Kas vasakukäelised on nutikamad?

1 minutit lugemist

Ainult kümme protsenti inimestest on vasakukäelised, kuid ühiskonna tipus on neid keskmisest tunduvalt rohkem. Seitsmest viimasest USA presidendist kirjutasid oma allkirja vasaku käega, nende hulgas ka Barack Obama. Ka on Nobeli preemia saajate hulgas ebaproportsionaalselt palju vasakukäelisi, samuti kuulsate ajalooliste tegelaste hulgas. Miks on paljud vasakukäelised nii edukad? Sellel võib olla nii ühiskondlikke kui ka psühholoogilisi põhjusi. Nii mõnigi vasakukäeline tunneb ennast juba varajases nooruses autsaiderina. Nii mõnigi praeguseks 50-ndates olev vasakukäeline koges, et õpetaja üritas teda õpetada õiget kätt kasutama. Loomulikult ei tulnud sellest midagi välja. Võimalik, et vasakukäelised püüavad oma eripära kompenseerida eneseteadvuse tõstmisega ja paremate tulemustega nii õpingutes kui ka töös. Tippmuusikud on sageli vasakukäelised, sest nad on tõenäoliselt harjunud nõrgemat kätt argipäeviti sagedamini kasutama. Loendamatud uurimused on tõestanud, et õpilased, kellelt oodatakse paremaid hindeid (näiteks vasakukäelised) ka paremaid tulemusi saavutavad. Psühholoogid nimetavad seda Pygmalioni-efektiks (kreeka müüdi järgi, kus Küprose kuningas Pygmalion, kuulus kujur; armus enda loodud elevandiluust tütarlapsekujusse. Pygmalioni palvel elustas Aphrodite selle kuju ja Pygmalion võttis ta naiseks ). Muide, vasakukäelistel on suurem oht õnnetusse sattuda nii liikluses kui ka spordis. Miks see nii on, ei oska teadlased seni veel vettpidavalt selgitada.

Vasakukäelisega pole midagi peale hakata
Kunagi kehtis Jaapanis seadus, mille kohaselt mehel oli tingimusteta õigus naisest lahutada, kui avastas, et naine on vasakukäeline ja oli seda tema eest enne pulmi varjanud.

Kuulsaid vasakukäelisi

Aleksander Suur
Julius Caesar
Karl Suur
Albrecht Dürer
Galileo Galilei
Leonardo da Vinci
Michelangelo
Isaac Newton
Wolfgang Amadeus Mozart
Marie Curie
Albert Einstein
Pablo Picasso

Tunnuspildil: USA presidendi IQ ei kuulu avaldamisele, kuid oletatakse, et endise presidendi Barack Obama IQ on umbes 145 (keskmine 100).