Miks me lapsi ei saa?
Üllatavalt paljud inimesed lasevad sellisel olulisel asjal nagu lapse viljastamine minna isevoolu. Mõningatel õnnestub laste soetamine kiiresti ja kergesti, paljudel teistel aga tuleb rohkesti nuputada ja rehkendada. Kui soovite last saada, võtke arvesse järgmisi momente.
Kui soovid rasestuda, ära kasutage tupesalve
Niisutavad kreemid ja võided võivad loomulikult muuta seksi meeldivamaks, ent neis võib leiduda aineid, mis muudavad tupe reaktsiooni ja hävitavad sperma.
Narkootilised ained võivad mõjuda halvasti nii naiste kui ka meeste sugurakkude moodustumisele
Narkootikumid võivad esile kutsuda hormoonide taseme kõikumisi, mis muudavad menstruaaltsükli ebakorrapäraseks, seepärast ei maksa nendega riskida. Noortele sportlastele, kes tahavad isaks saada, on kahjulikud steroidsed hormoonid, mis pärsivad sperma tootmist. Vähemalt pool aastat enne perekonna planeerimist tuleks neist loobuda.
Ehkki universaalseid ja ideaalseid poose ei ole olemas, tuleks viljastuda soovides üht-teist silmas pidada
Suguühte asendist sõltub, millisesse tupeossa sperma satub. Mõningates poosides (näiteks mees taga või naine peal) ei tungi peenis enamasti kuigi sügavale ning osa spermat läheb lihtsalt kaotsi. Normaalse ja piisava spermahulga puhul pole see ehk eriti oluline, ent kui seda on vähe, ei maksa oma võimalusi veelgi piirata.
Optimaalne poos on selline, mille puhul mees on peal. Ejakulatsiooni järel tuleks naisel lamada viis minutit selili, surudes põlved vastu rinda.
Pole midagi tähtsamat kui valida välja viljastamise päev
Munarakk pole viljastamiskõlblik kauem kui kolm ööpäeva kuus. Otsustav suguühe ei pea tingimata langema munaraku küpsemise ajale, kuid peab aset leidma üsna selle momendi läheduses. Munarakk on enamasti viljastumiseks valmis 14-ndal päeval enne tsükli lõppu. Kui tsükli kestus on 28 päeva, siis on see algusest arvates 14. päev, 32-päevase tsükli korral aga kaheksateistkümnes.
Et arvestuse õigsuses kindel olla, võid osta apteegist spetsiaalse vahendi, mis võimaldab teha kodustes tingimustes uriinianalüüsi. Eriti kasulik on see siis, kui menstruatsioon pole korrapärane.
Kui sageli peaks seksima?
Kui mees ennast selle töö peale seabki, alaneb tema spermatootmine märgatavalt, seepärast soovitab enamik spetsialiste enne laboratoorset spermaanalüüsi kaks-kolm ööpäeva suguühtest hoiduda.
Seemnepurske ajal tungivad munarakku miljonid spermatosoidid, aga ka miljonite ja miljonite vahel on vahe. On olnud juhtumeid, et noorel inimesel, kelle sperma kuupsentimeeter sisaldas tavaliselt 120 miljonit sugurakku, oli neid ühel hetkel ainult 18 miljonit.
Arstid kartsid, et laboratooriumis on katseklaasid segi aetud, ning kutsusid doonori vestlusele. Selgus, et nädal varem oli tema juurde pärast pooleaastast välismaal viibimist sõitnud pruut. Loomulikult andusid nad ohjeldamatult seksile ja tagajärg oli näha spermatosoidide hulgas.
Halb on seegi, kui seemnepursked toimuvad väga harva. Siis ei vähene mitte ainuüksi sperma kogus, vaid ka spermatosoidide liikuvus: nad ei jõua enam nii hästi oma eesmärgini.
Niisiis on munaraku eraldumise ajal kõige sobivam tegelda armatsemisega kord kahe päeva jooksul – 28-päevase tsükliga naistel 12., 14. ja 16. päeval. Neljal eelmisel päeval aga oleks õigem seksist või siis vähemasti seemnepurskest sootuks hoiduda. Pärast 16. päeva võib aga paar end lõdvaks lasta ja tegelda seksiga, nii palju kui iganes soovib.
Spetsiaalne soovitus naistele. Kui oled nõuks võtnud last saada, siis loobu tupeloputustest: need võivad muuta tupe keskkonna reaktsiooni ja mõjuda spermatosoididele hukutavalt. Ühtlasi vähendavad sagedased loputused tupe loomulikku kaitsefunktsiooni, mis võib põhjustada nakkusi.
Spetsiaalne soovitus meestele. Ära lesi tihti ja pikka aega kuumas vannis ega istu saunalaval: kuum takistab sperma valmimist.
Ja veel üks soovitus meestele: ei maksa liiga sageli jalgrattaga sõita. Loodus pole ette näinud, et meesterahva munandikott peaks pikka aega jalgrattasadulas hõõrduma – tegemist on ju ikkagi sugurakkude vabrikuga ning sellega tuleb hoolikalt ümber käia.
Mitu kuud tuleks proovida, enne kui arsti poole pöörduda?
Kui naine on enne kasutanud rasestumisvastaseid preparaate, on mõistlik oodata 15 kuud – alles siis tasub hakata häirekella lööma. Kui oled rasestumisvastaseid tablette kasutanud palju aastaid, läheb aega, enne kui menstruatsioonitsükkel normaliseerub.
Kui oled üle kolmekümne aasta vana ega ole rasestumisvastaseid preparaate kasutanud, võid oodata pool aastat. Pea meeles, et mida kauem sa aega viidad, seda raskem on spetsialistil anda efektiivset abi. Kuni naine pole veel kolmekümneseks saanud, on mõistlik oodata aasta. Kui sa selle aja vältel rasedaks ei jää, pöördu arsti poole.