Hongkong (galerii)
Hiina Rahvavabariigi Hongkongi erihalduspiirkond, lühendatult Hongkong (hiina k 香港; pinyin‘is xiānggǎng; kantoni keeles heung gong hœ́ːŋ.kɔ̌ːŋ ‘lõhnav sadam’) on Hiina Rahvavabariigi erihalduspiirkond, mis paikneb Lõuna-Hiina mere ääres ja koosneb Hongkongi saarest, Kowlooni poolsaarest ja Uutest territooriumidest (sh rohkem kui 200 saarest).
Vastavalt „ühe riigi, kahe süsteemi“ poliitikale on Hongkongil Mandri-Hiina suhtes suur autonoomia, kuigi tegelikult see keskvõimule üldse ei meeldi. Hongkongil on oma valuuta, oma tolli- ja immigratsioonisüsteem, oma juriidiline süsteem ning ka oma koloniaalajastust pärit liikluseeskiri, mis näeb ette vasakpoolse liikluse. Hongkongis tegutsev Hongkongi börs on üks maailma suuremaid väärtpaberibörse.
1841 kuni 1997. aastani oli Hongkong Briti koloonia. Teise maailmasõja ajal oli Hongkong okupeeritud Jaapani poolt.
Aastal 1982 külastas Suurbritannia peaminister Margaret Thatcher Pekingit, et otsustada Hongkongi tuleviku üle koos Hiina poliitiku Deng Xiaopinga. Hongkong läks 1997. aastal erihalduspiirkonnana Hiina Rahvavabariigi koosseisu.
Hongkongis eksisteerib võimude lahusus kohtuvõimu, seadusandliku võimu ja täitevvõimu vahel.
Hongkongil on parlamentaarne demokraatia. Seal on esindatud 70-kohalises seadusandlikus kogus. Kuid 40 kohta selles kogus ei ole valitud otse inimeste poolt ja lisaks sellele on häälteenamus Pekingile lojaalsete esindajate käes.
Hongkong, Singapur, Taiwan ja Lõuna-Korea loetakse Aasia tiigrite hulka, mille majandused tegid 1960.–1990. aastatel hüppelise arengu. 1991. aastal liitusid Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostööga Hongkong, Hiina, Taipei (Taiwan) ja Hiina Rahvavabariik.
Sarnaselt Hiina investeeringutega on Hongkongi ettevõtteid kõige rohkem huvitanud kapitalipaigutused jae- ja hulgikaubandusse. Lisaks on Hongkongi residendid teinud otseinvesteeringuid tööstusse, transporti, laomajandusse, sidesse ning kinnisvara- ja äriteenindusse.
Hongkong, USA, Jaapan, Saksamaa, Lõuna-Korea on Hiina suurimad ekspordisihtkohad. Hongkongi rahaühik on Hongkongi dollar. (HKD).
Eriline vaatamisväärsus Hongkongis on inglaste suurim leiutis: mööda välisseinu kulgevad vee- ja kanalisatsioonitorud ja muidugi vasakpoolne liiklus, mida tuleb pidada brittide suurimaks teeneks kogu maailma tsivilisatsiooni ajaloos.