Surma külvav sektantlus

6 minutit lugemist

20. sajandi lõpus võis täheldada Teise maailmasõja ajal või pärast sõda sündinud inimeste kalduvust liituda kõikvõimalike ususektidega. Selle nähtuse üheks põhjuseks on traditsiooniliste ühiskondlike struktuuride nagu külakogukonna või perekonna lagunemine. Paljudel inimestel on raskusi oma identiteedi ja elu mõtte leidmisega. Kaasaegne kapitalistlik ühiskond, mis rajaneb ainult isikliku kasu tagaajamisel, ei paku turvalisust ega sotsiaalseid tagatisi. Sellises olukorras otsivad inimesed unustust kas alkoholist, uimastitest või religioonist.

Sekti Rahva Tempel juht Jim Jones.

Mida kõrgem on inimese haridustase, seda vastuvõtlikum on ta sektantide mõjutustele. Eelkõige sellepärast, et traditsiooniline kirik oma tapvalt igavate ja mõtetute liturgiatega ei paku seda, mida inimene vajab. Sektis on liikmete suhtlemine palju intensiivsem. Sekti juhti ei kammitse mingid väljakujunenud liturgiad nagu näiteks katoliku või luteri kirikus, vaid kohanedes oma jüngrite meelsusega, jutlustab ta seda, mida inimesed kuulda tahavad.
USA on uuema aja sektantluse kodumaa ja just ameeriklased on eriti vastuvõtlikud sektantlikele õpetustele.
Osaliselt on see nii sellepärast, et nende hulgas on väga palju omal ajal usulise tagakiusamise tõttu Euroopast väljarännanute järeltulijaid. Erinevatel hinnangutel tegutseb Ühendriikides 2000–3500 usulist rühmitust. Kõigile uuema aja sektidele on omane, et nad eralduvad ümbritsevast maailmast ning nõuavad oma liikmetelt seniste eluviiside muutmist. Aja jooksul satuvad sektiliikmed juhi täieliku mõju alla, nad annavad juhi kätte oma raha ja vara ning muutuvad tahtejõuetuteks jüngriteks, kes on valmis pimesi kuuletuma, kas või juhi üleskutsel vabatahtlikult surma minema.
Seda, milleni võib viia arulage usufanatism, näitab Lõuna-Ameerikas Guyanas toimunud tragöödia.
Ameerika sekti Rahva Tempel juht Jim Jones keelitas 18. novembril 1978 Jonestownis 900 sektiliiget mürgitama end tsüaankaaliumiga.
Usklikud läksid vabasurma, sest nende juht oli neile tõotanud igavest elu. Väheste ellujäänud liikmete jutu järgi olevat sektijuht Jones käskinud megafoni kaudu liikmetel hakata ennast tapma. Inimesed pidid jooma tsüaankaaliumiga mürgitatud limonaadi, lastele valati surmajooki lusikaga suhu. Aasta varem oli sekt ostnud endale 1000 hektari suuruse maavalduse ja ristinud selle Jonestowniks. Just enne massilist enesetappu hakkasid USA võimud ja press uurima sektijuhi kuritahtlikku mõju sektiliikmetele. Jonestowni saadeti asjaoludega tutvuma USA Kongressi saadik Leo J. Ryani koos nelja saatjaga. Kongresmen tahtis välja selgitada, kas Jones hoiab kinni USA kodanikke vastu nende tahtmist. Jonesi käsul lasti Ryan ja kaks tema saatjat maha. Nüüd hakkas Jones kartma vastutusele võtmist.

Sekti Taevavärav juht Marshall Applewhite.

Sektiliikmed teadsid, et nad peavad 18. novembril jooma tsüaankaaliumi ja limonaadi kokteili. Mõned liikmed üritasid põgeneda, kuid eluga pääses umbes 80 inimest. Enesetapjate hulgas oli palju neegreid, aga ka vanu ja sotsiaalselt allakäinud inimesi, keda Jones oli enda ümber koondanud juba Californias. Ellujäänud sektiliikmed kinnitasid seda ning teadsid rääkida, et Jonesi koloonia meenutas „troopilist GULAGi”.
See kollektiivne enesetapp ei jäänud viimaseks.
5. oktoobril 1994 leiti Šveitsis Fribourgi kantonis Cheiry lähedal 23 inimese surnukehad, samal ööl avastati Granges-sur-Salvani lähedal põlevast talust veel 25 laipa. Kõik 48 ohvrit olid kuulunud 1980. aastate alguses asutatud sekti Rist ja Roos. Politsei arvates sai draama alguse sekti asutajate võimuvõitlusest. Ohvrite hulgas olid ka mõlemad sektijuhid. Sekti liikmed olid tapetud kuklalasuga või surmava süstiga. 1995. aasta detsembris avastati Prantsusmaal Grenoble’i lähedal 14 samasse sekti kuulunud inimese söestunud surnukehad.
26. märtsil 1997 vapustas USA-d 39 usufanaatiku enesetapp. Samal päeval läksid anonüümse telefonikõne peale San Diego lähedal asuvasse luksusvillasse kaks šerifiabilist ja leidsid sealt 21 naise ja 18 mehe surnukehad. Villa esmasel ülevaatusel torkas silma, et see oli täis internetti ühendatud arvuteid. Mis oli kollektiivse enesetapu põhjus?

24. märtsil 1997 kandsid politseinikud San Diego lähedal asuvast luksusvillast välja 39 vabasurma läinud usufanaatiku surnukehad.

Elust lahkunud kuulusid Taevavärava (Heaven’s Gate) nimelisse usulahku, mille eesotsas seisis kahtlase kuulsusega muusikaprofessor Marshall Applewhite, kes oli noori värvanud juba 1970. aastatel. Applewhite lubas, et neid, kes end tapavad, ootab peagi taassünd ufolaste kosmoselaeva pardal. Viimane pidavat saabuma kohe Hale-Boppi komeedi järel. Applewhite oli tüüpiline karismaatiline usulahu liider. Selline juht on võimeline oodatava apokalüpsise eel pakkuma inimestele veenvat nägemust ning neid enda järel viima.
Enesetapp luksusvillas pandi toime kolmes jaos: esimesel päeval võttis endalt elu 15, teisel päeval samuti 15 ja kolmandal päeval 9 inimest. Surm oli saabunud hiigelkoguses manustatud unerohu fenobarbitaali läbi.
Asja uurimisel selgus, et enesetapjad olid eduka arvutigraafikafirmaga Higher Source seotud spetsialistid, kes täitsid Interneti kodulehekülgede kujundamise tellimusi. Neil oli Internetis ka oma kodulehekülg. „Taevavärav”. Surmaminejad jätsid maha video, milles nad ütlesid oma viimased läkitused ja kinnitasid, et lähevad paremasse maailma. Fanaatikud nägid märki elust lahkumiseks Hale’i-Boppi komeedi lähenemises.

Läbi aegade on usuhullud pannud toime enesetappe ja veriseid mõrvu.

* 73. aastal tappis Massada mägikindluses end 960 juuti, et mitte langeda roomlaste kätte. Nende hulgas oli palju naisi ja lapsi,
* 999. aasta detsembris võtsid kõikjal Euroopas tuhanded naised ja mehed endalt elu kartuses, et aastal 1000 tuleb maailma lõpp.
* 12. sajandil oli Liibanonis islami Assasini ususekti juhil, keda kutsuti Mägede vanakeseks, oma pooldajate üle nii suur mõju, et nood mõnikord tema üleskutse peale tosinate kaupa kaljult alla hüppasid, uskudes, et oma kuulekuse eest saavad tasuks ilusate naistega täidetud paradiisi.
* 16. sajandil uputas 1500 vaga serbia neitsit end jõkke, et mitte langeda türgi sõdalaste kätte.
* Mahdi (tõlkes õigeusklik) viis 1885. aastal Sudaanis fanaatilised moslemid ülestõusule Briti kolonistide vastu. Tuhanded fanaatikud tapeti kuulipilduja valangutega. Enesetapjad surid, huultel palve, mis pidi neile ususõjast osavõtmise eest tagama pääsu taevariiki.
* 1989. aasta aprillis tappis Viimsepäeva Pühakute sekti juht Jeffrey Lundgren koos 12 kaaslasega Ohio osariigis viieliikmelise perekonna ja jõi ohvrite verd.
Sama aasta kevadel korraldas Santeria sekti juht ülempreester Sara Aldrette rituaalmõrvu, mille ohvriks langes 20 inimest.
* 14. detsembril 1990 pidas Frederico Padres Mija oma pooldajatega Mehhikos Tijuanas musta missat, mille ajal laskis ringi käia surmavat punši. 12 inimest suri, nende hulgas kolm last.
* 20. märtsil 1995 lasevad Jaapani Aumi sekti liikmed mitmes Tokyo metroojaamas vagunitesse mürkgaasi sariin. 12 inimest saab surma, üle 5000 vajab arstiabi. Sekti Aum Shinri Kyo (Ülim Tõde) asutas 1987. aastal 34-aastane pime Shoko Asahara (õige nimega Chizuo Matsumoto), kes väitis, et ta on Himaalajas askeetlike harjutuste abil õppinud õhus hõljuma. Autoritaarne sekt hoidis oma liikmeid koos terroriga ega kohkunud tagasi ka mõrvaähvardustest.

Peter Hagen