Kes tegi „auh“ ehk kuidas paremini mõista meie neljajalgseid sõpru

4 minutit lugemist

Koer on inimese parim sõber. Kahjuks ei ole aga inimene mitte alati koera parim sõber. Inimest on alati vaimustanud koera truudus. Öeldakse, et truudus on koeri loomuses, inimese loomuses on aga oodata truudust teistelt. Kõik need lahkhelid võivad olla tingitud sellest, et inimene ei mõista koera nii hästi kui koer inimest. Mida teha? Inglased Pat ja Bill Habets kogusid palju aastaid koerasõprade küsimusi ja avaldasid need raamatus „Understanding Your Dog“, kus nad püüavad neile küsimustele vastust leida. Alljärgnevalt mõned näited:

Miks inimene peab koera?
Gallupi instituudi andmetel peab 77% küsitletutest koera seltsi pärast. Huvitav on see, et nooremad inimesed (35–44) peavad sel põhjusel koera harvem (69%) kui pensionärid (82%). Osa inimesi peab koera julgeolekukaalutlustel või rahateenimiseks.
Millal koer kodustati?
Selles küsimuses ei ole eksperdid ühel meelel, kuid arvatakse, et koer kodustati vähemalt 14 000 aastat tagasi. Kindlasti leidus omal ajal nutikaid hunte, kes taipasid, et kindlam on hoida inimese lähedusse kui iseseisvalt jahti pidada. Muidugi on võimalik ka see, et inimene kasvatas hundikutsikaid enda juures üles, tõelise ja teadliku tõuaretuseni jõuti tunduvalt hiljem.
Kui vanaks koerad elavad?
See sõltub eelkõige konkreetsest koeratõust. Suuremad koerad elavad keskmiselt kümme aastat, väiksemad kauem, kuni 20 aastat. „Guinnessi rekordite raamatu“ andmetel elas austraalia lambakoer Bluey 29 aastat ja viis kuud. Taffy-nimeline kolli elas 27 aastat ja 313 päeva. 20. oktoobril 2023 suri Portugalis 31-aastane karjakoer, kes oli sündinud 11. mail 1992.
Miks mõned inimesed ei salli koeri?
Arvatakse, et iga neljas inimene ei salli koeri. Selle põhjuseks on varajases lapsepõlves kogetud ebameeldivad või valulised kokkupuuted koertega.
Kas koertel on eriliselt arenenud kaasaelamisvõime ja vaist?
Selle kohta on tuhandeid lugusid, kuid need pole leidnud mingit teaduslikku kinnitust. Kui Pontu enne teisi kuuleb majaperemehe auto saabumist, siis tuleb see panna tema hästiarenenud kuulmise arvele.
Kas ka koerad kannatavad foobiate (sundhirmud) all?
Loomulikult tunnevad ka nemad vahel haiglaslikku hirmu nagu inimesedki. Kõige rohkem kardavad nad välku ja müristamist, uue aasta saluuti, valjusid hääli, suuri inimhulki, tolmuimejat ja pesumasina müra.
Kas isaste ja emaste koerte temperamendis on põhimõttelisi erinevusi?
Jah, kuid need erinevused ei ole nii suured, et kutsika valimisel tuleks ainult sellest lähtuda. On tõestatud, et emased koerad on koduhoidvamad ja rahulikumad kui isased koerad, kes meelsasti ringi hulguvad.
Kas kogenud koerad mõistavad tõepoolest iga sõna?
Ei, loomulikult mitte. Kuid neil on lausa eriline võime sõna tähendust ära tunda. Suure tähtsusega on sõna rõhk. Öelge koerale „tule siia“ asemel „mine ära“, kuid tehke seda samal toonil nagu „tule siia“ puhul ja koer tulebki saba liputades teie juurde.
Miks koerad söövad kiirustades?
Vastuse annab koera arengulugu. Koera esiisa elas karjas ja koos peeti jahti ning koos söödi. Selleks et ellu jääda ja kõhtu täis saada, pidi koera, esiisa saagi kiiresti tabama ja kiiresti sööma, et teised jaole ei jõuaks.
Kust koer teab, et ta on valesti käitunud?
Loomulikult ta ei tea seda. Ta ei suuda teha vahet hea ja kurja, õige ja väära vahel. Ta vaatab teile oma mustade silmadega otsa, kui talle midagi ette heidetakse, kuid oma ebatavalise vaistuga suudab ta tabada vaid teie meeleolu. Pontu ei tea, mis tähendab „süüdi“ või „süütu“.
Kas Pontu võib magada peremehe voodijalutsis?
Hügieenilistel põhjustel ei ole see soovitav. Loom magagu ikka inimestest eraldi. Kuid kutsika puhul aitab see palju. Kui kutsikas magab esimesed kaks nädalat pärast ema juurest äravõtmist teie voodijalutsis, siis kergendab see kutsikal emast lahutamist. Voodis kuuleb ta inimese südamelööke nii nagu ta oli harjunud kuulma oma ema südamelööke ja see rahustab teda.
Miks mõningatel koeratõugudel lõigatakse saba ära?
Selleks pole ühtegi arukat põhjust. Ikka enam ja enam hakkab koerte sabade lõikamine moest ära minema. Sabalõikamise tava sai alguse Inglismaalt, kuna äralõigatud sabaga koeri ei maksustatud.
Kas niiske koeranina on märk tema heast tervisest?
Enamasti jah. Kuid ärge sattuge paanikasse, kui nina on ühel päeval kuiv. Pontul, kes armastab sageli küdeva ahju või kamina ees lamada, muutub nina kiiresti kuivaks. Tehke koeraga üks jooks ümber maja, siis on ta nina jälle külm ja niiske.
Paljud inimesed suhtuvad koerasse nagu lapsesse. Me kuuleme sageli, kui koeraomanik ütleb: „Tule emme (või issi) juurde!“ Miks inimene samastab koera lapsega?
Ka inimese käitumist mõjutavad sageli väga tugevasti instinktid, iseasi muidugi, kas inimene seda ise märkab või kas ta seda tunnistab. Lemmikloomade (mitte ainult koerte) hellitamine on ilmekas näide inimliku emainstinkti avaldumisest valel liinil.

Peter Hagen

NB! Loe ka:
Miks koerad hauguvad?
Imeline kiisu
Saage tuttavaks – dr Kiisu!