Agadiri maavärin, Maroko (1960, galerii)

0 minutit lugemist

Atlandi ookeani rannikul Atlase mäestiku jalamil asuv Agadir oli juba 1950. aastate lõpus turistide hulgas populaarne. 29. veebruaril 1960  tabas seda kanti tugev maavärin.

Maavärina laine tuli Põhja-Marokost ja liikus mööda rannikuala lõunasse, vallandades  ka tsunami, mis rannikule sööstes tekitas lisapurustusi. Kui kõik oli möödas, jäi mulje, nagu oleks hiiglase jalg linna laiaks litsunud.

Ka see maavärin ei tulnud päris ootamatult, ainult et inimesed ei osanud teatud ohumärkidele tähelepanu pöörata. Maavärinale eelnenud päeva õhtupoolikul vajusid Agadiri hotellides toaseintel pildid viltu, ühes külas olevat üks poiss aga saanud sõimata selle eest, et loksutanud ämbrist vett maha, kuigi poiss kinnitas, et pole ämbrit puudutanudki. Õhtul aga ulgusid koerad, kassid sebisid rahutult ringi ja muulad lõid kapjadega vastu talliseinu.
Maavärin purustas linnast ligi 70 protsenti, hukkus umbes 12 000 inimest, kelle hulgas oli ka palju turiste. Agadir ehitati aga uuesti üles ja on endiselt Maroko populaarsemaid puhkekohti.

Peter Hagen

0

Your Cart