meessuguorganite ümberlõikamisele. Ka tuleb paigaldada rinnaimplantaate, teha euroopalikumaks inetud pilusilmad, muuta lõuga ümmargusemaks, kohendada põsesarnasid, süstida botaxiga huuli täidlasemaks, muuta aadamaõun väiksemaks.

Opereerib dr Tep isiklikult. Opiõde vasakul ei kanna isegi steriilset kitlit!

Ja mis edasi saab? Kas naiseks opereeritud mees abiellub nüüd oma unelmate mehega ja hakkab adopteeritud lapsi kasvatama? Leidub neid kavalpäid, kes suudavad pahaaimamatu heteromehe nii ära petta, et too tobuke ei saa aastaid aru, kellega ta on abiellunud. Kuid neid mehi, kes on valmis oma eluteed jätkama viljatu ja sootu olendiga on siiski vähe. Muidugi on ka neid kathoeysid, kes hakkavad prostituutideks kasvõi sellepärast, et operatsiooni jaoks raha koguda. Pärast opi on aga juba märksa lihtsam meeskliente ära petta. Millise tee transseksuaalid ka ei valiks, nende saatus on nukker üksindus.
Kuid tagasi Pattayasse. Tai suurim telekompanii tegi missivõistlusest Miss International Queen 2011 otseülekande. See oli missivalimine nagu iga teinegi, suurejooneline 1,5 tundi kestev show varieteenumbrite ja moeshowga. Ürituse avas 2010. aasta võitja 1,90 m pikkune lõunakorealane. Kaunitaridel tuli alustuseks esineda õhtukleitides. Määrvaks sai siiski lavaleilmumine bikiinides. Kohal oli ka odav kirurg dr Tep, kes on selle missivõistluse üks sponsoreid. On ju selline üritus parim reklaam tema ärile.
Võitajaks kuulutati kandidaat nr 5, tailane Sirapassorn Athayakorn. Publiku vaimustusel polnud piire. Võitja jaoks aga algas uus elu. Auhinnaks oli 10 000 dollarit, mis vastab tailase keskmisele kolme aasta sissetulekule. Eelkõige aga aitab esikoht täituda Sirapassorni unistustel: ta hakkab esinema televisioonis, tema fotod ilmuvad ajakirjades, üheks aastaks on ta Tai kuningriigi iluduskuningannaks.

Dr Tepi patsient Pi kogus 65 000 bahti maksnud operatsiooni jaoks raha neli pikka aastat.

Transseksuaalsel mehel on naise aju
Teatavasti tunnevad paljud transseksuaalsed mehed lapsest saadik, et nad on sündinud valede sootunnustega ning peaksid tegelikult olema naised. Hollandi Aju-uuringute Instituudi teadlane Dick Swaab ütles, et selle nähtuse põhjused pole sugugi ainult psühholoogilist laadi, nagu seni arvati. „Meie uurimistöö näitab esmakordselt, et transseksuaalid on geneetiliselt küll mehed, nende aju struktuur aga sarnaneb naise omale,“ selgitas Swaab. Tema sõnul tekivad muudatused ajus ilmselt juba lapseeas ning selle põhjuseks võib olla suguhormoonide mõju veel välja kujunemata ajule. Swaabi töögrupp uuris 11 aasta jooksul kuue transseksuaalse mehe aju. Seevastu California ülikooli neurobioloog Mare Breedlove väidab, et tehnika praeguse arengutaseme juures saab vajalikke uuringuid läbi viia alles pärast inimese surma. Breedlove’i sõnul ei saa sellepärast kindlalt öelda, mis laadi on transseksuaalsuse algpõhjus.

 

Mõned mõisted

transvestiit – naisteriideid kandev inimene, tavaliselt meeshomoseksualist.
transvestism – asjaomane isik saab väga tugeva seksuaalse erutuse, kui ta riietub vastassoost inimese rõivastesse. Tavaliselt toimub see lukustatud ukse taga peegli ees või detailirikka fantaseerimise kaasabil.
transseksualism – inimese kohanematus oma sooga, vastupandamatu soov omandada vastassoo tunnuseid.
transseksuaal – inimene, kelle sugu on kirurgilisel teel muudetud.
hermafrodiit – mõlemasuguline inimene, kellel on nii mehe kui naise suguelundid, kuid need ei ole võrdselt välja arenenud. Tavaliselt on hermafrodiidid viljatud.
androgüün – naiselik mees, mõlemasooline, biseksuaal, hermafrodiit.

©Peter Hagen, 2013