Ronald Reagani pomminali

1 minutit lugemist

Ronald Reagan oli USA president aastatel 1981–1989. Enne seda polnud ta päevagi olnud riigiteenistuses. 69-aastaselt ametisse astunud Reagan oli tegutsenud 33 aastat show-bisnessis, töötanud spordireporterina, filminäitlejana ja telestuudios saatejuhina. Kaks ametiaega oli ta isegi California kuberner. Tema vaimne pagas kõrgele ametikohale asudes koosnes elus kogetud anekdootlikest juhtumustest, veerandsajandi jooksul populaarseist väljaandeist ammutatud andmeist ning moraalist, mille olid kujundanud kuuldud hirmulood. Reagani ebakompetentsus ja vähene lugemus ei takistanud tal kogumast rahva hulgas populaarsust, nii et ta valiti presidendiks veel teisekski ametiajaks. Reagani prestiiži aitas üleval hoida otsatu hulk nõuandjaid ja abilisi. Kuid avalikel esinemistel tuli tal loota iseendale ja nii tekitas endisest filminäitlejast president oma ebaõnnestunud formuleeringutega korralistel pressikonverentsidel Valges Majas sageli piinlikke momente. Näiteks nimetas Reagan 1982. aasta oktoobris Poola valitsust „jumalast mahajäetud hulguste karjaks”. Reagani kõige kõmulisem temp oli aga seotud Nõukogude Liiduga.
11. augustil 1982 tegi Ronald Reagan oma Californias asuvas Santa Barbara rantšos enne iganädalast raadiokõnet mikrofoniproovi, öeldes järgmist: „I’m pleased to tell you today that I’ve signed legislation that would outlaw Russia forever. We begin bombing in five minutes.” („Mul on rõõm teile teatada, et just äsja kirjutasin alla seadusele, mis kuulutab Venemaa igaveseks lindpriiks. Pommitamine algab viie minuti pärast.”)
Moskvas võeti Reagani mõtteavaldust kui kindlat tõendit selle kohta, et president ei soovi parandada suhteid Nõukogude Liiduga. Läänes suhtuti vahejuhtumisse aga kui tõestisündinud anekdooti.

0

Your Cart