Kasulik kohv

2 minutit lugemist

Kui sa lähed oma perearsti juurde ja ta on sul mõõtnud normist kõrgema vererõhu, siis tõenäoliselt saad kuulda järgmist: „Jooge parem kofeiinivaba kohvi”. Kuid Zürichi ülikooli teadlased tõestasid juba 2003. aastal, et reeglipärane mõõdukas kohvijoomine vererõhku ei mõjuta. Vererõhk võib tõusta ainult neil, kes väga harva kohvi joovad. Kuid ka siis ei põhjusta vererõhu tõusu mitte kofeiin, vaid hoopis teised ained, sest vererõhk tõuseb isegi siis, kui kohviga mitteharjunud inimesed joovad kofeiinivaba kohvi!
Teadlased väidavad, et kohv annab keskmise inimese elus rohkem tervislikke aineid kui puu- ja juurviljad. Kohv on peamine allikas molekulidele, mis kaitsevad inimese tervist vähi ja südamehaiguste eest. Kohvile järgneb tervislikkuse poolest must tee, banaanid, kuivatatud oad, mais ja kõrvits, eriti aga kõrivtsaseemneõli. USA teadlased mõõtsid antioksüdante rohkem kui sajas toidus ja joogis ning uurisid ka seda, kui palju inimesed neid tarbivad. „Ameeriklased saavad antioksüdante kohvist rohkem kui ühestki teisest allikast, teised toiduained ei pääse ligilähedalegi,” ütles uuringu juht Joe Vinson. Sellegipoolest soovitavad teadlased rohelist süüa ning kohvi puhul piirduda paari tassiga päevas. USA-s tehtud uurimused kinnitavad, et tassil kohvil, mille joote ära pärast seda, kui ta on 10 minutit tõmmanud, on sama suur kasutegur nagu kolmel apelsinil. Jaapanlaste korraldatud uuringust selgub, et peale hea lõhna ja ergutava toime on kohvil veel oluline positiivne mõju – see aitab ära hoida maksavähki. 90 000 jaapanlast hõlmanud uuringust selgub, et igapäevastel kohvijoojatel on poole väiksem risk maksavähki haigestuda kui nendel, kes kunagi kohvi ei joo. Ameerika vähiühingu teatel haigestus mullu maksavähki 18 920 inimest ning haigusesse suri 14 270 inimest. Haigust võib põhjustada hepatiit või tsirroos – alkoholi liigtarbimine ning krooniline maksalaienemine. Kohvi maksa kaitsvat iseloomu on varem kinnitanud loomkatsed.
Kohvijoojate kehas on märksa vähem põletikke ja nad on seega ka vitaalsemad. Selle põhjuseks on põletikuproteiin interleukin 1 beta (lühendatult IL-1-beta), mis pidurdab krooniliste
haiguste tekkimist, nende hulgas Alzheimeri tõbi, artroos, osteoporoos või hüpertoonia.
Tokyo rahvuslik vähikeskus korraldas kümme aastat väldanud uuringu ning leidis, et kohvi kaitsev toime tekib siis, kui inimesed joovad üks-kaks tassi päevas. Kolme-nelja tassitäie puhul on mõju veelgi parem. Samas võib kohvis sisalduv kofeiin põhjustada muid probleeme, näiteks tekitada närvilisust või vaimset ebastabiilsust. Mõned uuringud viitavad, et liigne kohvijoomine süvendab menopausi sümptomeid. Liigne kohvijoomine võib põhjustada ka raseduse katkemist. Samas näitavad teised uuringud, et nahakreem, milles on kofeiini, kaitseb samuti vähi eest. Esialgu ei teata, miks kohv nii mõjub. Üks võimalus on, et kohvis leiduvad antioksüdandid. Uuringus vaadeldi ka rohelise tee mõju, ent selle joomise kasulikkus on senini suure küsimärgi all.
NB! Kui sa oled harjunud kohvi jooma, siis kohv vererõhule kahjulikult ei mõju. Külla aga põhjustab liiga palju kofeiini närvilisust ja unehäireid, seega tuleks kinni pidada kuldsest reeglist: mitte rohkem kui neli tassi kohvi päevas!

MAAJA