Põnevaid fakte seksuaalse ja psühholoogilise sõltuvuse kohta

5 minutit lugemist

Naine murrab truudust, kuid mees andestab talle sellest hoolimata. Või mees toorutseb ja peksab naist, kuid naine tahab temaga ikkagi seksida. Naine sõimab meest ja tänitab tema kallal pea iga päev, kuid mees ei mõtlegi lahutusele. Psühholoogilisse sõltuvusse sattunud inimene armastab ja kannatab, tema ohvrimeelsus on piiritu ja… arutu. Allpool avaldame huvitavmaid fakte (seksuaalse) sõltvuse kohta.

Kuulsaimad juhtumid
Seksuaalne sõltuvus on alati halva mainega. See kes kirjutab sellel teemal raamatu, riskib skandaaliga. Nii juhtus 1955. aastal, kui Vladimir Nabakov avaldas romaani „Lolita”, mille põhjal tehti hiljem film. Raamatu kangelane, 40-aastane koduõpetaja Umbert armub lootusetult 12-aastasse Doloresi (hüüdnimega Lolita). Selles raamatus on kõike, lasteseksist kuni mõrvani, kuid mitte vulgaarsusi.
Teine näide on tegelikust elust. 10. detsembril 1936 astus Inglise kuningas Edward VIII tagasi, et abielluda ameeriklanna Wallis Simpsoniga. Kuninga otsus ohverdada trooni mitte just eriti hea mainega naise nimel äratas pahameelt mitte ainult Inglise kõrgemas seltskonnas. Aastaid pärast Edwardi surma tunnistas ka Wallis, et temasuguse naise nimel poleks küll olnud mõtet troonist loobuda. Antud juhtum on klassikaline näide selle kohta, kuidas inimene toob mööduvale armastusele ohvriks kogu oma elu.

Südametemurdja Dietrich
Saksa kultusfilmis „Sinine ingel” langeb professor Unrat (Emil Jannings) kabareetantsijanna Lola (Marlene Dietrich) võlude lõksu. Kaine mõistuse kiuste ohverdab professor oma karjääri naisele, kes teda külmalt ära kasutab. Ka tegelikus elus langes Marlene Dietrichi ees mehi nagu loogu. Dietrich vahetas neid nagu kindaid, kuid mehed armastasid teda sellest hoolimata.

Kirg fekaalide järele
USA teadlased väidavad, et inimene, kes armastab teist nii, et on temast seksuaalses sõltuvuses, eelistab voodis ebatavalisi seksuaalseid praktikaid. Võib juhtuda, et mees harrastab väljaheitemänge või laseb vanem mees ennast noorel naisel nüpeldada. Seksuaalselt sõltuv naine provotseerib oma meest niikaua, kuni mees teda lõpuks jalamatina kohtlema hakkab. Partnereid, kes suudaks eelpool toodud kalduvusi rahulda, pole kuigi kerge leida, sel põhjusel klammerdub seksuaalsesse sõltuvusse sattunud inimene veelgi tugevamini oma partneri külge.

Armastus mõrvani
Marion Ihns elas 1970. aastatel Hamburgis ja oli abielus juurviljakaupmehega. Ühel päeval kohtas Marion taanlannat Judyt. Marion armus jäägitult lesbilisse naisesse, kuid nüüd jäi ta oma abikaasa teele ette. Mõlemad naised otsustasid koos Marioni abikaasa vagaseks teha. Naiste vastastikune armastus tõukas nad veretööle, mis pidi neid alatiseks ühte köitma, kuid lahutas nad jäädavalt. Naised tabati ja mõlemale määrati pikaajaline vanglakaristus, mida nad pidid kandma eraldi kongides.

Me kõik oleme pisut sõltlased
Igal inimene on kas sõltlane või ta üritab kedagi ümber sõrme keerata. Igaüks on mingil ajal langenud sõltuvuse ühte või teise vormi. Kuid muretsemiseks pole põhjust, sest teatud sõltuvusest haiglase seksuaalse allaheitlikkuseni on pikk tee!

Kuulekust ja allaheitlikkust tuleb ette ka seksimängudes
Frivoolne rollimäng: seksuaalse erutuse kõrgeimas staadiumis lubab üks pool partnerile täita kõik tema soovid, kui armastatu aitaks teda ainult täiusliku orgasmini viia. Kuulekus kui seksimäng. Ilusaim selle mängu juures on see, et järgmisel ööl vahetatakse rollid.

Boss ja ori
Seksuaalne kuulekus on sundmõtetest kantud armastus teise inimese vastu. Armastatu aga naudib teise orjameelsust ja kasutab teda ära. Üks peab ennast üleval nagu boss, teine alandliku orjana, kusjuures bossi rollis võib olla ka naine.

Hirmust kuulekas
Inimene, kes kardab oma armastatud partnerit kaotada, võib kuulekaks muutuda. Samas ei suuda ta endale teadvustada, et just selline partneri külge klammerdumine lausa provotseerib lahkuminekut. See on nõiaring, mis võib sageli traagiliselt lõppeda. Nii mõnigi mahajäetud mees on oma armastatu teise ilma saatnud, öeldes: „Kui mina sind endale ei saa, siis ei pea sind ka keegi teine saama!” (Othello kompleks.)

Sõltuvuse kaks liiki
Meie esivanemate juures esines teatud tüüpi kuulekust: talupojad kuulusid mõisnikule, kes võis nendega teha, mida heaks arvas. Indias esineb sedalaadi sõltuvust (ka seksuaalset) veel tänapäevalgi. Välise surve mõjul võib kirg muutuda sõltuvuseks, mis omakorda tekib hingelise sõltuvuse tagajärjel. Mõlemat liiki sõltuvusest on kõrvalise abita võimatu vabaneda.

Prostituudi sõltuvus
Kodused olud on nii kohutavad, et tüdruk põgeneb ja satub tänavale. Siis tuleb mees, kes pakub turvalisust. Esimest korda kogeb tüdruk midagi niisugust, mida võiks nimetada armastuseks ja poolehoiuks. Kuid paraku osutub mees sutenööriks, kes ühel päeval ütleb: „Kui sa mind armastada, siis sa teed seda!” Juba kodus hingeliselt kuritarvitatud tüdruk läheb selle jutu peale õnge. Oma potentsi ja füüsilise vägivalla abil muudab sutenöör tütarlapse endast täielikult sõltuvaks. Selline prostituut on hingeliselt (sageli ka seksuaalselt) oma sutenöörist sõltuv.

Tantsuga sõltuvuse vastu
USA psühholoog R. Burnett väidab, et see, kes tahab teise inimese sõltuvusest vabaneda, peaks pöörduma psühhoterapeudi poole pöörduma, kuid ravikuuriks sobib ka rahvatants! Tantsides igivana tantsu, astutakse üles üksmeelses ringis. Keegi ei juhi, pole konkurentsi, kõik on võrdsed. Selline dünaamiline protsess võib lõpuks aidata sõltuvusest vabanemisele.

Kiiremini muutub sõltuvaks see, kes ennast häbeneb
Meest erutab väga naise sekspesu, kuid ta ei julge sellest rääkida. Aastaid hiljem kohtab ta naist, kes magab temaga sekspesu kandes. Mees klammerdub sellise naise külge ega taha teda enam kunagi kaotada. Inimene, kes häbeneb õigel ajal oma soove välja ütelda, muutub kiiremini teisest sõltuvaks.

Igavesti sõltuv
Prantsuse geneetik Simon Gaultier väidab, et see, kas me muutume partnerist sõltuvaks või mitte, on meisse geneetiliselt programmeeritud.

Viimane tabu
Minge välismaal mõnda raamatukauplusesse ja küsige seal raamatut sadismi, verepilastuse või homoseksuaalse armastuse kohta. Ei mingit probleemi, valik on suur! Nendel teemadel nämmutatakse ka kõikvõimalikes vestlussaadetes. Aga sõltuvus? Seda teemat ei võta keegi üles. See on viimane tabu meie ühiskonnas, mis on ikka veel maha vaikitud.

Sõltuvus ei jää saladuseks
Inimene, kes on partnerist vaimselt ja seksuaalselt sõltuv, püüab seda oma sõprade ringis maha vaikida. Partner aga naudib oma üleolekut igal sammul ning näitab seda välja ka avalikes kohtades, püüdes allaheitlikku partnerit igal viisil alandada. Nii muutub paari tegelik suhe avalikuks saladuseks, mille üle kõik ilguvad ja keelt peksavad.

MAAJA