Kirjud tabletid džunglist
Ei mingit tõkkepuud ega piiritulpasid. Ainult lopsaka rohelusega kaetud künkad laiuvad Tai ja Myanmari (endise nimega Birma) loodepiiril. Veel aastat kümme tagasi võisid rändajad imetleda Myanmaris lokkavaid moonivälju. Tollal pärines suurem sa heroiinist kurikuulsast Tai, Laose ja Myanmar vahele jäävast „Kuldsest kolmnurgast“. Tänaseks on Myanmaris punased mooniväljad kadunud. Pärast seda, kui Taliban võttis ülemaailmses heroiiniäris n-ö ohjad enda kätte ja rekordsaakide abil hinnad alla lõi, on Myanmari narkoparunid sunnitud otsima lisateenistust. Ja nii ongi nad hakanud peale heroiini tootma väikseid kirjusid tablette, millele on vermitud tähed WY. Euroopas on need tuntud Speed-tablettidena.
Tai armee hinnangul toimetatakse üle 2000 kilomeetri pikkuse nõrgalt kontrollitud piiri Myanmarist Taisse umbes 50 miljonit tabletti kuus. Enamaltjaolt on diileriteks Myanmari geriljade United Wa State Army liikmed. Tai sõjaväeline juhtkond peab Wa-võitlejaid kõige suuremaks välisohuks, sest äri uimastitega on võtnud lausa epideemilise ulatuse: hinnanguliselt tarvitab iga 20. Tai elanik amfetamiinitablette.
Moeuimasti amfetamiin ei ole uuema aja leiutis. Juba Saksa Wehrmacht kasutas Teise maailmasõja ajal amfetamiinitablette, et piloote väsitavatel kauglendudel erksana hoida. Taisse tõid Speedi tõenäoliselt USA sõdurid. Tailased on selle uimasti ristinud Ya Ma-ks – hobuserohuks, sest see pidavat andma lausa suksu jõu. 1977. aastal keelustas Tai valitsus Ya Ma. Ja mis sellest muutus? Hobuserohi muutus kättesaadavaks igas suvalises lõbumajas ja kaugvedude autode parkimisplatside söögikohtades.
Tõelise hoo sai äri ATS-ga (ampfetamine type stimulants, nagu spetsialistid seda nimetavad) sisse seoses Tai majandusliku buumiga. Bangkok muutus hiiglaslikuks ehitusplatsiks, sajad tuhanded inimesed kolisid maalt linnadesse ja tööstuspiirkondadesse, kuna leidsid seal tasuvat tööd. Uusasukad elasid lihtsates majalobudikes, mida ümbritses mopeedide lärm, heitgaaside pilved ja ehitusplatsidelt kostev suruõhuhaamrite mürin.Oma sünnikohast lahkunud uusasukatele olid kirjud tabletid tõeliseks hingepalsamiks. Pärast tableti allaneelamist hakkas kõhus soe, kõik mured taandusid, tunti senikogematut energiat, enesekindlust ja optimismi. Kuid ka uusrikaste võsukesed kühveldasid tablette sisse, et pidudel kauem vastu pidada, rohkem lõbutseda ja magamisele vähem aega raisata.
Õige pea hakkas imevahend oma varjukülgi näitama. Amfetamiini derivaadid ei tekita sellist füüsilist sõltuvust nagu opiaadid, küll aga psüühilist sõltuvust. Ya Ma tarvitamine muudab selle tarbija rahutuks ja agressiivseks neurootikuks, kes on valmis pärast arvukaid magamata öid mistahes hullumeelseteks tegudeks. Rahvasuu ristis Ya Ma ümber. Hobuserohust sai Ya Ba – hullurohi. Kui hulluks, seda võisid televaatajad ise näha, kui pantvangistajad töötava videokaamera ees väikelapsel kõri läbi lõikasid.
Thomas Wersto, USA välisministeeriumi uimastiekspert selgitas ühel Bangkokis toimunud uimastikonverentsil: „Me kogeme praegu mitte ATS-i revolutsiooni lõppu, vaid selle algust.“ Pole vähimatki märki selle kohta, et uimastite tarvitamine oleks Tais oma kõrgpunkti saavutanud. Vastupidi: paljud tootjad on hindasid alla lasknud, et kasumeid suurendada ja teha uimastid kättesaadavaks veelgi laiemale tarbijaskonnale. Hinnanguliselt 600 000 tailast tarvitavad uimasteid regulaarselt, ligi kolm miljonit on n-ö nädalalõputarbijad – ja seda riigis, kus on 61 miljonit elanikku!Geriljaarmee Wa, kes kontrollis suuremat osa ärist Ya Ba-ga, tekitas Myanmari valitsusvägedele kuni 1980. aastate keskpaigani ikka ja jälle valusaid kaotusi.1981. aastal leppisid valitsusvägede kindralid Myanmari pealinnas Rangunis kokku mägedes pesitsevate sissivõitlejatega: autonoomia rahu vastu! Sellest ajast peale moodustab Wa omamoodi riigi riigis, finantseerides omavalitsust ja varustades oma hinnanguliselt kuni 20 000 mehelist gerijla-armeed Speed-tablettidega.
Piki Tai piiri tegutseb Myanmar džunglites umbes sada uimastilaborit. Need ei võta kuigi palju ruumi, sest kirjude tablettide valmistamiseks on vaja väga vähe seadmeid ja lähteaineid. Piisab tavalisest küpsetusahjust, pressist ja sellistest kemikaalidest nagu kofeiin ja efrediin või seda sisaldavatest medikamentidest. Tihe ja lopsakas džungel soodustab nii varjatud tootmist kui ka toodangu edasitoimetamist. Ühte seljakotti mahub vabalt 100 000 amfetamiinitabletti!
Kui Tai armee peaks ka laborite asukohti täpselt teadma, ei söandata tungida USA kombel naaberriigi territooriumile. Nii Tai kui ka Myanmar on ASEAN-i liikmetena võtnud endale kohustuse austada naaberriikide territoriaalset puutumatust. Seetõttu ongi võimud koondanud põhitähelepanu Tais tegutsevatele diileritele. Nii linnades kui ka maanteedel teeb politsei pistelisi kontrolle veoautodes või sunnib noori andma uriiniproovi. Ainuüksi 2010. aasta esimese kuue kuuga konfiskeeriti 50 miljonit Speed-tabletti. Sellised konfiskeerimised lõpevad aga sageli sellega, et võmmid müüvad konfiskeeritud uimastid oma diilerite kaudu uuesti edasi. Alamakstud politseitöötajad ei lihtsalt ei suuda kiusatusele vastu panna. Diilerite kasumid on muljetavaldavad. Ühe tableti valmistamine maksab kõigest 6 bahti, selle müügihind piiriäärsetes rajoonides on 22 bahti, Bangkoki tänavatel aga 100-150 bahti (1 euro = 40,460 bahti). Kasumid on nii meeletud, et diilereid ei kohuta ka sellise tegevuse eest ette nähtud surmanuhtlus, mida küllalt sageli täide viiakse. Oli selline juhus: Ühe Bangkoki vangla timuka kodust leiti sinna peidetud 700 000 amfetamiinitabletti, ühel vanemleitnandil, kes oli maha sahkerdanud umbes miljon tabletti, õnnestus aga jalga lasta.
Myanmar sissisõdalased sekkuvad ka aktiivselt poliitikasse, andes parteidele raha, et need saaksid valijate hääli osta.
Paljud tailased ei pea oma maa uimastiprobleemi peasüüdlasteks mitte Wa-võitlejaid, vaid Myanmari korrumpeerunud poliitikuid. Majandusbuumi ajal, kui poliitikute ja ametnike taskutesse voolasid tohutud summad altkäemaksude näol, muutusid nood nii ahneks, et on praegugi valmis tegema pistise eest ükskõik mida, et vaid oma endist elatustaset säilitada. Selle tulemusel on naaberriigi Tai elanikest tähelepanuväärne osa muudetud uimastisõltlasteks.