Miks on marsielanikud rohelised?

1 minutit lugemist

Cosmopolitan“ oli 1907. aastal veel poliitiline ajakiri. Pärast seda, kui kirjanik H. G. Wellsi romaan „Tähtede sõda“ bestselleriks sai, palus „Cosmopolitan“ temalt intervjuu marsielanike kohta. Wells teadis Marsi kohta vaid mõnda fakti, sest tollased teadmised punase planeedi kohta olid üsna puudulikud. Nii vürtsitas Wells väheseid teadaolevaid fakte ohtra fantaasiaga. Wells oletas, et Marsil avastatud kanalid on arukate kõrge intelligentsiga olendite kätetöö. Järelikult on seal elu. Kuid millised nad võisid välja näha?
Kuna Marsi atmosfäär on hõredam ja raskusjõud väiksem kui Maal, siis peaks marsielanike luustik palju väiksemat koormust taluma. Seega on nad saledamad ja pikemad kui maaelanikud. Nii kirjeldaski Wells marsielanikke pikka kasvu, kõhnade ja suurte peadega.
Intervjuu „The Things that Live on Mars“ ilmus 1908. aasta märtsis. Wells argumenteeris: „Marsielanikel peavad seoses nende kõrge intelligentsiga olema suured ajud ja pea kõigil suurte ajudega olenditel asuvad need peas silmade kõrval.“
Tänapäevani tulnukate lausa legendaarset rohelist värvi põhjendas Wells sellega, et planeetide atmosfääris on palju kloroformi ja seepärast on roheline värv seal domineeriv.
William R. Leigh, kes seni oli vesternikoomikseid illustreerinud, laenas tulnukate rohelise värvi idee ilmselt Wellsilt. Tema Marsielanikud, keda ta kujutas suurte ümmarguste putukasilmade ja antennidega peas, said maailmakuulsaks. Kunstnikud ja filmitegijad võtsid tulnukate arhetüübi üle. Pealegi oli selline värvivalik poliitiliselt korrektne, sest ükski maaelanik pole rohelise nahaga. Seega oli ka välistatud tulnukate segamini ajamine teiste rasside ja rahvastega.

MAAJA