Kuidas lennukis käituda. Kus on parimad istekohad
Ole lahke, ära trügi, naerata – need lihtsad tõed kehtivad muidugi igal pool, kuid reisisait Tripit pani kokku edetabeli neist kümnest käsust, mida võiks pikal lennureisil järgida.
Viibimine kitsas torujas salongis tihedalt koos kaasreisijatega võib olla hoopis kergem, kui teiste vastu rohkem viisakust üles näidata ja allolevaid reegleid järgida. Need on muide kokku pandud reisisaidi korraldatud uuringu põhjal, kus selgus ka lennukis kõige enam häirivamate asjade TOP 10.
Need on viis reeglit (või käsku) lennureisi paremaks üleelamiseks, mis Tripit oma uuringu põhjal kokku pani.
1. Ole lahke
Uuring näitas, et kõige rohkem häirib reisil ebaviisakas ja jäme suhtlemine lennukimeeskonna ja kaasreisijatega. Meeskond teeb oma tööd – ja tahab teenindada võimalikult hästi kõiki reisijaid. Kuna nad püüavad lennureisi muuta võimalikult mugavaks ja turvaliseks, ole nende vastu lahke.
2. Valmistu ette
Kui oled reisiks ette valmistunud, on stressi vähem. Lastega reisides planeeri ette uneajad lennukis, et oleksid rahul nii lapsed kui kaasreisijad. Võta kaasa snäkid ja meelelahutus. Kõrvalistujate jaoks (või ka enda jaoks) võib kaasa võtta kõrvatropid, kui lapsed liiga lärmakaks lähevad. See kingitus võib kannatama pidavad naabrid leebemaks muuta. Sekeldusi aitab vältida ka õige pakkimine ja reeglitele vastava pagasiga lennujaama saabumine.
3. Suhtle
Küsi, kui midagi vajad ja küsi ka siis, kui on näha, et kaasreisija võiks midagi vajada. Paku keskmisel istmel istujale mõlemaid käetugesid, sest temal on niigi vähem privaatsust kui ääres istujatel.
Suhtlemine aitab ka ära hoida tülisid allalastava seljatoe pärast. Hiljuti on sellised tülid sundinud lennukeid hädamaandumisi tegema. Küsi, kas võib mõneks ajaks seljatoe alla lasta – viisakas suhtlemine võib ära hoida asjatu tülitsemise.
4. Märka teisi
Kui tead, mis teisi häirib ja milline mitte, siis ei teki ka probleeme kaasreisijatega. Räägi vaikselt, mitte liiga valjult. Söö toitu, mis ei tekita ebameeldivaid lõhnu. Ära blokeeri oma jalgadega vahekäiku ega sõida seljatoega peale kahemeetrisele reisijale sinu taga, kes töötab sülearvutiga.
5. Ole kannatlik
Kõik tahavad võimalikult kiiresti oma sihtkohta jõuda. Pärast pikki sabas seismisi ja lennutunde on arusaadav, et reisijate kannatlikkus on juba proovile pandud. Seega – ära kiirusta ette eesistujatest, kui algab lennukist mahaminek. Samamoodi pole mõtet pagasilindi äärde trügida – mine lindi juurde alles siis, kui näed oma kohvrit. Seistes lindi ääres ja takistades teisi, lisad vaid oma osa suurenevasse kaosesse.
10 kõige häirivamat tegevust lennukis. Neist tasub hoiduda. Juures on protsent vastajatest, kes arvasid, et see tegevus tõeliselt häirib:
- Reisijate jämedus ja ebaviisakus lennukimeeskonnaga suheldes (62%)
- Inimesed, kes ei kutsu oma lapsi korrale, kui need käituvad halvasti, röögivad ja segavad teisi (57%)
- Kaasreisija, kes nõjatub sinu istmeosale või hõivab „vaba“ keskmise istme (51%)
- Valjult rääkivad kaasreisijad (49%)
- Inimesed, kes seisavad pagasilindi ääres ja ei lase teistel oma kohvreid ära võtta (44%)
- Need, kes lasevad oma istme seljatoe ootamatult tagasi (44%)
- Reisijad, kes toovad lennukisse kaasa ebameeldivalt lõhnavat toitu (44%)
- Reisijad, kes ripuvad ülemise pagasiriiuli küljes ja sehkendavad seal oma kottidega (43%)
- Inimesed, kes kiirustavad lennukist välja enne eesmisi ridu, ootamata, et eespool olijad saaksid väljuda (41%)
- Inimesed, kes ummistavad lennu ajal vahekäiku (41%)
Milline on lennukis kõige parem ja milline kõige kehvem istekoht?
Kõiki reisihimulisi on vähemalt korra-paar vaevanud põletav küsimus, milline istekoht lennukis on parim?
Loomulikult on parima istme mõiste subjektiivne, sõltudes reisija pikkusest, kaalust ja isiklikest eelistustest, kuid ühe keskmise kehaehituse ja harilike soovidega inimese jaoks tähendab hea istekoht tõenäoliselt rohkem ruumi jalgadele. Kahtlemata on äärmiselt meeldiv avastada, et sinu kõrval asuv iste on tühi.
Tihemini lendavad reisisellid teavad suurepäraselt, et varuväljapääsude juures paiknevate istmete ees laiub suurem vaba pind. Väiksemate lennukite nagu Boeing 737 ja Airbus A320 puhul asuvad need lennuki keskel. Tasub aga teada, et liikumispuude korral või beebiga reisijatel pole nendele kohtadele lubatud istuda. Samuti tuleb arvestada sellega, et õhkutõusul ja maandumisel ei tohi sa oma kotti eespool asuva tooli alla paigutada. Suuremates lennukites nagu Airbus A321 ja Boeing 777 õnnistatakse varuväljapääsu lähistel istujaid aga lausa piiramatu laiutamisvõimalusega, kui satud istuma sinna, kus eespool asuvas reas on tavapärasest vähem istmeid.
Üllatavalt halb istekoht asub aga kõige ees – kuigi boonuseks võib pidada seda, et ees ei istu kedagi, kes oma seljatoe võiks sulle sülle kukutada, tuleb arvestada sellega, et pikemate jalgadega inimesel võib seal kitsavõitu olla. Lisaks on suur tõenäosus, et su lähedusse satuvad beebid, kuna reisihällid asuvad lennukis just selles piirkonnas. Korpulentsema kehaehitused reisijad võiks teada, et klapplauad asuvad sellistel istmetel käetoe sees, mis muudab istumisruumi veelgi kitsamaks.
Loogiliselt on lennuki halvim koht kõige tagumises reas, kus pole võimalik oma seljatuge tahapoole lasta ning ka jalgadel on vähem ruumi. Lisaks asub kõnealune iste tualettruumide kõrval, mis tähendab pidevat liiklust ja tihti ka ebameeldivaid odööre.