Miks mehed ei taha kondoome kasutada
Saksa Jolie-online’i küsitlus näitas, et 30 protsenti naistest on seksinud ilma, et nende partner oleks kondoomi kasutanud, kusjuures initsiatiiv preservatiivist loobumiseks on tulnud alati meeste poolt. Meeste vastuargumendid kondoomi kasutamisel on aga üsna naeruväärsed: erektsioonihäired, allergia või sugutunde puudumine. Naised lasevad aga ennast enesekindlatel meestel pehmeks rääkida ja riskivad soovimatute tagajärgedega. Vahemärkusena olgu öeldud, et kondoomita seksimisel ei riski naised mitte ainult soovimatu rasestumise või suguhaigustega, vaid ka emakaelavähki haigestumisega, sest uuemad uurimused on näidanud, et emakakaelavähki tekitab papilloomviirus, mis satub naise tuppe vahekorra ajal. Ja naise nakatajaks sellesse ohtlikkusse haigusesse on MEES! Kui naine seksib ainult ühe mehega, on nakatumise oht väike. Kui aga naine on seksinud ilma kondoomita kümne partneriga, on nakatumise oht juba kordades suurem.
Meeste kõige enamlevinud ja tobedad põhjendused kondoomita seksimiseks on: „Ma ei tunne midagi!“ Loll jutt, sest kui mehe suguti on mingil põhjusel tundetu, siis kondoomi kasutamine ei muuda enam midagi. Asi on selles, et standardkondoom on õhem kui ükskõik milline kummikinnas või õhupall, vähem kui kümnendiku millimeetri paksune. Osa mehi on veendunud, et „pealepassimine“ ei hoia ära mitte ainult soovimatut rasestumist, vaid kaitseb ka selliste suguhaiguste nagu süüfilise, hepatiidi või aidsi eest. Sama kehtib ka järgmise väljarääkimise kohta: „Sa ju võtad pilli või kuidas? Siis pole meil ka kondoomi vaja!“ või „Usalda mind, ma olen täiesti terve!“ Naine, kes sellist juttu uskuma jääb, peaks endale selgeks tegema, et usaldus on hea, aga ettevaatus veel parem.
Samuti ei ole ükski kondoom väike ka nende meeste jaoks, kes kannatavad suurusehullustuse all. Standardkondoom on 16 cm pikk ja selle ümbermõõt on 9 cm. Arvestada tuleb sellega, et kondoom on väga veniv. Muidugi on naljakas, kui noormees, kelle kõvastunud suguti on patuga pooleks 16 cm, ostab poest XXL-kondoomi. Eks ikka enesetunde turgutamiseks! Ka jutt kummiallergiast on naeruväärne. Juba ammu on kondoomivalmistajad toonud turule preservatiivid eriti tundlikule nahale. Mis aga puutub sellesse, et kondoom vähendab sugutunnet, siis ka see argument ei kannata kriitikat. Mehe „lustitilgad“ libestavad kondoomi seestpoolt. Kui aga neid mingil põhjusel ei teki, siis võib enne kondoomi pealetõmbamist kanda sugutile paar tilka libestusgeeli ja probleem ongi lahendatud!
Kui aga mees väidab, et kondoomi pealepanemise käigus hakkab ta riist „ära vajuma“, siis on tal ilmselt ka muidu erektsiooniga probleeme…
Hirm kallimat kaotada sunnib neidusid nõustuma kondoomita seksiga
Teadlikkus sellest, kuidas HIV levib ja kuidas sellest hoiduda, on Eesti noorte seas üsna hea, kuid ometi ei kasuta märkimisväärne osa neist seksuaalvahekorda astudes kondoomi.
Selgitamaks, miks see nii on, intervjueeris Tervise Arengu Instituut (TAI) 16-24-aastaseid noori. Ilmnes, et kuigi noored saavad aru kondoomi kasutamise vajalikkusesest, jääb see tegemata, sest kardetakse partneri negatiivset reaktsiooni või temast ilma jäämist. See hirm on valdav neidude seas.
„Kondoomi kasutamist peavad noored küll vajalikuks juhusuhetes, kuid partnerit paremini tundma õppides ohutunne kaob ning püsipartnerit usaldatakse kaitsmata vahekorras ka ilma, et eelnevalt oleks testimas käidud,“ rääkis uuringust TAI narkomaania ja nakkushaiguste osakonna juhataja Aljona Kurbatova. Lisaks võib soov vahekorda astuda osutuda nakatumishirmust suuremaks ja vahekord ei jää ära ka siis, kui kummalgi kondoomi kaasas ei ole või üks osapool sooviks seda kasutada, aga teine mitte. Intervjuudes kinnitasid tütarlapsed, et noormeeste arvates on kaitsevahenditele mõtlemine rohkem naiste mure ning nad ei ole harjunud ise vastutama. Kuna naised muretsevad tagajärgede pärast rohkem, on ka nende kondoomi kasutamise valmidus suurem kui meestel. Samas jääb kondoomi kasutamise või mitte kasutamise osas tavaliselt peale noormehe tahtmine.