Kokaiiniallveelaevad
Juba paarkümmend ehitatakse Vaikse ookeani rannikul Columbia džunglites suure saladuskatte all miniallveelaevu, millega üritatakse tonnide viisi narkootikume USA-sse toimetada.
Kodus ei osanud ükski pereliige midagi kahtlustada. Perekonna jaoks oli täiesti tavaline, et 59-aastane pereisa Rodrigo Olaya Cuero kadus tööasjus nädalateks ega andnud endast mingit elumärki. Kuna võrgud täitusid üha aeglasemalt kaladega, pidid sadamalinna Buenaventura kalurid sageli nädalateks merele jääma.
Kuid hiljuti sai pereemale ja tema kümnele lapsele osaks ootamatu jällenägemine isaga. 16. juulil 2008, kõigest üheksa päeva pärast isa kodunt lahkumist avaldati teade koos isa fotoga Columbia meediumis. Selgus, et Mehhiko rannavalve oli avamerel issi koos kolme kaaslasega vahi alla võtnud. Seekord oli isa kalalaeva asemel juhtinud allveelaeva, mille pardal oli peaaegu 5815 kg puhast kokaiini. 257 pakki kandsid tootja templit „Las Garzas“. Kaup oli määratud Mehhikos tegutsevale Sinloa-kartellile, kelle kontrolli all on osa USA narkoärist.
Narkolast kohale allveelaevaga – selline on Lõuna-Ameerika narkoärikate uus deviis, pärast seda, kui Vaiksel ookeanil ja Kariibi merel on hakatud kalalaevu sagedamini kontrollima, ja seda isegi rahvusvahelistes vetes. Nimetus allveelaev ei olegi ehk päris täpne, sest need 10–20 meetri pikkused paadid, mis võivad pardale võtta 4–10 tonni narkootikume, ei sukeldu nagu tavalised allveelaevad. Nad liiguvad 2–3 meetri sügavusel, saavad õhku šnorkeli kaudu ja navigeerivad GPS-i abil. Päeval liiguvad allveelaevad aeglaselt, et liikumisel tekkivad lained ei reedaks aluse asukohta. Öösiti aga võetakse viimast – allveelaev liigub kiirusega kuni 25 km/h.
Narkolaeva pardal on üsna kitsas. Rodrigo Cuero ja tema kolm reisikaaslast Rafael Jimenéz Biojo (tollal 27), Fabio Pineda Payjan (57) José Felix Cuero Enriquez (58) pidid leppima ruumiga, mille mõõtmed olid kõigest 120×180 cm. Kaheksa päeva ja kaheksa ööd olid mehed teel, kui nad lõpuks Vaiksel ookeanil kinni võeti. Nende tubli paat oli selle ajaga läbinud rohkem kui 3000 kilomeetrit.
See polnud esimene tabatud narkoallveelaev. Kõigest mõni päev enne seda oli USA rannavalve tabanud rahvusvahelistes vetes Guatemala ranniku lähedal miniallveelaeva, mida oli ühelt lennukilt märgatud. See 18-meetri pikkune allveelaev oli valmistatud metallist ja fiiberklaaist. Meeskonnas oli neli meest ja pardal 7 tonni kokaiini. Ka see allveelaev oli teele asunud Columbiast. Rodrigo Cuero allveelaev oli esimene, mis jõudis Columbia rannikust nii kaugele. USA admiral Joseph Nimmich, kes juhatab narkovastase võitluse JIATFS üksust, mille üksuse peakorter asub Key Westis Floridas, oletab, et narkoärikate käsutuses on 70-80 miniallveelaeva.
Allveelaevu ehitatakse Columbia Vaikse ookeani rannikul tihedate troopikametsade kaitsvas varjus. Läbi džunglipadriku voolab 15 laevatatavat jõge. Narino provintsi raskesti läbitavas piirkonnas asuvad ka Columbia kõige viljakamad kokaiiniistandused. Mööda jõgesid toimetatakse ürgmetsadesse allveelaevade ehitamiseks vajalik materjal ja seadmed. Mööda jõgesid suunduvad hiljem allveelaevad Vaiksele ookeanile.
Seniajani on tabatud vaid Columbiast Põhja-Ameerikasse suunduvaid allveepaate, mille pardal olnud kokaiinist on 90 protsenti pärit Columbiast.
Neli vahelejäänud meest tunnistasid, et neid sunniti salakaubavedajateks. Relvastatud mehed olevat nende kalalaeva kaaperdanud ja ähvardanud nende perekonnad tappa, juhul kui nad ei nõustu allveelaeva Mehhikosse juhtima. Rodrigo Cuero naine ja kümme last isa niipea ei näe, sest teda ootab pikaajaline vanglakaristus Mehhikos.
2011. aasta veebruaris avastas Columbia politsei tänu nuuskur-nuhkide aktiivsele kaasabile Timbiqui jõel allveelaeva, mis võis pardale võtta umbes 8 tonni narkootikume. Ühtegi asjaosalist tabada siiski ei õnnestunud. Narkopaat on 32 meetrit pikk, 2,5 meetrit lai ja seal on ruumi kuuele meeskonnaliikmele. Allveelaev võib sukelduda kuni 9 meetri sügavusele ja on varustatud viie meetri pikkuse šnorkel-periskoobiga. Mehhiko rannikule oleks selline allveelaev jõudnud umbes 8-9 päevaga. Oletatakse, et allveelaeva ehitamiseks kulus 6–8 kuud ja see läks maksma 1,5 miljonit dollarit. Narkolaev pukseeriti Malaga sadamasse edasisteks uuringuteks.
Alates 1993. aastast on avastatud 61 narkoallveelaeva. Columbia merevägi avastas 2007. aastal 22 narkoallveelaeva. 9 saadi kätte, 13 allveelaeva uputasid meeskonnad koos lastiga, nii et mereväelastel jäi üle ainult tabatud narkoärikad veest välja õngitseda. Kahjuks või õnneks ei saanud meestele ka narkoveos süüdistust esitada, sest kõik asitõendid vajusid vaikselt Vaikse ookeani vaiksetesse sügavustesse. Columbia kaitseministeerium oletab, et tabatud 22 allveelaeva pardal võis olla ühtekokku vähemalt 105 tonni kokaiini. Kui need andmed peaksid olema tõesed, siis vastaks see ÜRO hinnangul ühele kümnendikule 2007. aastal toodetud kokaiinikogusest.
Admiral Nimmich leiab, et on vaid aja küsimus, mil esimesed kokaiiniallveelaevad Atlandi ületavad. Vahemaa Kirde-Brasiiliast Aafrika läänerannikuni on ainult natuke pikem kui vahemaa, mille läbis Rodrigo Cuero allveepaat.