Staaride magus elu

8 minutit lugemist

Kujuta endale korraks ette, et sa oled Madonna või Sylvester Stallone. Sa ei saa enam rahulikult tänaval jalutada, poodi minna, kohvikus einestada, pangas asju ajada. Sind tuntakse kõikjal ära, pildistatakse, jälgitakse, arvustatakse…

Sulle lähedased inimesed fikseerivad iga sinu liigutuse, ka selle, kui hea või kahvatu sa välja näed, kellega kurameerid, kellega oled vestelnud. Hollywoodi staarid elavad näiliselt kombekat pürjelielu, teisalt aga anduvad ohtlikele pahedele. Mitte kunagi ei saa nad elada nagu tavalised inimesed. Miks kinoiidolid kipuvad tavapäraseid moraalinorme lõhkuma, põgenevad narkootikumide uimastavasse maailma, sirutavad käe pudeli järele, peavad lugematuid armukesi ega pole suutelised korralikku abielu elama? Sellel on mitu põhjust.

Miks staarid elavad nii ekstravagantset elu?
Sellepärast, et neil peaaegu puudub eraelu. Populaarsus muudab nende isiksust. Staare ümbritsevad agendid, stuudiobossid, mänedžerid ja ihukaitsjad aitavad kaasa omamoodi vangla-sündroomi tekkimisele. Pealegi aheldavad neid lepingud ja nii ei ole iidolid enam oma aja ega iseenda peremehed. Isegi selline looduslaps nagu farmeripoeg Kevin Costner ei saa enam takistamatult oma lastega jalutada või lõbustusparki külastada. Muidu häbelikul Robert de Nirol viskas aga üle, kui kord Miamis prominentide kohvikus Strand einestamise ajal keegi naine teda pildistas. Oscari-kavaler hüppas püsti, rebis tundmatu daami fotoaparaadist filmi ning sõimas pildistajat nagu viimane laadavurle. De Niro kannatab kaamera-allergia all. Niipea, kui ta näeb endale suunatud fotoaparaati, muutub ta agressiivseks ja laseb käed käiku.
Ühe oma Saksamaa-reisi ajal suhtus Tom Cruise põlastavalt Müncheni nooblimais hotellis Vier Jahreszeiten pakutud delikatessidesse ning ärgitas oma saatjaid minema lähimasse McDonald’si söögikohta hamburgereid ja friikartuleid tooma. Mats jääb matsiks ka siis, kui ta on kas või kümnekordne miljonär!
Olympia Dukakis andis kell kaks öösel Berliini hotellis Intercontinental korralduse, et talle toodaks numbrituppa elektripliit ning ökoloogiliselt puhast juurvilja.

Miks filminäitlejatel, kes elavad näiliselt igati kombelist elu, arenevad sageli välja ekstreemsed kalduvused?
Asi on selles, et iga staar kardab paaniliselt oma tähe loojumist. Kes on kord tippu jõudnud, ei saa enam kunagi langeda täielikku unustusse. „Kustunud täht” peab arvestama ka edaspidi kaaskodanike uudishimu, võltside kaastundeavalduste või õelate reaktsioonidega. Iidolile jääb tema kuulsusrikas minevik, kuigi teda ei saada enam mänedžerid, teenrid ja ihukaitsjad.
Bette Midler meenutas oma olelusvõitlust: „Ma tarvitasin narkootikume. See oli kohutav. Ma ei olnud kunagi varem nii palju kaalust maha võtnud. Ühel kontserdil hüppasin lavalt maha ning läksin automaadi juurde, et endale tahvel šokolaadi osta. Mind päästis mänedžer, kes kihutas minema kõik, kes üritasid mulle narkootikume pakkuda! Staari allakäik oli vääramatu ning üks ebaõnnestumine järgnes teisele.
Ka Debra Winger vajab olukorrast väljatulekuks edu. Selleks, et Timothy Huttoni eksabikaasa ei pöörduks tagasi vana eluviisi juurde. Winger: „Ma võtsin kõike – kokaiini, tablette, kuid mitte iga päev. Lõppude lõpuks ei tahtnud ma ju ainult kaifi saada, vaid ka töötada. Praegu oleks mul kahju selliste asjade peale raha raisata.”
„Kui sa oled kuulus, tuleb uimasti odavalt kätte. Igaüks on valmis sulle midagi pakkuma ja see on tõeline draama,” tunnistas John Belushi lähedane sõber Robin Williams. Belush suri kokaiini üledoosi tagajärjel. Ka Robinist sai narkomaan, kuid tal jätkus jõudu teha läbi kauakestev ja piinarikas ravikuur.

Miks staarid kergesti igasuguse mõõdutunde kaotavad ja nii pillavalt elavad?
Raha hakkab pähe. Raha tähendab võimu. Samas kardab rikas inimene oma varandust kaotada. Staarid arvavad, et raha eest saab kõike, ka armastust.
Halastamatu võitlus rollide pärast ning teadmatus, kas uuest filmist saab kassatükk või mitte, tõukab staare tegema äärmuslikke tempe. Nad naudivad sülle sadanud rikkust ning püüavad sellest võtta maksimumi.
1975. aastal võtsid produtsendid vastu 29-aastase Stallone stsenaariumi ja andsid talle filmis ka peaosa. „Ma oleksin Rockyt mänginud ka sooja lõunasöögi ja 1,5 dollari eest päevas,” meenutas Stallone hiljem. Aasta pärast oli mees miljonär. Tema kahekohalisest pangaarvest sai seitsmekohaline…
Oma tujukuse ja ettearvamatu käitumisega peletavad paljud staarid aja jooksul kõik sõbrad endast eemale. Rikkad kinoiidolid muutuvad neurootikuteks, kes raiskavad oma raha lausa arulagedalt. Elukutsest tingitud stressi võimendavad isiklikud probleemid partneriga. Ühed maandavad tekkinud pingeid uimastite või alkoholiga, teised tormilise armueluga, kolmandad sööstavad aga armuseiklustesse, et saada vastust küsimusele: kas ma ikka olen nii kütkestav ja seksikas, kui ma kaamera ees välja näen?
Julia Roberts on parim näide. Pulmadest Kiefer Sutherlandiga ei tulnud midagi välja. Filmi „Hook” ajal oli tal raskusi distsipliiniga, sõnavahetused režissöör Steven Spielbergiga vaheldusid närvikriisidega. Kuigi pärast filmi „Hook” ekraaniletulekut tituleerisid mõnedki ülivõrdeid armastavad ajakirjanikud Robertsi kõige kaunimaks haldjaks, olid teised sulerüütlid palju sarkastilisemad ega leidnud Robertsi isikus ega ka tema mängus midagi sellist, mis oleks andnud alust ülivõrretele.
„Ma kõikusin uimastite, alkoholi ja seksi vahel,” tunnistas Melanie Griffith. Tema endine mees Don Johnson, kellega ta 1989. aastal koguni teist korda abiellus, ütles otse välja: „Kas paks, peenike, blond või brünett – ma ei suuda ühelegi naisele vastu panna.”
Isegi kaugeltki mitte kõige vooruslikum Dennis Hopper ütles Doni kohta järgmist: „Don on siga, ebamoraalne, seelikukütt ja viinanina.”
Melanie’d ja Doni hoidis koos ainult ühine narkoprobleem.
„Paljud minu kolleegid tarvitavad kokaiini, kuna see aitab figuuri hoida. Ma olin kurnatud ja stressis. Tõsi, kehaliselt kannatasin ma alles ravikuuri ajal. Minu suur õnn seisnes selles, et ma kohtasin Alec Baldwini. Tema kohalolek ja armastus andsid mulle jõudu endaga toime tulla,” avameelitses Kim Basinger. Sellal, kui Alec Baldwin päästis Kimi, tõi Meg Ryan oma armastusega kolleeg Dennis Quaidi narkopõrgust välja.

Miks vägevate filmikompaniide loodud staari imidži ja tema isikliku elu vahel valitseb sageli sügav kuristik?
Seda juhtub eelkõige siis, kui miljonite naiskinokülastajate südamed vallutanud kinokangelane tegelikkuses ainult mehi armastab. Homoseksuaalsed staarid püüavad iga hinna eest varjata oma tegelikke kalduvusi, et mitte publiku illusioone lõhkuda ja karjääri kahjustada. Staari kaksikelu avalikuks tulek põhjustaks eriti teravaid konflikte.
Teise kategooria moodustavad filmi-iidolid, kes oma eluloo mõningaid lõike ilustavad või hoopiski maha vaikivad. Staaride keerutamisel ja vassimisel pole mingeid piire. Salatakse maha oma tegelikke seksuaalseid eelistusi, vanust, harimatust, varasemaid ameteid ja isegi vanglakaristusi. Milline staar julgeks tunnistada, et nooruses oli ta kõige lihtlabasem libu? Milline naisteniiduk söandaks vabatahtlikult tunnistada, et ta alustas oma karjääri geipornofilmides?

Miks staarid nii sageli kosmeetikuid külastavad?
Nad kardavad paaniliselt oma fänne kaotada. Staarid värisevad ainuüksi mõtte ees, et ühel päeval ei kõlba nad enam kirgliku armastaja või võitmatu rusikakangelase ossa. Nende deviis kõlab nii: kõigi meditsiiniliste ja kosmeetiliste trikkide abil nooreks jääda!
Isegi Kirk Douglas laskis oma nägu noorendada. „Ma ei taha mitte mingil juhul kortsulise ja tudiseva raugana oma elupäevi lõpetada. Helikopteriõnnetusest olen ma õppust võtnud ning endale teadvustanud, et ma pean elama alati täie pingega. Katastroofi ajal nägin, kui habras võib minu eksistents olla, ning ma tahan mulle jäänud ajast võtta, mis võtta annab,” meenutas filmiveteran.
„Ma ei ela igavesti ning see teeb mulle hirmu,” avameelitseb Sylvester Stallone. Selleks, et vananemist aeglustada, teeb Stallone kaks korda aastas läbi süstikuuri preparaadiga „Gerovital H-3”. Atleedist staari sõbrad teavad rääkida, et Stallone neelab päevas kuni 65 medikamenti, et ennast vormis hoida. Stallone: „Ma olen oma kehaga väga rahul. See on Hollywoodis üks ilusamaid. Arnold Schwarzeneggeril võivad ju võimsamad musklid olla, kuid mina olen väledam.”
Clint Eastwood võttis ette 17 000 dollarit maksma läinud vaevarikka juuste siirdamise operatsiooni.
Shirley MacLaine teab aga head nõu anda: „Magage alati peaga lõunasse. Lõuna on energiaallikas, mis öösel teie keha taas laeb.”
Uue ninaga hiilgavad Jennifer Grey ja Sissy Spacek.

Miks kinoiidolid kõigis asjades liialdama kipuvad?
Ainult show– või kinobisnessis on võimalik, et metsalangetajast (Clint Eastwood), mööblilakkijast ja tislerist (Sean Connery), puusepast (Harrison Ford), kingamüüjast (Bill Cosby) või koristajast ja telefonistist (Barbra Streisand) saab pururikas, kogu maailmas tuntud staar. Paljud superstaarid pärinevad puruvaestest perekondadest, on puuduliku kooliharidusega ega suuda hiljem psüühiliselt oma sotsiaalse tähelennuga toime tulla. Näiteks naiste lemmikud Robert Redford ja Tom Cruise ja veel paljud teised pole isegi keskkooli lõpetanud.
Üleöö rikkaks saamine jätab endisele vaesele tugeva jälje ning avaldub kõige veidramal moel. Mõned staarid-uusrikkad muutuvad ihnuskoideks nagu näiteks Barbra Streisand, kes kingib teda teenindavale personalile oma müügist ülejäänud plaate. Osa tõusikutest-staaridest astub aga kahtlastesse sektidesse. Priscilla Presley, Tom Cruise, Kristie Alley ja John Travolta otsivad oma õnne ja hingerahu sektis Scientology Chruch. Teised iidolid põgenevad jällegi ebausku ja okultismi.

©Peter Hagen

0

Your Cart