Sarimõrvar-mürgitaja Gesche Gottfried
1798. aastal Põhja-Saksamaal sündinud Gesche Margaretha Gottfried oli 19. sajandi julmimaid sarimõrvareid. Varaküpsenud Geschel olid esimesed seksuaalsed kontaktid juba 15-aastaselt. 17-aastaselt abiellus ta ärimees Mittenbergiga. Kui siis lõpuks vastu ootusi selgus, et Mittenberg ei olnud mitte ainult vaene, vaid lausa suurte võlgadega joodik, oli naine jõudnud talle juba kaks last sünnitada. Nooriku jaoks, kes soovis üle kõige elada mehe kulul muretut elu, oli abielu muutunud tõeliseks põrguks, seda enam, et mees teda sageli kolkis.
Gesche kohtles oma lapsi halvasti ja pidas arvukaid armukesi, kellel ta laskis endale kalleid ehteid ja rõivaid osta. Üks nendest meestest oli Hermann Gottfried, kellesse Gesche armus ja kellega ta abielluda tahtis. Pärast seda, kui ta oli näinud, kuidas tema ema raputas juustule arseeni, et hiirtest lahti saada, võttis Gesche pisut arseeni ja raputas seda oma mehe õlle sisse. Mittenberg suri veel samal ööl. Kuna hooletud arstid panid pikemalt mõtlemata kirja, et mees on surnud loomulikku surma, ei takistanud Geschel enam miski uut kihlust sõlmida. Paraku muutus ka Hermann Gottfried ühel päeval tujukale naisele üleliigseks ja arseeni abil saadeti temagi parematele jahimaadele. Ja selle mehe pärast oli noor lesk veel enne abiellumist mürgitanud oma vanemad ja lapsed, sest need olid talle tülikaks muutnud. „Murest murtud” lesk sai korraliku päranduse. Üsna varsti mürgitas Gesche oma venna, sest see jõi ja meenutas oma harjumuste tõttu tema esimest meest.
1825. aastal kolis Gesche Gottfried Bremenisse, kus ta ostis pangalaenuga suure aristokraatliku maja. Kui ta ei suutnud enam hüpoteegilaene maksta, müüs ta maja tõldsepp Rumfile. Mees kolis koos perega majja ja lubas Geschel majapidajannana nende juurde jääda. Üksteise järel surid majaperemehe kõik viis last ja ka tõldsepa naine. Kui ka Rumf ise hakkas ühel päeval maokrampide käes vaevlema, laskis ta kõikidest majas leiduvatest toiduainetest proovi võtta ja analüüsi teha. Kõik toiduained sisaldasid suure koguse arseeni.
1. märtsil 1828 võeti Gesche Gottfried vahi alla, süüdistatuna kuue inimese mürgitamises. Midagi kahetsemata tunnistas ta üles, et on mürki andnud ühtekokku 30 inimesele, kellest 16 surid. Kohtus rääkis ta, et mõrvad olid talle seksuaalset rahuldust pakkunud. Gesche Margaretha Gottfried mõsiteti surma ja timuka tapakirves lõpetas maniaki elupäevad.
©Peter Hagen