Kui tahad õnnelik olla, siis ole!
Iga psühholoog teab, milline tohutu jõud on enesesisendusel. See aitab ellu jääda kõige lõõskavamas kuumuses ja raevukamas pakases, saada jalututel kõndijaiks ja pimedatel nägijaiks, tunda inetul end iludusena, jne.
20. sajandi algusaastatel sai kogu maailmas populaarseks prantsuse apteekri Emil Cue teooria, mis õpetas enesest eemale tõrjuma kõik negatiivsed mõtted, asendama need positiivsetega. Medikamentidest olenemata tervenesid haiged, keda arstid olid lootusetuiks tunnistanud, kui nood mõttes aina kordasid: mul on üha parem ja parem.
Cue soovitas kõigil selliseid seansse korrata vähemalt 3-4 korda päevas kahe-kolme kuu jooksul. Ning manitses: igaüks meist võib nii oma elu igas mõttes paremaks teha – muutuda riiakatel leplikeks, kitsipungadel heldeteks, edututel edukateks. Tema põhiline valem soovitas kõigile: korrake enesele 20 korda päevas: igal pool ja igas suhtes läheb minul aina paremini ja paremini! See teooria on tänapäevani võidukäiku teinud.
1985. aastal hakkas USA radioonkoloog Carl Simonson oma patsientide seas rakendama visuaalset enesesisendust. Ta soovitas vähihaigetel kujutleda oma valgeid vereliblesid ja immuunsussüsteemi kartmatute sõdalastena, vähirakke haledate argpüksidena, kelle võitmine on sõdalastele käkitegu. 159-st patsiendist sai vähist täielikult lahti 19 protsenti, 21 protsendil aeglustus tõve areng miinimumini, ülejäänute eluiga pikenes esialgsete prognoosidega võrreldes rohkem kui poole võrra.
Ent enesesisendus pole omal kohal mitte üksnes haiguste raviks. See aitab lahti saada kompleksidest, kõikvõimalikest hirmudest, ohtlikest sõltuvustest, hoida normis kehakaalu, teritada mälu, ergutada seksuaalsust, turgutada enesekindlust. Kokkuvõttes – saavutada hea vorm nii vaimselt kui füüsiliselt ning järeldusena olla edukas ja õnnelik.
Psühholoogid manitsevad – 90 protsenti meie õnnetustest ja ebameeldivustest tulenevad meie mõttetutest hirmudest ja enesekindluse puudumisest. Ometi on nii lihtne neile lõpp teha nimelt enesesisendusega, tegeldes sellega teadlikult ja regulaarselt.
Hakatuseks varu enesele iga päev üks kindel aeg täielikuks lõõgastumiseks – üksinda, vaikses ruumis. Esimesteks seanssideks minutit 15-20. Leia mugav poos, istudes või lamades, hinga rahulikult, sulge silmad. Vaata oma probleemile kartmatult näkku ja mõtle sellesama Cue’ vaimus: kõik on hästi, ma saan hakkama, mul läheb aina paremini!
Kui mõnda aega treenid, läheb asi õnneks juba 8-10 minutiga, ja suudad end vajalikule lainele häälestada ka oma töölaua taga, isegi bussis, pargipingil jalgu puhates. Harjuta end tänaval kõndima otse Cue’ taktis korrates: igal pool ja igas suhtes läheb minul aina paremini ja paremini! Veendud, et klapib hästi – selg läheb aina sirgemaks, samm kindlamaks.
Et hommikul kohe end positiivsele lainele häälestada, kirjuta huulepulgaga vannitoapeeglile, või flomasteriga seinale: mul on kõik korras, ma olen õnnelik! Kui ei enamat, siis paneb see sind vähemasti naeratama. Ja võid uskuda – alustada päeva naeratusega on juba iseenesest suur progress!