Amy Winehouse: „Ela kiirelt, sure noorelt!“

4 minutit lugemist

Kui kiirabi 23. juulil 2011 pärast kella 16 Amy Winehouse korterisse jõudis, oli ta juba kuus tundi surnud olnud.
Lauljatari ihukaitsja Andrew Morris oli ta elutuna voodist leidnud.

„Ta heitis voodisse, kuna oli väsinud. Ja kui tema ihukaitsja tahtis teda äratada, märkas ta, et Amy enam ei hinganud. Andrew helistas kohe kiirabisse. Tol hetkel ei teadnud keegi, et ta oli juba meie hulgast lahkunud,“ ütles Amy pressiesindaja Chris Goodman. Eelmisel õhtul olevat Amy muretsenud endale ecstasyt, kokaiini ja tugevat narkoosivahendit ketamiini. „Ta tahtis reedel ennast korralikult pilve tõmmata. Ta oli mööda kõrtse ringi kolanud ja otsustas siis kodus jätkata,“ meenutas üks Amy tuttav. Järgmisel hommikul oli Amy surnud, lahkudes siit ilmast kõigest 27-aastasena. Mitte ükski Amy lähedastest sõpradest ei osanud isegi aimata, kui üksikuna ta ennast tundis. Amy elas väga raskelt üle lahkuminekut oma suurest armastusest Blake Fielder-Civil’st. Isegi pärast lahutust 2009. aastal, ütles Amy: „Me oleme teineteise jaoks loodud.“ Tal oli raske taluda, et Blake’i kõrval oli nüüd uus naine – Saraha Aspin. Selle aasta mais sünnitas Sarah poja. Selle asemel, et olukorraga leppida ja üritada eluga edasi minna pommitas Amy Blake’i peaaegu oma surmani mobiilisõnumitega.
„Kui ta oli purjus, saatis ta alati Blake’le sõnumeid ja kirjutas nende alla „sinu naine“,“ meenutab Sarah. Kuid Blake’i südant need sõnumid heldima ei pannud. Alles pärast Amy surma hakkas mees endale etteheiteid tegema. Kas Amyt oleks saanud aidata ja tema surma ära hoida? Neid küsimusi esitas endale ka Amy isa Mitch. Kuid Amy vanemate intervjuudest jääb mulje, et neil polnud tütre saatusest ei sooja ega külma. Võib-olla ehk natuke kahju, aga ei enamat. Amy ema: „Oli ainult aja küsimus, millal see juhtub.“ Juba kolm aastat tagasi kuulutas ta prohvetlikult: „Ma olen tema surmaga juba leppinud, ma olen juba sellelegi mõelnud, millisele surnuaiale ta matta.“ Eks ole, armastav ja hoolitsev ema? Lõppude lõpuks oleksid pidanud just vanemad olema Amyle toeks. Võib-olla oli vanemate ükskõiksus üheks põhjuseks, miks Amy enam elada ei tahtnud. Armastatu poolt maha jäetud, pettunud ükskõiksetes vanemates – mis talle veel jäänud oli? Ka tema lauljakarjäär läks allamäge. „Mänedzerid küsivad minult alatasa, millal ma uusi laule teen, kuid mul pole ideid,“ kurtis Amy. Laulja sõprade teada oli surve luua albumiga „Back To Back“ midagi võrdväärset tema jaoks liiga suur. Kuude kaupa ei kuulnud fännid temast midagi. Ja kui ta lavale astus, siis ta ainult tuikus seal ja vilistati välja.
Täielikuks fiaskoks kujunes aga kontsert Belgradis 18. juunil 2011. Amy vilistati välja ja kontsert katkestati juba pärast mõnda laulu. Sama kordas ta ka kaks päeva enne oma surma iTunes’i festivalil, kus ta laval oma ristitütart Dionne Bromfieldi toetada üritas. „Me kõik mõtlesime, et ta hakkab laulma, kuid selle asemel ta vaid koperdas ringi, nagu oleks ta maani purjus,“ meenutab üks kohalolnu. Kas ta oli juba siis eluga lõpparve teinud? Aja jooksul kaotas Amy ka oma sõbrad. Tõsi, Kelly Osbourne ütles küll: „Ma olen lihtsalt hingetu, nii väga nutan ma oma lähima sõbranna kaotuse pärast. Ma leinan oma sõbrannat.“ Kuid tegelikult ei olnud ta Amyt juba ammu enam külastanud. Niisama vähe hoolisid temast Amy endised sõbrad kate Moss, Mark Ronson ja teised Londoni VIP-kliki liikmed. Kuid just sõprade toetust oleks Amyl hädasti vaja olnud. Perez Hilton, kes ka oli Amyga sõbrustanud, kirjutas pärast laulja surma: „Talle ei olnud vaja ei kuulsust ega varandust, vaid lihtsalt kedagi, kes oleks teda armastanud.“
Winehouse’i perekond aga arvas, et Amy tappis liiga järsk alkoholijoomise lõpetamine.
27-aastane popstaar jättis joomise hoobilt kolm nädalat enne oma surma ning võõrutusnähud olid liiga rängad taluda. Abstinentsisündroom, mis kaasnes, tekitas kehale koormuse ja pinge või šoki, mis võis niigi vaevatud ja kurnatud organismile olla liig. Arstid olid Amyle öelnud, et joomist tuleb vähehaaval vähendada, aga tütar ütles ka isale, et nii ta ei saa: kas kõik korraga või ei midagi.

Müstiline Club 27
Seks, uimastid ja rock’n’ roll! Selline on olnud paljude suurte muusikute motoks. Ja veel on Nirvana lauljal Kurt Cobainil, kitarrilegendil Jimi Hendrixil, The Doors lauljal Jim Morrisonil ja Blues-Queeni lauljal Janis Joplinil ühist: nad kõik surid 27-aastaselt! Miks see nii on, ei oska keegi selgitada. Kindel on aga see, et nüüd kuulub ka Amy sellesse klubisse. „Jääb mulje, et ta tahtis noorelt surra, et legendiks saada. Kahjuks ei kartnud ta kunagi millalgi sellesse klubisse sattuda, arvasid paljud Amy sõbrad.

MAAJA