Kas USA presidendi tuumakohvril on tõepoolest punane nupp?

1 minutit lugemist

Kohver lahti, sõrm punasel nupule ja läheb tuumasõjaks lahti?! Ei, see on müüt, üks paljudest, mis on seotud USA presidendi salapärase tuumakohvriga. Ameeriklased nimetavad seda „nuclear footballiks“. Umbes 20 kg kaaluvas nahkkohvris pole mingeid nuppe. Selles on pigem mobiilne komandokeskus satelliittelefonide ja antennidega, samuti dokumendid kõigi ründeobjektidega. Kuulu järgi on neid Venemaal 900, Hiinas 500, Põhja-Koreas 60 ja Iraanis 50. CNN andmetel on „jalgpallis“ nimekiri punkritest, kus president võiks tuumasõja korral varjuda, samuti presidendi enda surma korral kiri võimu üleandmise kohta. Telefoni abil võib president ükskõik kus viibides võtta ühendust Pentagonis asuva komandokeskusega. Sõjaohu korral peab president 15 minuti jooksul otsustama tuumarelva kasutusele võtmise. Sellepärast on „jalgpall“ alati tema läheduses. Selle eest hoolitsevad viis adjutanti, kes ööpäevaringselt üksteist kohvrikandjatena välja vahetavad. Kohvri küljes on rihm, mis tõenäoliselt on alati ühendatu selle kandjaga.
Ainuüksi „jalgpallist“ on presidendil vähe abi: ta vajab ka koodi, mida uuendatakse iga paari kuu järel ja mida ta peab alati endaga kaasas kandma. Näiteks Bill Clinton hoidis seda koodi oma rahakoti vahel. Kord, kui oli vaja koodi vahetada, oskas president vana kaardi ära kaotada. Jimmy Carteri kaar leiti ühel päeval Valge Maja pesumajas ja Ronald Reagani kaart sattus koos vestiga plastikaatkotti.
Kui president annab korralduse sõjategevuse alustamiseks, loeb kaitseminister talle ette koodi, mida Valge Maja šeff peab tuvastamiseks täiendama oma koodiga. Korralduse „Go“ 730 aatomiraketi stardiks annab seejärel minister. Tõsi, tal ei ole vetoõigust, kui ta peaks keelduma, oleks tegemist mässuga. Kui üks õhujõudude major kord küsis: „Kust ma peaksin teadma, et president, kes annab käsu rakettide väljalaskmiseks, ei ole hull?“, siis vallandati ta päevapealt. Kõrgema ülemjuhataja vaimses tervises kahtlemine ei ole Valges Majas lubatud.

Tunnuspildil: Kuulus tuumakohver (adjudandi vasakus käes) on USA presidendi alaline saatja.