Akna müstilised omadused
Aken on müstitsismi seisukohalt elamu unikaalne element. Ühelt poolt on ta nähtav materiaalne tõke (takistus), mis kaitseb maja ebasoodsate ilmastikunähtuste, looduslike stiihiate, õelate inimeste, metsloomade ja lindude eest.
Teisest küljest on aknaklaaside läbipaistvuse tõttu maailmad mõlemal pool klaasi ühtemoodi kättesaadavad kummalegi poolele, kusjuures infovahetus toimub mitte ainult tänava ja möödujate ning ruumisolijate ning sisemaailma vahel, vaid ka peenmateeria (bioenergeetika, ekstrasensoorika…) tasemel.
Keskajal elanud abt Suger, Prantsusmaa kuninga Louis VI nõunik, poliitikategelane ja filosoof Saint-Denis’i abtkonnast, teadis seesuguseid akende erisusi ja hakkas esimesena kasutama akende klaasimisel värvilist klaasi. Abtkonna kuninglik kirik (prantsuse monarhide matmiskirik) oli esimene vitraažidega kaunistatud hoone. Valgus, mis läbi poolläbilaskva vitraažiklaasi tungib, muudab akna elavaks, sest valgus on alati erineva ereduse ja toonivarjunditega (päikesevalguse intensiivsus sõltub ööpäeva ajast ja ilmaoludest) ning pärsib negatiivset energiat. Klaasi esoteeriliste võimaluste neutraliseerimiseks ning kurja vaimu vastase kaitse võimendamiseks kaasas abt klaasmosaiiki pühakute lugusid. Keskaja vitraažiklaase peeti kõige tõhusamaks kaitseks basiliski (surmava pilguga koletise) pilgu vastu.
Kõigil rahvastel on vanasõnu, kõnekäände, mõistatusi ja endeid akende kohta, aga ka akendega seotud legende, rituaale ja ebauske. Näiteks rituaalide sooritamisel heade vaimude kutsumiseks on vaja kõik aknad pärani lükata, et vaimud pääseksid akna kaudu sisse; näiteks rasedad naised ei tohi aknaid pesta – see lõpeb enneaegse sünnitusega; näiteks kui liaan (ronitaim) kasvab nii, et katab akna kinni, siis meest majja peremeheks ei tule. Unenägude seletaja järgi akende nägemine unes on halb enne: suletud aknad tähendavad üksindust ja võõrandumist; purunenud aknad – kuulutavad ette kahtluse alla sattumist ja milleski süüdlaseks jäämist; iseennast unes akna kaudu sisenemas näha hoiatab eluraskuste eest, kui te olete nurka aetud või olete ummikusse sattunud. Hämmastavad on ka igat masti legendid ja ajaloolised mõistatused. Ühes sellises räägitakse, kuidas ükskord otsustas üks uudishimulik kodanik uurida (loendada), kui palju aknaid on krahv Aleksei Ivanovitš Musin-Puškini Moskva majas, mis asus Razguljai väljakul. Ta üllatus oli suur, kui selgus, et hoone kolmandal korrusel on väljastpoolt loendades – 17 akent ja seest loendades – 16 akent. Hiljem selgus, et majas oli salatuba.
Paljudes maades oli 19. sajandil ja oli ka ennemuiste kombeks joonistada aknaraamile kaitsvaid sümboleid ja märke. Nii oli Venes paganluse ajal, aga ka pärast ristiusu vastuvõtmist akendel kujutatud riste ja ka täna on paljudel vene majadel näha aknaraamidel kriidiga joonistatud päästev ja kaitsev rist. Teiste maade aknaraamidele aga joonistati haakrist ja silm, aknalauale asetatakse maagilisi ja hõbeasju, asetatakse pühakujusid ning müütilisi koletisi.
Suurepäraseks amuletiks on elavad toataimed, eriti õitsvad taimed, mis pealegi akumuleerivad positiivset energiat ja kiirgavad (edastavad) seda peremehele. Kurje vaime peletavad kellukesed ja kuljused, akna või õhuakna külge kinnitatud paberlintide krabisemine. Mistahes kurjad vaimud kardavad aknalaual põlevat küünalt, aga kui see küünal on kirikust pärit, siis ei lähene te kodule ükski vanakuri ega halbade mõtetega inimene.
Kuna aknad on ka portaaliks, mille kaudu suudavad majja tungida või sealt väljuda erinevad energiad ja olendid, siis on väga oluline, et akende juhteomadused ei oleks häiritud. Isegi väikesed klaasidefektid muudavad akna omadusi nii, et nad muutuvad peaaegu kontrollimatuteks ja ohjamatuteks peenmateeria ja paralleelmaailmade osas. Mullikesed ja kõrvalised lisandid klaasis, pinna ebatasasus, kriimustused ja mõrad võivad muuta ebatõhusateks kaitsemeetmed, mille inimene on ette võtnud oma elu ja elamu ohutuks muutmiseks, kaitseks kurjade jõudude eest ja võib isegi muuta igat masti amulettide toime iseloomu positiivsest negatiivseks. Seepärast tuleb viivitamatult mõranenud klaasid uutega asendada.
Migreeniravi rahvalike meetodite seas on selline ootamatu retsept: kui pea valutab kaua ja väga tugevasti, tuleb panna otsmik vastu aknaklaasi, hoida nii minutit kümme ja valu möödub.
Võib uskuda või naerda akna maagiliste toimete üle, kuid üks on kindel: akendel on inimese elus erakordselt suur roll. Ega asjata ole nii palju klišeeväljendeid akende kohta, mida inimesed pidevalt oma kõnekeeles kasutavad.
MAAJA