Koolitus autojuhtidele: kuidas mentidega toime tulla.

5 minutit lugemist

 Sõber jagas ja on väike algus suuremate asjade jaoks. Neil pole ühtegi õigust väljaspool autot ühelegi toimetusele.
Täna 25 aastat tagasi ma ostsin endale juhiloa.
Parandamatu kihutajana olen umbes tuhandel korral nautinud liikluspolitseinike pakutavat meelelahutust, maksnud sadu trahve ja altkäemakse, sõitnud eest ära.
Järgnevalt mõned äraproovitud meetodid trahvist pääsemiseks ja muidu enda lõbustamiseks.

1. Õpi selgeks mõned viipekeele märgid ja mängi kurttumma. Jõgeva politsei väsis peale tundi aega minu ägisevaid häälitsusi ja intensiivset pearaputamist.
2. Hoia autos konjakikommi. Kinnipidamisel käitu kahtlaselt. Poeta komm suhu ja puhu korralik promill. Selleks pead aeglaselt puhuma, enne hinga kommist tulevaid aure aeglaselt sisse. Vaidlusta mõõtmistulemus, vereproov näitab null promilli, selle aja peale on kõigil kiiruseületamine meelest läinud. Kui tuletatakse meelde, siis vaidlusta ja viita sellele, et sind süüdistati alusetult purjusolekus ja seega on ka teised süüdistused ebausaldusväärsed.
3. Kui pimedas liigud väga suurel kiirusel, patrull tuleb vastu, lükkab vilkurid sisse, pane gaasi juurde, sõida kilomeetri jagu, peatu metsa vahel, lükka juhiuks praokile, roni tagaistmele ja teeskle, et magad. Võru patrull kutsus koeraga ekipaaži Tartust ja läksid metsavahele juhti otsima. Mina ütlesin, et peolt tulime, ma olin väsinud, mingi võõras läks rooli, ma magasin, minu auto, pange ennast põlema, süütuse presumptsioon, läksin rooli, taheti takistada aga seaduslikku alust ei osatud nimetada, lihtsalt sõitsin minema.
4. Hoia haardeulatuses pilapoes müüdavaid kunstverekapsleid. Kui näed, et panid radarisse, liigud maanteel suurema linna suunas, eesoleva patrullini on veel maad, hammusta kapslid puruks, ilasta ennast veriseks, hoia mingit lappi suu peal, ütle, et tõmbasid saega sisse, lähed traumapunkti.
5. Kui parasjagu kiire pole, ole nõus kiirmenetlusega. Ütle, et lugemisprillid jäid koju, lase endale kõik õigused ja kohustused ette lugeda, lisaks väljavõtted väärteo menetlemise seadustikust. Esita kogu aeg täiendavaid küsimusi, leia vastuolusid erinevate seaduste vahel, ole hästi loll, aga ära lase ennast hirmutada ega mõjutada oma seaduslikest õigustest loobuma. Küsi paberit, pastakat, tee märkmeid, küsi töötõendeid näha, lase endale seletada otsuse vaidlustamise korda. 3 tundi hiljem, kui kõik võimalikud seadused on läbi võetud, ütle et nüüd see oli nii kjee-ru-li-ne, et peaks veelkord üle kordama ja siis võiks hakata arutama seda, mis ikkagi juhtus ja kas ma tegelikult ka kiirust ületasin ja kas teil mõõturi paberid ja taatlemissertifikaadid on käepärast. Nad viskavad su sellepeale autost välja ja tõmbavad ketsi. See on funktsioneerinud üheksal korral. Samad tüübid sind enam ei peata, sõida kuidas tahad. Sama asja soovitan piletita ühistranspordis vahelejäänutele.
6. Kui tuled ikka hästi korraliku kiirusega, mingi 100+ üle lubatu ja on selge, et sellest sa ennast välja ei räägi, hoia autos paar kilogrammi münte, kohalikke, vanaaegseid, välismaa omi. Selge, et sul pannakse käed raudu ja viiakse arestikasse. Mündid taskus. Kohale jõudes nad peavad tegema nimekirja kaasasolnud asjadest. Ei mingit kaalumist, unustagu ära, tegemist on rahalise väärtusega, tuleb teha nimekiri, päritolumaid googeldada, vanemate müntide puhul on vaja teada numismaatilist väärtust, kirjutada üles väljalaskeaasta. Minu komplekti puhul kulub selleks 12 tundi tõsist kvaliteetaega, kõrgema kategooria nauditavat vaatemängu. Keegi ei keela sul kogu akti kokkukirjutamise aja ohjeldamatult hirnuda. Kui protokoll valmis, hakka kontrollima, ajades samal ajal üleloetud hunnikud sassi. Järgmisel korral sind sellesse majja vastu ei võeta.
7. Iga kord, kui sul juhuslikult on kõik paberid korras, juhtimisõigus olemas ja sa näed kuskil patrulli, vilista kummi. Neil sellised refleksid, et peavad järgi tulema ja sind huiama hakkama. Haugu korralikult vastu ja lase endale teha 12 eurot trahvi selle eest, et su tulekustuti taatlemistähtaeg on läbi. Kui millegi tõsisemaga vahele jääd, vaidlusta ja tõenda selle protokolli abil, et mendid kotivad sind, sest sa oled neile varem millegagi hambusse jäänud. Kui sul on selliseid protokolle 10 tükki, ostab kohtunik kiusamise loo ära.
8. Patrullid mõõdavad tavaliselt asulapiiridel, kus algab kiirusepiirang. Lase teha kiirmenetlus, ole sõbralik, kirjuta suhteliselt loetamatu käekirjaga selgitusse lause, et palusid protokollijal joonistada sündmuskoha skeemi. Vaidlusta, saada kohtusse advokaat, kes viitab täitmata taotlusele, esitab oma skeemi ja väidab, et kiiruseületamine võis toimuda enne asula piiridesse sisenemist ja mõõdeti valesti inimliku eksituse tõttu. Kuna väärtegu võib olla valesti kvalifitseeritud, tuleb kohtunikul menetlus lõpetada ka juhul, kui sa sinna 70-alasse 150-ga sisse lendasid.
9. Eesti on nagu  1930-ndate Chicago, kõik kohad siniseid vilkureid täis. Kui sa näed, et nad liikluseeskirju rikkudes ilma vilkuriteta sõõrikute järele sõidavad, sõida järgi. Pea kinni ja nõua, et paarimees roolisolijale rikkumise eest protokolli koostaks. Kui keeldub, kutsu teine patrull ja vaata, et olukord saaks kirjalikult fikseeritud. Sellega tõendad hiljem oma halbu suhteid ja sead võimaliku rikkumise protokolli tõesuse kahtluse alla.
10. Hangi endale seade, mis näitab transponderisignaalide järgi patrullide paiknemist reaalajas. 25K. Aeg-ajalt nad uuendavad krüptot, siis pead ostma uue võtme, 2K. Erinevalt radaridetektorist, seadus selle seadme omamist ei keela.
11. Kui nad sind närvi ajavad, mõtle Carl Sagani pale blue dot´i peale. Irve tuleb näole, sa oled jälle vana rahu ise ja saad nautida dresseeritud šimpanside sihitut tõmblemist.
Ohutut liiklemist!