Jacqueline Kennedy – naine, kellel oli südame asemel pangaseif
Ameerika kõige legendaarsema presidendi John F. Kennedy abikaasat Jacqueline Kennedyt on sageli kujutatud õnnetu ohvrina, keda tema abikaasa armutult pettis. Paraku ilmub välja aina rohkem lugusid, mis tõestavad, et Jackie Kennedy polnud sugugi ohver. Talle sobis ohvri kuvand, kuid naine oli sama lõbujanuline, kui tema abikaasa. Avalikkusele oli Jacqueline Kennedy sarmikas, elegantne ja kuninglik…
Jacqueline Lee Bouvier (edaspidi lühemalt Jackie) sündis 28. juulil 1929 Southamptonis Long Islandil.
Esimest korda märkasid ajakirjanikud Jackie võlu, kui ta oli 18-aastane. Sellesse ikka jõudnud tüdrukutele korraldati traditsiooniline ameerika pidu neiuikka jõudva tütrete auks. Jackie peost sai tema võidumarss kõrgemasse seltskonda. Kolumnistid nimetasid ta aasta debütandiks. Reporter kaotas Jackiet ülistades südame ning kirjutas: „Käesoleva, 1947. aasta Debütantide kuninganna on Jacqueline Bouvier, klassikaliste näojoonte ja Dresdeni portselanina habras kuninglik brünett. Ta on graatsiline, räägib tagasihoidlikult ja intelligentselt, need kõik on asjad, mis peavad juhtival debütandil olemas olema.”
Õige pea poseeris Jackie ajakirjale „Life“ ja tunnistas vanematele, et tahaks modelliks saada. Selline soov ajas marru Jackie isa, kes ütles, et ta pole tütre haridusele tuhandeid dollareid seepärast kulutanud, et too hakkaks poodiumil edasi-tagasi tippima…
Jackie õppis siin ja seal ning pärast kõikvõimalike õpingute lõpetamist asus 1951. aastal ajakirjanikuna tööle ajalehe „Washington Times-Herald“ toimetuses, teenides 42.50 dollarit nädalas. 1951. aasta detsembris kihlus Jackie noore börsimaakleri John Hustediga, kuid juba 1952. aasta märtsis kihlus tühistati.
Jackie ja John Kennedy
John F. Kennedyga tutvus Jackie 1951. aasta mais, 1953. aasta juunis järgnes kihlus. 20. juulil 1953 poseeris Jackie koos John Kennedyga ajakirja „Life“ esikaanel, kus kirjutati lahti nende romantiline armulugu ja teatati peatsetest pulmadest. 12. septembril 1953 noored abiellusid.
Kümme aastat kestnud abielu polnud mitte alati õnnelik. Seda tõestavad ka hingekarjasele preester Joseph Leonardile saadetud arvukad pikad ja väga isiklikud kirjad.
Jackie suhted mehe perekonnaga olid rasked, sest tal olid hoopis teised ideaalid ja ta polnud ka klanni spordilembusest erilises vaimustuses. John Kennedy õed andsid Jackiele pilkenimeks „Debüdant“, Jackie aga kurtis klanni maneeride ja tooni üle, mida nad tema puhul kasutasid. Johni valimiskampaanias 1960. aastal mängis Jackie siiski küllalt aktiivset rolli. Lõpuks suutis Kennedy valimistel oma konkurenti Nixonit edestada ning vannutati 20. jaanuaril 1961 USA 35. presidendiks. Jackie pälvis kolossaalse tähelepanu, sest temast sai 31-aastaselt üks nooremaid esimesi leedisid ajaloos.
Parandamatu moenarr
Esimese leedina äratas Jackie tähelepanu eelkõige oma garderoobiga, milles oli tähtsal kohal tema nn pillboxi-kübar. Juba 1960. aasta lõpus valiti ta maailma kõige paremini riietuvaks naiseks. Jackiel oli hea maitse ja tal jätkus nutikust ümbritseda ennast kompetentsete inimestega. Esimeseks leediks saades kirjutas Jackie oma isiklikule disainerile Oleg Cassinile, et ta soovib riietuda nii „nagu Jack oleks Prantsusmaa president”. Jackie nõue oli, et mitte keegi ei saaks samasuguseid kleite nagu tema – „Tahan, et mu rõivad oleksid originaalid ja ükski väike paksuke ei kalpsaks ringi samasuguse kleidiga!”
Cassini on vihjanud, et koostöö esimese leediga polnud alati koore lakkumine – „Ikka juhtus, et mina pakkusin idee ja tema lükkas selle tagasi…”.
Jackie osales ise paljude kostüümide loomisel ja tal olid väga kindlad soovid nii lõigete kui ka värvide suhtes. Näiteks esimesel inauguratsiooniballil kandis ta kleiti, mille oli ise visandanud. Tema stiiliks oli valida väga lihtne lõige, kuid rabav värv.
Jackie mõju moemaailmas oli tähelepanuväärne. See algas juba esimeste avalike suurüritustega.
Näiteks inauguratsioonipäeval kandis Jackie väikest kübarat. Kuna oli tuuline päev, siis autost väljudes pani ta käe kübarale, et see peast ei lendaks, vajutades kübarale lohu. Lohk ilmus kõikidel fotodel.
Pärast seda hakkasid naised oma kübaratesse lohke suruma ja moekunstnikud neid niimoodi disainima. Kõik, mida ta kandis oli paugupealt moes. Temast sai moevalitsejanna, keda jäljendati koheselt. Ajakirjandus jälgis Jackie igat sammu ja kostüümi lausa painajalikult. Ta kutsus esile meedia enneolematu huvi, mitte ühtegi teist esimest leedit pole nii palju pildistatud. Jackie ise põlgas ajakirjanikke. Kui ta ilmus Valgesse Majja äsja ostetud hundikoerakutsikaga ja ajakirjanikud pärisid, millega ta looma toita kavatseb, nähvas esimene leedi: „Reporteritega!”
Monaco printsess Grace meenutas kohtumist John Kennedyga: „Kui me lõunatasime, pöördus president Kennedy minu poole ja küsis: „Kas see on Givenchy, mida te kannate?” Olin üllatunud, sest just sel päeval kandsin ma Givenchy kostüümi. „Teil on täpne silm, härra president. Kust te seda teate?” küsisin üllatunult. „Oh, ma olen moe alal juba päris suur asjatundja. Eriti nüüd, mil moest räägitakse rohkem kui poliitikast, ja Jackie rõivad pälvivad meedias rohkem tähelepanu, kui minu kõned.”
Ostuhulluse algus
Presidendipaar tülitses pidevalt raha pärast. Näiteks üks sissekanne Jackie arveraamatus oli kaubamajad – 40 000 dollarit, ja mitte keegi ei osanud seletada, kuhu raha oli kadunud, Jackie ise kõige vähem. Lõpuks võeti appi perekonnasõbrast raamatupidaja, kes asus Jackie arveid kontrollima. Esimese leedi isiklikud kulutused šokeerisid kõiki pereliikmeid – 1961. aastal kulutas ta 105 440 dollarit ja 1962. aastal läks isiklike arvete tasumiseks 121 460 dollarit.
Üheks põhjuseks loetakse seda, et presidendil oli loendamatu hulk armukesi. Terve Valge Maja kubises nägusatest ametnikest ja sekretäridest, kes kõik olevat John Kennedy alt läbi käinud. Lisaks vallatles president ka modellide, näitlejannade ning prostituutidega.
Nii kasutaski Jackie šoppamist, kui teraapiat, kulutades kümneid tuhandeid dollareid väärisehete, disaineri rõivastele, antiikmööblile, maalidele ja kõigele, mida hing ihaldas. Lõpuks maksis äiapapa Joe Kennedy Jackie kostüümid kinni. Sellest, kui suuri arveid Kennedy seenior sai, ajalugu vaikib.
Mitmed riigipead olid Jackiest ülimas vaimustuses. Näiteks, kui Jackie päris Venemaa visiidil Nikita Hruštšovilt kosmosesse saadetud koerte järele, lubas Hruštšov talle ühe saata ja tegigi seda. Che Guevara ütles kord, et Jackie on ainus ameeriklane, kellega ta sooviks kohtuda – ja mitte konverentsilaua taga. Esimese leedi suurimad austajad olid aga Prantsusmaa toonane president Charles de Gaulle ja kultuuriminister Andre’ Malraux. Jackie võlus neid oma prantsuse päritoluga ja sorava prantsuse keelega.
Kuid sama palju, kui Jackiel oli austajaid, oli tal ka vaenlasi. Moelooja Coco Chanel on öelnud, et Jackie on kõigi mandrite maitsetuim naine. Seda öeldes unustas Chanel ilmselt tõiga, et päeval, mil president Kennedy Texases maha lasti, kandis Jackie just Chaneli roosat kostüümi. Jackiet ennast Chaneli kriitika ei kõigutanud, ta kandis häirimatult kuni surmani tema loomingut.
Elu pärast Johni
Pärast atentaati Dallases 22. novembril 1963 ei vahetanud Jackie oma vereplekkidega määrdunud kleiti, vaid jättis selle selga ka siis, kui Lyndon Johnson andis lennukis ametivande. Jackie leidis, et inimesed peavad verd nägema. Johni surm vapustas teda sügavalt. Pärast Kennedy matuseid kolis ta Valgest Majast New Yorgis viiendal avenüül asuvasse korterisse ning tõmbus terveks aastaks avalikkusest tagasi.
1968. aastal valiti Jackie koos Tšehhi sportvõimleja Věra Čáslavskága aasta naiseks ning ajakiri „Ladies Home Journal“ valis ta 20. sajandi mõjukaimate naiste hulka.
Darwin Porteri 2014. aastal avaldatud raamat „A Life Beyond Her Wildest Dreams“ paljastab aga moeikoonist esileedi suure seksihimu. Kuna John F. Kennedy pettis oma abikaasat pidevalt, ei jäänud Jackie Kennedy võlgu. Raamat paljastab, et Jackiel oli suhe paljude Hollywoodi kuulsate näitlejatega. Naise armukeste nimekirja kuulusid Warren Beatty, Paul Newman, Gregory Peck ja Frank Sinatra. Viimane oli John F. Kennedy hea sõber, kuid sai hästi läbi ka Jackiega ja nende lühike armulugu leidis aset 1970-ndatel.
Pärast atentaati John Kennedyle oli Jackie suurimaks lohutajaks Robert (Bobby) Kennedy. „Bobby on alati minu juures, kui teda vajan…“ sõnas kord Jackie sõpradele. Tõepoolest, kui ta kaotas esimese lapse, oli John F. Kennedy sõprade ja armukestega laevareisil. Robert Kennedy oli see, kes teatas Jackiele haiglas kurva uudise surnud lapsest ja lohutas teda sageli. Kuid pärast venna surma, hakkas Robert Kennedy veetma aina rohkem aega Jackie ja vennalastega. Tema oma perekond jäi tagaplaanile. Kennedyte perekond teadis saladust – Jackie ja Robert olid armunud, reisisid alatihti koos ja Robert elas tihti naise pool. Hommikuti saatis ta Jackie lapsed kooli ning suundus pärast seda tööle.
Paraku jõudis Robert Kennedy lisaks Jackiele pidada vahelduva eduga ka teisi armukesi. Jackie tegi sama – näiteks oli tal aastal 1964 üheöösuhe Marlon Brandoga. Nad olid suure seltskonnaga viibinud ööklubis, kuniks Brando jõudis Jackie koju. Oma autobiograafias meenutab Brando, et Jackie võttis ohjad enda kätte ja küsis: „Kas sa soovid minuga öö veeta?“ ja mees vastas: „Ma arvasin, et sa ei küsi seda iial“. Brando mainis, et Jackie oli voodis võrratu.
Darwin Porter väidab oma raamatus, et Jackie maksis Robertile kätte ka ühe teise afääri eest ning valis relvaks Edward (Ted) Kennedy. Kuuldavasti veetsid nad esimese öö koos Edwardi sünnipäeval, mil mees sai 36-aastaseks. See võis olla vast ilus kingitus mehele, kes valis ka oma abikaasa Jackie järgi – Joan Kennedyl olevat olnud Jackiega sarnasusi.
Südame asemel pangaseif
6. juunil 1968 tehti Robert Kennedyle presidendikampaania ajal Los Angeleses atentaat. Pärast Roberti mõrva kaotas Jackie igasuguse kindluse ja abiellus 20. oktoobril endast 23 aastat vanema laevandusmagnaadi Aristoteles Onassisega (1906–75). Kõmulehed andsid seepeale Jackiele hüüdnimeks „Jackie O“. Saksa kõmuleht „Bild“ aga õelutses, et Ameerika on kaotanud pühaku. Üks kommentaator aga nimetas Jackie abielu ameerika meeste suurimaks solvanguks pärast jaapanlaste rünnakut Pearl Harborile. Seoses välismaalasega abiellumisega kaotas Jackie õiguse salateenistuse ihukaitsele. Privileegi eest abielluda endise esimese leediga, maksis Onassis Jackie pangaarvele kolm miljonit dollarit. Paljud tähendasid seepeale: „Sellel naisel on südame asemel pangaseif!” Onassis andis Jackiele turvatunde, sest naine kartis, et nood, kes tapsid ta mehe ja 1968. aastal mehevenna Bobby, jahivad nüüd ka teda ja ta kahte last.
Hiljem õigustas Jackie oma teist abielu nii: „Ma ei suutnud enam taluda Kennedy lese elu. See oli väljamurdmine ahistavast hullusest, kuidas ameeriklased minusse ja mu lastesse suhtusid.“
Ostumaania muutub hulluseks
Pärast president Kennedy tapmist muutus Jackie stiil. Kadusid Cassini kostüümid, kübarad, kolmerealised pärlikeed ja valged kindad. Tema lemmikrõivaiks said T-särgid ja teksased.
Pärast Onassisega abiellumist muutus Jackie ostlemine sulaselgeks maaniaks. Ta lähedased teadsid, et naine oli kiirostja. Ta võis kümne minutiga ükskõik millisele maailma kauplusele ringi peale teha ning selle ajaga läbi lüüa 100 000 dollarit või rohkemgi. Üldine arvamus oli, et Jackie oleks suutnud oma ostukirega mistahes panga pankrotti ajada.
See abielu polnud õnnelik ja liitu ei soosinud ka Onassise lapsed. Onassis ise leidis õige pea lohutust oma pikaajalise kallima Maria Callase kaisust. Jackiel olid oma vallutused. Jackie ja Onassis kohtusid harva. Jackie elas vaheldumisi kord Skorpiose erasaarel või Pariisis. Suurema osa ajast veetis Jackie reisidel ja sisseoste tehes, mis põhjustas sageli tülisid tema ja Onassise vahel. Mees oli abikaasa ostumaaniast rabatud. „Mida ta teeb kõigi nende riietega?” päris Onassis hämmeldunult. „Ta ei kanna ju midagi muud, kui teksaseid…” Jackie sisseostudega seotud suurte kulutuste tõttu andis Onassis talle hüüdnimeks „Supertanker“, sest leidis, et naine läheb talle sama palju maksma kui ühe laeva ost.
Onassis oli just lahutust vormistamas, kui ta 15. märtsil 1975 Pariisi lähedal Ameerika haiglas kopsupõletikku suri. Jackie oli sel ajal koos lastega New Yorgis. Tema pärandiosa oli seoses abielulepinguga tugevasti piiratud. „Murest murtud“ teistkordne lesk leppis lõpuks Onassise tütre Christina Onassise pakutud 27 miljoni dollariga. Vastutasuks loobus ta kõigist nõuetest perekond Onassise kinnisvarale. 1975. aastal sattus Jackie vastu tahtmist meesteajakirja „Hustler“. Paparatso Settimo Garritano oli teda pildistanud, kui ta alasti Skorpiose saarel päevitas. Larrry Flynt ostis fotod ja avaldas need. Sellest ajast peale kasutas meedia üha rohkem ja rohkem hüüdnime „Jackie O“.
Jackie ja Rudolf Nurejev
Jackie Onassise teeneks tuleb pidada seda, et ta oli võidelnud ka selle eest, et Rudolf Nurejevi emal lubataks Venemaalt välja sõita, ja aidanud Rudolfit viisa saamisel oma haige ema külastamiseks. Kui Rudolf viimaks 1987. aastal läks tagasi Venemaale oma ema vaatama, võttis ta Jackielt lubaduse, et too aitab ta hädast välja, kui keegi peaks üritama takistada tal uuesti Venemaalt lahkuda. Jackie oli seda lubanud, kuid selgus, et seda polnudki vaja.
Jackie kohtas Rudolfit esmakordselt, kui ta tantsis koos Margot Fonteyniga New Yorgis 1960-ndatel aastatel, ja Jackie saatis neile järele lennuki, et tuua nad teeõhtule Valgesse Majja. Kas Jackiel võis olla mingi suhe Rudolfiga?
Oh ei, Jackie vihkas seksi. Kui mõelda kõigile neile piltidele Jackie Onassisest, kus ta oli nii kaunis, elegantse soenguga ja viimase moe järgi riietatud, oli naljakas tema hinnang seksile: „Seks on halb, sest see ajab riided kortsu.” Võib-olla see oligi kõik, mida seks talle tähendas.
Räägitakse, et Jackie ei olnudki maganud Aristoteles Onassisega enne, kui nad ametlikult abiellusid, kuid võib arvata, et see võis nii jätkuda ka pärast abiellumist. Onassis viibis sageli oma jahtlaeva „Christina“ pardal, mida Jackie pidas vulgaarseks. Nad sõid eraldi ja magasid eraldi.
Räägiti, et Jackiet olevat kohutanud „Christina“ kõrged baaripukid, mis olid kaetud vaala munandikotinahaga. Onassis olevat end lõbustanud sellega, et küsinud igalt naiselt, kes neil toolidel istus: „Mis tunne on istuda maailma suurimate munadel?” Ta ei muutnud neid baaripukke isegi Jackie jaoks.
Selles polnud midagi üllatavat, miks Rudolf ja Jackie nii hästi omavahel läbi said. Kui Jackie’t ei huvitanud seks, siis oli ta Rudolfi ümber olnud naistest üks vähestest, kes kohtus temaga võrdsetel alustel, soovides lihtsalt sõprust. Nagu Rudolf, oli ka tema maailmakuulus. Ta teadis, missugune on prominentsuse hind. Ka tema oli üle elanud väga raskeid aegu, ja see võis olla teine side, mis teda Rudolfiga ühendas. Ning kolmas: Jackie oli pidanud, täpselt nagu Rudolf, kõik välja kannatama, et jõuda sinnani, kus ta oli.
Jackie Onassis oli ainus naine, keda Rudolf oli lubanud tulla oma garderoobi. Ilmselt oli Jackie Onassise suhe temaga teistsugune. Kord saatis Jackie kirja Margot Fonteynile, kus ta kirjutab, et ei kavatse enam „öelda Rudolfile „Mister Nureyev”, sest ma tantsisin temaga terve õhtu ja tallasin ta varbaid.”
Hiljem külastas Jackie Rudolfit tema rantšos Virginias, kui Jackie käis ratsutamas. Ta oli külaline nende pidudel, kuhu tema sõbrad lendasid kohale New Yorgist, ja kus Rudolf mängis Bachi tohutu suurel orelil, millega oli üleni täidetud üks ruum.
Rudolfile pidi see suhe olema suureks vahelduseks, ja nende vahel võis tekkida usaldus. On säilinud foto, mis on tehtud 1992. aastal New Yorgis, kus on Rudolf ja Jackie.
Elu pärast Onassist
Pärast Robert Kennedy surma ja ebaõnnestunud abielu Onassisega, leidis Jackie end aina enam Edward Kennedy lohutavate käte vahelt. Edward Kennedy tunnistas kord: „Ma olin alati Jackiesse armunud. Ma teadsin, et tal on suhe Bobbyga… Kuid Bobby polnud ju alati temaga… Lõpuks olin mina tema elus.“
See, et Kennedyte vennad vahetasid omavahel naisi ja samade naistega jagas sageli voodirõõme ka nende isa, on avalik saladus. Kui tõene on aga Darwin Porteri raamat „A Life Beyond Her Wildest Dreams“, pole teada, sest Kennedyte klann pole midagi teinud, et Jackie suhet Edward Kennedyga ümber lükata.
1994. aasta jaanuaris diagnoositi ahelsuitsetajast Jackiel mitte-Hodgkini lümfoom. Päev enne oma surma laskis ta ennast haiglast toimetada koju Viiendal avenüül 1040 asuvasse korterisse. 19. mail suri ta 64-aastasena une pealt (Kuna ta suri öösel, on surma kuupäevaks märgitud ka 20. mai). Jackie maeti oma mehe kõrvale Arlingtoni kalmistul. Matusekõne pidas president Bill Clinton. Hauaplaadil on nii Jackie neiupõlve kui ka kahe mehe nimed „Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis“.
Ajakirjandus on Jackiet nimetanud stiilikuningannaks ja „Women’s Wear Daily“ ristis Jackie Tema Elegantsiks.
Siiski ei läinud ta ajalukku moekuningannana, vaid naisena, kes oma stiilitaju ja asjatundlikkusega laskis säilitada väärtusliku ajaloolise pärandi – Valge Maja. Tema lõi Valge Maja stiili, restaureerimiskomisjonid ning võitles välja väärtuslikke maale ja antiikmööblit.
Jackie oli veendunud, et Valge Maja peab välja nägema selline, kust iga väike poiss saab teadmisi Ameerika ajaloo kohta ja iga väike tüdruk näeb, kui ilusaks teevad kodu lilleseaded ja kamin. Jackie ise on jäänud inimeste mällu, kui kõige glamuursem esimene leedi USA ajaloos. Naine, kes oskas elegantselt elada.
MAAJA