Kambodža (galerii)
Õnnistuse saamine Kambodža buddha mungalt on suur au. Ilma õnnistuseta ei alga ükski tähtis toiming. Seda peetakse kalliks ning võetakse vastu tänulikkuse ja austusega. Kambodža on imeline maa. Ta on nagu sibul. Märkamatu väljastpoolt, kuid vaadates sisse, kutsub esile vaimustusepisarad…
Mööda Angkori templitest ja kibedatest mälestustest seoses Punaste Khmeeridega, voolab Mekongi jõgi, millel on suur tähtsus ümberkaudsetele elanikele. Jõgedel on Aasias üldse eriline koht. Nad on aktiivsed osalised pidustustel ning on tihedalt seotud kogu inimese eluga. Mekong on eriliselt huvitav ka seetõttu, et ta seob energeetiliselt ja hingeliselt kuut Aasia riiki (kui arvestada Tiibetit eraldi maana, siis seitset riiki).
Mekong saab alguse Hiinast Guosongmucha mäelt. Enne suubumist Lõuna-Hiina merre, laskub ta vertikaalselt 524 meetrit ning voolab 1864 kilomeetrit läbi Myanmari, Laose, Tai, Kambodža ja Vietnami.
Phnom Penh, nagu ka mitmed teised Aasia riigid, asub kolme jõe (Bassac, Mekong ja Tonle Sap) ühinemiskohas ning on üks kauneimaid linnu: laiad puud ääristamas alleesid ja lilled kaunistamas tänavaid. Arhitektuur on põhiliselt prantsuse koloniaalstiilis täiendatud budistlike elementidega.
Paljud majad on ehitatud konkreetses geomeetrilises stiilis kuulsa Punaste Khmeeride arhitekt Van Mloyvanni poolt, kes oli ka autoriks Vabadusemonumendile, mis avati 1953. aastal, kui tähistati Kambodža vabanemist prantsuse võimu alt. Veel tänapäevalgi on Phnom Penhis tunda prantsuse mõju. Paljud kohalikud räägivad prantsuse keelt ning linnas on hulgaliselt väikeseid kohvikuid, mis pakuvad sarvesaiu. Veider ja huvitav on see fakt, et endistest briti kolooniatest on jäänud hästitoimivad raudteed ja bürokraatia, aga prantsuse kolooniatest maitsvad saiakesed ja kohvi ning eelkõige parempoolne liiklus. Prantslaste suureks austajaks oli ka Norodom Sihanouk (1922–2012) – Kambodža „vana kuningas”, kelle fotod kaunistavad maju siiani.
Kindlasti tasub külastada Phnom Penhi Rahvusmuuseumit. Paljud turistid kiirustavad Siem Reapi sõites Phnom Penhist lihtsalt mööda. Tõsi ta on, et Kambodža peamine vaatamisväärsus on Angkori templid, kuid samas kogu väiksem Khmeeride tsivilisatsiooni kunstivara asub muuseumis. Võimsad 8. sajandi Hindu jumalad: Brahma, Garuda, Shiva ja Vishnu annavad koha 14. sajandil istuvatele Buddhadele.
Hinduism ja budism on Kambodžas, nagu ka Tais ja Laoses segunenud. Üks Kambodžalane ütles: „Me oleme budistid, kuid meil on hindu hing.” See on veidi šokeeriv, kuna ajalooliselt on hinduism ja budism sellises suhtes nagu kristlus ja judaism.
Kas polnud see reeturlik Hindu prints Siddhartha Gautama, kes ütles lahti hinduismist ja hakkas kummardama budismi?
Pea iga turist Phnom Penhis lõunatab või joob tassi kohvi väliskorrespondentide klubis – Foreign Correspondent Club, mis asub otse jõe kaldal. Klubi kollastel seintel võib näha plakateid ja vanu märkmeid sõjaaegsest kirjavahetusest. Teisel korrusel on piljardilaud, televiisor ja restoran, mis pakub külalistele maitsvaid toite ja suurepäraseid jahutavaid jooke.
Keskpäevase kuumuse eest on hea peituda jahedasse hotelli. Külaliste seas on populaarne massažisalong ‘Seeing Hands’, kus massaaži teevad pimedad, kuid kahjuks on sinna aega broneerida pea et võimatu.
Üks kütkestavamaid kohti Phnom Penhis on turg. Läbinud edukalt kerjuste ahela, satute te nagu Alice imedemaale, kus iga hetk võib midagi erilist juhtuda.
Sisseoste on mõttekas teha õhtupoolikul. Ahvatlevad ehted, siidikotid, eksootilised toidud s.h. (kohalike seas eriti populaarne suupiste õlle kõrvale) küpsetatud ämblikud. Paljud ärid küsivad ostude eest dollareid.
Kes on näinud Kuninglikku paleed ja Smaragd Buddhat Bangkokis, tundub Phnom Penhi variant tuttav. Ka siin on Silver Pagoda, sadu Buddhasid, millest väljapaistvamad on 200 naela raskune ühes tükis puhtast kullast Buddha ja Smaragd Buddha (valmistatud rohelisest kristallist). Siinkohal tuletaks meelde, et budistlikes templites peavad külastajatel olema põlved ja õlad kaetud.
Phnom Penhi kuulsaim tempel ehk Wat’id on Wat Phnom, mis ehitati 1372. aastal, et paigutada sinna neli Buddha kuju, millised oli leidnud lesk nimega Penh Mekongi jõe kaldalt. Nii saigi tempel Wat Phnomi ja lesknaise Penhi järgi nimeks Phnom Penh.
Teine kaunis tempel Wat Ounalom asub jõe kaldal, kus päikeseloojangul võib kohata jalutavaid perekondi, ennustajaid, mobiiltelefonidega rääkivaid munki, teismelisi mopeedidel, erinevate puuviljade müüjaid ning muidugi hulganisti jalgrattureid.
Phnom Penhis on aktiivne ka ööelu – baarid Ginger Monkey, Martini Club, Salt Lounge – rahuldavad eurooplasi täielikult.
Punaste Khmeeride genotsiidi ohvritele pühendatud mälestusmärk asub koolihoones, mis muudeti 1975–78 koonduslaagriks. Neil aastail mõrvasid Punased Khmeerid ligi miljon Kambodžalast (umbes 25% rahvastikust). Pol Potist ja Punastest Khmeeridest on kirjutatud palju raamatuid. Olles Kambodžas, on soov lugeda neid kõiki, et aru saada, kuidas muidu lahked ja süütud inimesed muutusid mõrtsukateks, tappes oma rahvast eesmärgiga, millest nad isegi aru ei saanud. Veel tänapäevalgi on Kambodžalased selle kohutava tragöödia mõju all.
NB! Loe ka: Mööda maailma/Angkori tempel Kambodžas ja Kuulsuste elust/Pol Pot – 20. sajandi kõige ogaram diktaator
©Peter Hagen