Kas Saksamaa kättemaks kaotatud sõja eest?

4 minutit lugemist

„Il Foglio” kultuuritoimetaja Giulio Meotti Itaalia ajakirjanik:
„See on esimene kord, kui Euroopa kohtu ette tuuakse valitsusminister – minister kes peab tegelikult vastutama riigi julgeoleku eest – kohut mõistetakse migrantide sadamas hoidmise eest kuni uustulnukate ümberjaotamiseni kogu Euroopas…”

„Mul on selle olukorra pärast kahju ainult selle pärast, et pean oma kahele lapsele selgitama, et nende isa ei lähe kohtu alla mitte seetõttu, et ta oleks kurjategija, vaid seetõttu, et kaitses oma riiki“, ütles Matteo Salvini, kui Itaalia parlament võttis temalt puutumatuse, et avada tee tema kohtuprotsessile.
Itaalia poliitiline eliit on aastaid harrastanud rändepoliitikat, mis on alistunud ebaseaduslike sisserändajate üleujutustele – neid on tavaliselt korraldanud kuritegelikud inimkaubitsejad. Euroopa pole kunagi Itaaliale pakkunud kübetki abi. Nüüd on need „eliidid“ –poliitikud, arvamuse kujundajad, ajakirjanikud – otsustanud anda Salvini kohtunike kätte, kuna ta tegi seda, mida neil endil polnud julgust: kaitsta Itaalia piire.
Salvinit ootab nüüd inimröövi eest kuni 15 aastat vangistust. Salvinile esitatud süüdistus pärineb 2019. aastast, kui Itaalia siseministrina takistas ta ebaseaduslikke sisserändajaid lahkumast rannavalvelaevalt, mis viis päeva varem merel rändajad korjas. Salvini teatas, et kaitseb oma riiki ja teeb sama uuesti. „Ma lähen puhta südametunnistusega, uhkusega teadmisega, et kaitsesin Itaalia au,“ kirjutas ta Facebookis.
Siseministrina võttis Salvini migrantide suhtes karmid seisukohad. Ta sulges Itaalia sadamad laevade päästmiseks ja võttis vastu seaduse, mis lubas arestida ja trahvida migrante vedavaid laevu.
26. juulil 2019 kutsus Salvini üles peatama sisserändajate mahaminek „Gregoretti“ pardalt, kui see jõudis Sitsiilia idarannikule. „Olen andnud juhised, et ühtegi sadamat ei lubata enne, kui kõik pardal olevad 140 rändajat on kogu Euroopas paberil ümber jaotatud,“ ütles ta. Kohe pärast selle maandumist – mõned Euroopa riigid olid kokku leppinud migrantide võtmises – siis avas prokurör Salvini vastu inimröövimise süüdistusega toimiku.
„Maale laskmise ootamine oli vajalik ümberjagamise kokkuleppimiseks teistes Euroopa riikides, Itaalia valitsuse täielikul kaasamisel,“ põhjendas Salvini oma otsust hiljem. Toonane Itaalia vajas Euroopas hädasti migrantide ümberjagamise lepingut. Euroopa polnud seni Itaaliale vähimatki abi pakkunud. Salvini nägi, nagu ütles Albaania peaminister Edi Rama, et „Itaalia on Euroopas jäänud migrantide üksi“.
Ehkki see võib tunduda melodramaatiliselt, on kaalul, nagu Salvini mõistis, otsesõnu Itaalia püsimine sellisena, nagu me seda teame. Machiavelli keskuse aruande kohaselt ületab praeguste suundumuste jätkudes 2065. aastaks esimese ja teise põlvkonna sisserändajate arv 22 miljonit ehk üle 40% kogu Itaalia elanikkonnast, kelle sündimus on „kokku varisenud“.
See on esimene kord, kui Euroopa kohtu ette kutsutakse valitsusministrit – kelle ülesandeks on vastutada riigi julgeoleku eest – kohut migrantide sadamas hoidmise eest kuni uustulnukate ümberjaotamiseni üle kogu riigi. Euroopa.
Tundub, et eksisteerib eeldus, et kümned tuhanded inimesed saavad Liibüast Itaaliasse paate saata ilma kontrollita, heidutamata ja ilma, et riik saaks kasutada oma õigust enesekaitsele epohhilise rändtsunami eest.
Piiride sulgemise, valitsusväliste organisatsioonide trahvimise ja Itaalia kallastele jõudmise raskendamise abil suutis Salvini vähendada Itaaliasse saabujate arvu, kuid Vahemerel migrantide surma tõttu mõnikord traagiliselt. Millal tekkis aga riikidele kohustus aidata ebaseaduslikku inimkaubandustööstust?
Kui Itaalia võttis 2018. aastal vastu Salvini sisserändepoliitika, vähenes Itaaliasse saabuvate migrantide arv dramaatiliselt. Saabunute arv kahanes 119 369-lt 2017. aastal 23 370-le 2018. aastal – langus oli ÜRO andmetel 80%.
Eelmisel aastal aga pärast Salvini lahkumist kolmekordistus migrantide arv uuesti. Siseministeeriumi andmetel saabus 2019. aastal, kui Salvini oli siseminister, Itaaliasse 7894 migranti. Nüüd, vaid 2020. aasta esimese üheksa kuuga, on saabunud 24 332 migranti, kes voolavad vabalt kogu Itaaliasse ja mujale Euroopasse.
Itaalia pidi hiljuti saatma kohale sõjaväe, et takistada migrantidel koroonaviiruse karantiini rikkumist. Alates Salvini „suletud sadamatest“ kuni anarhiani on samm olnud lühike.
Päev pärast Salvini kohtuprotsessi algust pehmendas valitsus endiste siseministeeriumi reegleid, millega karistati ebaseaduslike rändajate kaldale toomisega vabaühendusi.
Kõige tähtsam on see, et Itaalia saadab Euroopale ja muule vabale maailmale häiriva sõnumi: igaüks, kes riiki valitsedes kaitseb riigipiire ja üritab peatada massilist ebaseaduslikku sisserännet, võib sattuda kohtu alla ja vanglasse. Oleme tunnistajaks riigi ja mandri enesetapule.
Tõeline õudus selles loos on see, et Itaalia pöörab endiselt migrante vedavaid laevu tagasi, miks siis Salvini kohtu ette toodi?

11. oktoober 2020

NB! Loe ka: Kes suudaks sakslasi mõista ehk mis on Canossa-sündroom

Tunnuspildil: OKW ülemjuhataja Wilhelm keitel kirjutab Berliinis 8. mail alla Saksamaa kapitulatsiooniaktile. Oodake te, raisad, sõja kaotasime, nüüd uputame kättemaksuks Euroopa pagulastega üle!

0

Your Cart